اعتیادبه آرامی خانواده را نابود می‌کند(دوم)

اعتیادبه آرامی خانواده را نابود می‌کند(دوم)

ایرنا-بیشترین مواد مخدر مورد استفاده در ایران شامل تریاک، هروئین، حشیش، شیره، اکستسی و سوخته است. بیشترین میزان مصرف به ترتیب مربوط به تریاک با فراوانی ‪ ۶۸/۵‬درصد، هروئین با ‪ ۲۴/۶‬درصد و حشیش با فراوانی ‪ ۲۱‬درصد است. شیره با ‪ ۱۳/۸‬درصد و اکستیسی و سوخته هر کدام با فراوانی حدود چهار درصد در […]

ایرنا-بیشترین مواد مخدر مورد استفاده در ایران شامل تریاک، هروئین، حشیش، شیره، اکستسی و سوخته است. بیشترین میزان مصرف به ترتیب مربوط به تریاک با فراوانی ‪ ۶۸/۵‬درصد، هروئین با ‪ ۲۴/۶‬درصد و حشیش با فراوانی ‪ ۲۱‬درصد است. شیره با ‪ ۱۳/۸‬درصد و اکستیسی و سوخته هر کدام با فراوانی حدود چهار درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند. * میانگین سنی مصرف اکس
میانگین سنی مصرف‌کنندگان قرص‌های جنون‌آور اکستیسی در تهران ‪ ۲۱/۳‬سال است.

دکتر “شعله بارونی” مجری یکی از طرح‌های پژوهشی مرکز آموزشی و پژوهشی سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به خبرنگار علمی ایرنا گفت یک تحقیق در کافی‌شاپ‌های پنج منطقه شمال شهر تهران نشان داد حدود ‪ ۲۰‬درصد جوانان مراجعه‌کننده به این مراکز، قرص اکستسی استعمال می‌کنند.

وی این تحقیق را بر روی جوانان ‪ ۱۵‬تا‪ ۲۵‬ساله مراجعه‌کننده به کافی شاپ‌های مناطق یک تا پنج شهر تهران انجام داده است.

بر اساس نتایج این طرح حدود ‪ ۸۵‬درصد این افراد، قرص‌های اکس را در مهمانی‌ها و بصورت گروهی استفاده کرده‌اند.

همچنین بر اساس نتایج این تحقیق، بیش از ‪ ۶۰‬درصد مصرف‌کنندگان قرص‌های روانگردان اکس تحصیلات دانشگاهی داشته‌اند و حدود ‪ ۳۰‬درصد آنان این قرص‌ها را به اصرار دوستان خود مصرف نموده‌اند.

محقق این تحقیق گفت وجود علایم ترک به دنبال قطع مصرف و نیاز شدید روحی به مصرف مجدد اکس حاکی از اعتیادآور بودن این قرص‌ها است.

* رفتارهای پر خطر در معتادان تزریقی
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی (موسسه داریوش) گفت حدود ‪ ۱۵‬درصد معتادان تزریقی کشور رفتارهای بسیار پرخطر دارند.

دکتر نارنجی‌ها گفت آمار معتادان تزریقی نشان می‌دهد تنها حدود ‪ ۱۰‬درصد معتادان کشور بالای ‪ ۳۵‬سالگی تزریق مواد را آغاز کرده‌اند و بیشترین سن مصرف با ‪ ۳۴/۸‬درصد در طیف سنی ‪ ۲۰‬تا‪ ۲۴‬سال قرار دارند.

اولین مکان تزریق منزل خود فرد معتاد و منزل دوستانش به ترتیب با ‪ ۲۵/۵‬درصد و ‪ ۲۱/۹‬درصد بیشترین موارد مکانهای آغاز مصرف تزریقی مواد را به خود اختصاص داده‌اند.

آمار ‪ ۳/۸‬درصدی آغاز تزریق در محل کار نیز توجه بیش از پیش مسئولان را به پیشگیری از سوء مصرف مواد در محل‌های کار توجیه می‌کند.

حدود ‪ ۴۳‬درصد معتادان کشور سابقه قرض دادن یا قرض گرفتن سرنگ یا سرسوزن را در طول عمر خود ذکر کرده‌اند.

البته معتادانی که در حال حاضر همچنان سرسرنگ و سرسوزن مشترک استفاده می‌کنند حدود ‪ ۱۷‬درصد است این افراد احتمالا همانهایی هستند که شدت اعتیادشان زیاد است و تزریق در محل کشاله ران، بیضه و گردن را ذکر کرده‌اند.

با این تصور می‌توان ادعا کرد ‪ ۱۵‬درصد معتادان تزریقی کشور رفتارهای بسیار پرخطر دارند.

* لزوم تاسیس کلینیک‌های سلامت جنسی در کشور
با وجود آنکه تنها حدود ‪ ۳/۳‬درصد معتادان، مشکلات جنسی را علت آغاز مصرف مواد ذکر کرده‌اند، باید به این مساله توجه داشت که در حال حاضر حدود ‪ ۶۰‬هزار معتاد به منظور رفع مشکلات جنسی خود به مصرف مواد
پرداخته‌اند.

حال اگر مشکل را کمی بزرگتر و واقعی تر ببینیم و درصد ‪ ۳/۳‬را در جمعیت مصرف‌کننده “تفننی” مواد (حدود ‪ ۴‬میلیون نفر) را نیز منظور کنیم تعداد افراد نیازمند دریافت مشاوره برای رفع مشکلات جنسی به حدود ‪۱۳۲‬ هزار نفر خواهد رسید.

این محاسبه تنها به جمعیت سوء مصرف‌کننده مواد اختصاص دارد و جمعیت غیر معتادی که نیازمند دریافت خدمات مشاوره‌ای جنسی هستند، به حساب نیامده است. به این ترتیب شمار افراد نیازمند به مشاوره‌های مربوط به مسائل جنسی رقم قابل توجهی را تشکیل می‌دهد که تاسیس مراکز و کلینیک‌های سلامت جنسی را بیش از پیش توجیه می‌کند.

دکتر نارنجی‌ها در این خصوص می‌گوید چون افراد معتاد با ترک اعتیاد خود مجددا دچار مشکلات جنسی خواهند شد و همین امر درمان آنان را با عودهای مکرر همراه می‌کند تاسیس مراکز مشاوره در حوزه روابط زناشویی و مشکلات جنسی کاملا ضروری به نظر می‌رسد.

* اعتیاد با چهره‌ای جوانتر، روستایی‌تر و زنانه‌تر
به گفته معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مطالعات این مرکز نشان می‌دهد چهره اعتیاد در کشور جوانتر، روستایی تر و زنانه تر شده است.

دکتر نارنجی‌ها گفت با بررسی ‪ ۱۳۰‬هزار نفر از معتادان مراجعه‌کننده به مراکز درمان سرپایی سازمان بهزیستی کشور میزان افراد پذیرش شده در این مرکز در طیف سنی ‪ ۲۰‬تا‪ ۲۴‬سال افزایش یافته‌اند.

همچنین میزان زنان مراجعه‌کننده به این مراکز نیز از ‪ ۲/۹‬درصد به چهار درصد رسیده است که این می‌تواند ناشی از شیوع اعتیاد در بین زنان و یا مراجعه بیشتر آنان به مراکز درمان باشد.

دکتر نارنجی‌ها گفت میزان افراد روستایی مراجعه‌کننده به مراکز درمانی اعتیاد طی ساهای اخیر دو برابر شده‌اند که این نکته نیازمند گرفتن تحقیقات تکمیلی است.

همچنین این تحقیق نشان می‌دهد شروع مصرف مواد اعتیادآور در محیطهای کاری در طول سالهای اخیر نیز دو برابر شده است که این مساله لزوم اقدامات پیشگیرانه در محیطهای کاری را بیش از پیش روشن می‌کند.

* چهره مخفی اعتیاد در خانواده
بسیاری از خانواده‌ها اعم از والدین یا همسران افراد معتاد از اعتیاد فرد آلوده در خانواده خود بی‌خبر هستند.

علاوه بر این بسیاری از افراد معتاد خود به اعتیادشان باور ندارند بطوریکه ‪ ۱۷‬درصد آنان بعد از یک سال، ‪ ۱۰‬درصد بعد از دو سال و ‪ ۸‬درصد بعد از سه سال به معتاد بودن خود پی می‌برند.

بر اساس تحقیقات موسسه داریوش ‪ ۲۲‬درصد خانواده‌ها بعد از یک سال، ‪۲۳‬ درصد بعد از دو تا سه سال و حدود نه درصد بعد از چهار سال و بیشتر متوجه اعتیاد فرد معتاد در خانواده خود می‌شوند.

به عبارت دیگر حدود ‪ ۵۰‬درصد خانواده‌های معتادان کشور ‪ ۱‬تا‪ ۵‬سال بعد از اعتیاد فرد معتاد در خانواده متوجه این امر می‌شوند.

* درمان اعتیاد با روشهای غیر علمی
بیش از نیمی از معتادان کشور برای درمان اعتیاد خود روشهای غیر علمی را تجربه می‌کنند.

نتایج طرح ارزیابی سریع وضعیت سوء مصرف و وابستگی به مواد نشان داد ‪ ۶۱/۵‬درصد معتادان کشور سابقه اقدام به درمان دارند و حدود ‪ ۵۵‬درصد آنان یک تا سه بار ترک کرده‌اند.

حدود ‪ ۶/۵‬درصد معتادان اولین بار به عطاریها و ‪ ۱۲/۵‬درصد به مراکز درمانی دولتی مراجعه کرده‌اند.

مطب‌ها و درمانگاههای خصوصی ‪ ۲۳‬درصد موارد اولین مکان مورد مراجعه برای اقدام به درمان را تشکیل می‌دهند.

حدود ‪ ۲۰‬درصد معتادان قرص‌های حاوی مواد مخدر، ‪ ۲۵‬درصد کپسول‌های دست ساز و ‪ ۲۶‬درصد داروهای گیاهی را برای درمان تجربه کرده‌اند.

حدود ‪ ۵۴‬درصد معتادان سابقه تجربه بدون هیچ دارو (که اصطلاحا به آن “سقوط آزاد” گفته می‌شود) را ذکر کرده‌اند و ‪ ۶۴‬درصد نیز برای ترک اعتیاد خود به دارو متوسل شده‌اند.

در روزنامه‌های مختلف تبلیغات متعددی در خصوص ترک اعتیاد با ارایه روش‌های مختلف دیده می‌شود که بهترین واکنش نسبت به اینگونه تبلیغات باور نداشتن آنها است.

از جمله مواردی که نباید باورشان داشت:ارسال دارو به شهرستان، ترک اعتیاد با کپسول‌های گیاهی، کپسول دست ساز، ترک اعتیاد تضمینی، تعویض خون، درمان با لیزر، شربت گیاهی و ایجاد تنفر تا آخر عمر اینها از آن دسته تبلیغاتی است که نباید به آنها توجه کرد.

درمان اعتیاد با سم زدایی از بدن فرد معتاد آغاز می‌شود و سپس با بهره‌گیری از مداخلات روانشناس، روانپزشک و حضور مستمر در جلسات گروه درمانی، خانواده درمانی و گروه‌های خودیاری که جزء‌لاینفک درمان می‌باشند از بازگشت و عود اعتیاد فرد تحت درمان پیشگیری به عمل خواهد آمد.

اعتیاد یک علت ندارد بلکه عوامل اجتماعی، فردی، خانوادگی، روحی و روانی در آن دخالت دارد اگر تنها به دستگیری و زندانی کردن افراد معتاد جامعه پرداخته شود باید به زودی مدارس را تعطیل کرد و به جای آن زندان ساخت.

روز پنجم تیرماه به عنوان روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نام‌گذاری شده است.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
2007-06-27
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز