اعتیاد به مواد مخدر زمینه ژنتیکی دارد

اعتیاد به مواد مخدر زمینه ژنتیکی دارد اعتیاد

ایرنا:یک مطالعه که به تازگی در نروژ انجام شده است شواهد بیشتری دال بر نقش مهم عوامل ژنتیکی در مصرف مواد مخدری مانند ماری‌جوانا و کوکایین ارایه می‌کند. پایگاه اینترنتی رویترز به نقل از دکتر “کنث اس. کندلر” رییس این مطالعه گزارش داد، مطالعات پیشین در زمینه نقش ژن‌ها در مصرف غیرقانونی مواد مخدر در […]

ایرنا:یک مطالعه که به تازگی در نروژ انجام شده است شواهد بیشتری دال بر نقش مهم عوامل ژنتیکی در مصرف مواد مخدری مانند ماری‌جوانا و کوکایین ارایه می‌کند.
پایگاه اینترنتی رویترز به نقل از دکتر “کنث اس. کندلر” رییس این مطالعه گزارش داد، مطالعات پیشین در زمینه نقش ژن‌ها در مصرف غیرقانونی مواد مخدر در کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا که میزان اعتیاد در آنها زیاد است انجام شده است. کندلر از دانشکده پزشکی ویریجینا در ریچموند گفت: “این اولین مطالعه‌ای است که اهمیت عوامل ژنتیک را در مصرف مواد مخدر در کشوری مانند نروژ که میزان مشکلات مرتبط با مواد مخدر در آنجا پایین است، نشان می‌دهد.
گفته می‌شود در چنین کشورهایی عوامل اجتماعی و نه عوامل ژنتیکی بیشترین اهمیت را دارند. اما نتایج مطالعه جدید این فرضیه‌ها را تایید نمی‌کند.
گروه کندلر در این مطالعه با ‪ ۱۳۸۶‬دوقلوی جوان نروژی در مورد مصرف مواد مخدر غیرقانونی از جمله ماری‌جوانا، مواد محرک، تریاک ، کوکایین و مواد توهم زا مصاحبه کرده و آنها را مورد ارزیابی قرار دادند.
کندلر گفت: این یافته‌ها در کل شواهد محکمی ارایه می‌کند که نشان می‌دهد احتمال اعتیاد به مواد مخدر در افراد متفاوت است و این تفاوت تحت تاثیر شدید عوامل ژنتیکی است.
در این مطالعه دیده شد احتمال اینکه هر دو دوقلوها مواد مخدر مصرف کنند در دوقلوهای همسان بسیار بیشتر از دوقلوهای غیرهمسان است.
مصرف مواد روان گردان در هر دو نوع دوقلوها نادر بود، اما بازهم در دوقلوهای همسان بسیار بیشتر از دوقلوهای غیرهمسان مشاهده شد.

دوقلوهای همسان یک زیگوتی هستند یعنی این دوقلوها از یک تخمک که پس از باروری به دو نیم تقسیم شده است به وجود آمده‌اند. این دوقلوها از ساختار ژنتیک مشابه‌ای برخوردارند. اما دوقلوهای غیرهمسان دو زیگوتی هستند یعنی دو تخمک هم زمان بارور شده و دو جنین به وجود آورده‌اند. شباهت ژنتیکی این دوقلوها نظیر سایر خواهر و برادران آنهاست.

محققان نقش ژنها در اعتیاد به مواد مخدر را بالا و بین ‪ ۵۸‬تا ‪ ۸۱‬درصد می‌دانند.

کلندر در نتیجه‌گیری اعلام کرد، علاوه بر یافته‌های قبلی، نتایج این بررسی نشان می‌دهد عوامل ژنتیک احتمالا نقش مهمی در مصرف داروهای روان‌گردان و اعتیاد در بسیاری از کشورهای جهان دارند.

مشروح این مطالعه را می‌توانید در شماره ژوئیه ‪ ،۲۰۰۶‬مجله “‪Medicine‬ ‪ “Psychological‬بخوانید.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
تاریخ بروزرسانی : 2006-07-18 / گردآوری :
/
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامتور کیشکفش پاشنه مخفی
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد