استفاده از قلیان به اندازه استعمال ‌۲۰ نخ سیگار خطر دارد

استفاده از قلیان به اندازه استعمال ‌۲۰ نخ سیگار خطر دارد اعتیاد

ایسنا:یک متخصص قلب و عروق گفت: استفاده از قلیان به اندازه استعمال ‌‌٢٠ نخ سیگار خطر دارد. به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران – منطقه خراسان – دکتر مهدی حسن‌زاده، در همایشی که به مناسبت روز جهانی قلب در تالار شهید هاشمی‌نژاد بیمارستان امام رضا(ع) مشهد برگزار شد، افزود: در سال ‌‌١٩٩٠ […]

ایسنا:یک متخصص قلب و عروق گفت: استفاده از قلیان به اندازه استعمال ‌‌٢٠ نخ سیگار خطر دارد.
به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران – منطقه خراسان – دکتر مهدی حسن‌زاده، در همایشی که به مناسبت روز جهانی قلب در تالار شهید هاشمی‌نژاد بیمارستان امام رضا(ع) مشهد برگزار شد، افزود: در سال ‌‌١٩٩٠ مرگ ‌‌٩/۴ میلیون نفر در جهان در ارتباط با استفاده از تنباکو بوده است. وی ادامه داد: این در حالیست که مصرف یک نخ سیگار خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را ‌‌۵/١ برابر افزایش می‌دهد.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: بیشترین علت مرگ و میر و از کار افتادگی در سراسر دنیا را بیماری‌های قلبی – عروقی به خود اختصاص داده است.
دکتر حسن‌زاده با بیان این که ‌‌۵٠ درصد مرگ و میر در سال ‌‌٢٠٠٠ به علت بیماری‌های قلبی – عروقی رخ داده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا سال ‌‌٢٠٢٠ این رقم به ‌‌٧۵ درصد افزایش یابد.
وی با بیان این که بیماری‌های قلبی – عروقی بیش از بیماری‌های دیگر قابل پیشگیری است، اظهارکرد: هزینه‌های پیشگیری به مراتب کمتر از هزینه‌های هنگفت درمان است.
دکتر حسن‌زاده با اشاره به این ‌که فعالیت‌های فیزیکی منظم خطر بروز بیماری‌های قلبی را به نصف می‌رساند، گفت: در مشهد بیش از ‌‌٧۵ درصد از قشر تحصیل‌کرده حتی در هفته یک بار به فعالیت ورزشی نمی‌پردازند که این مطلب در مورد خانم‌های خانه‌دار بسیار تاسف بارتر است همچنین در بین کارمندان، فرهنگیان و پزشکان گروه پزشکان کمتر از بقیه به فعالیت ورزشی می‌پردازند.

تاریخ بروزرسانی : 2006-09-29 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو