استعمال دخانیات ۷ برابر …

استعمال دخانیات ۷ برابر … اعتیاد

ایسنا:اغلب اوقات وقتی سخن از بهداشت نامطلوب و ناصحیح دهان و دندان به میان می‌آید، مشکلاتی چون پوسیدگی دندان‌ها، لثه‌های ناسالم و بوی بد دهان به ذهن ما خطور می‌کند. اما متخصصان با تکیه بر مدارک و شواهد علمی و تحقیقاتی معتقد هستند که دهان غیر بهداشتی و مملو از باکتری، می‌تواند علاوه بر موارد […]

ایسنا:اغلب اوقات وقتی سخن از بهداشت نامطلوب و ناصحیح دهان و دندان به میان می‌آید، مشکلاتی چون پوسیدگی دندان‌ها، لثه‌های ناسالم و بوی بد دهان به ذهن ما خطور می‌کند.
اما متخصصان با تکیه بر مدارک و شواهد علمی و تحقیقاتی معتقد هستند که دهان غیر بهداشتی و مملو از باکتری، می‌تواند علاوه بر موارد بالا عامل بروز مشکلات و ناراحتی‌های دیگری در سایر نقاط بدن از قبیل بروز بیماریهای قلبی، دیابت، عفونت خون و حتی تولد نوزاد کم وزن باشد. یکی از معمول‌ترین این مشکلات بهداشتی، بیماری لثه است.به گفته متخصصان آمریکایی، اغلب افراد مبتلا به بیماری لثه مبتلا به عفونت‌های مزمن درجه خفیف در این عضو هستند.
بخش عمده‌ای از تحقیقات نشان می‌دهد که ابتلا به بیماری لثه می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات دیگری را برای سلامتی به همراه داشته باشد و در واقع بیماری لثه از آن دسته از بیماری‌هایی نیست که تنها به بخش خاصی از بدن محدود شود.
طبق آمار منتشر شده از سوی موسسه ملی دندان و تحقیقات جمجمه‌ای – چهره‌ای که زیر مجموعه موسسه ملی بهداشت در آمریکاست، ‌از هر پنج آمریکایی چهار نفر به نوعی از بیماری‌های لثه‌ای دچار هستند.
تصور می‌شود که بیماری لثه در ابتلا به بیماری‌هایی که میکروب آن‌ها در جریان خون وجود دارد، نقش داشته باشد.
باکتری‌های موجود در دهان وارد دستگاه گردش خون می‌شوند و به سایر نقاط بدن منتقل شده و منجر به گسترش یافتن عفونت و التهاب می‌شوند.
یکی دیگر از احتمالات این است که عفونت‌های دهانی وارد دستگاه ایمنی شده و می‌توانند در هر نقطه از بدن باعث بروز عفونت شوند.

وقتی انگشت شما عفونت می‌کند و شما آن را بدون توجه به حال خود رها می‌کنید، در نهایت ممکن است همین عفونت فراموش شده به سایر قسمت‌های بدنتان سرایت کند. در مورد دهان هم همین اتفاق می‌افتد.

به گفته کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا، مطالعات اخیر نشان داده است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته در افرادی که دچار عفونت‌های لثه هستند بیشتر است.

بیماری لثه مقادیر زیادی باکتری تولید می‌کند. اگر شما از ناحیه قلب دچار ناراحتی خاصی باشید، این باکتری به قلب حمله کرده و این عضو را عفونی می‌کند.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که ابتلا به عفونت‌های لثه و دیابت با هم در ارتباط است چرا که اغلب بیماران دیابتی دچار بیماری‌های لثه نیز هستند.

محققان در حال حاضر در تلاش برای کشف روش بهتری برای کنترل بیماری دیابت از طریق درمان بیماریهای لثه هستند.

همچنین بخش دیگری از مطالعات حاکی از آن است که عفونت موجود در خون به دلیل ابتلا به بیماری لثه می‌تواند عمل پیوند مفاصل را با شکست مواجه کند چرا که تلاش‌های بدن را در پس زدن عضو مصنوعی پیوند زده افزایش می‌دهد.

علاوه بر این‌ها محققان می‌گویند که احتمال زایمان زودهنگام در زنان بارداری که به انواع خفیفی از بیماری‌های لثه مبتلا هستند، افزایش پیدا می‌کند.

این مشکلات از تولد نوزادان کم وزن گرفته تا تولد نوزادان نارس و یا دچار نارسایی و نواقص مادرزادی را شامل می‌شوند.

اگر شما باردار هستید و لثه‌های بیمار دارید ممکن است این امر حاملگی و زایمان شما را با مشکل مواجه کند و به همین دلیل باید هر چه زودتر برای درمان بیماری لثه خود اقدام کنید.

اولین گام برای دفاع از لثه در برابر عفونت‌ها مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به طور منظم است.

همچنین یک رژیم غذایی مناسب که شامل پرهیز از مصرف میان وعده‌های قندی، شیرین و نوشابه‌های گازدار است، در حفظ سلامت لثه موثر است.

اسید این قبیل نوشیدنی‌ها می‌تواند به دندانها و لثه حمله‌ور شده و باعث بروز بیماری شود.

بهتر است دفعات مصرف تنقلات و میان وعده‌ها را نیز در طول روز کاهش دهید. از میوه‌ها و سبزیجات سرشار از فیبر خوراکی مصرف کنید که برای حفظ سلامت دهان و دندان‌ها مفیدست.

همچنین با تحریک ترشح بزاق به از بین رفتن مواد از سطح دندان‌هایی که در مراحل اولیه پوسیدگی هستند، کمک کنید.

به علاوه محققان هشدار می‌دهند که والدین باید مراقب نوشیدن مایعات از ظروف مشترک با کودکانشان باشند. برخی از افراد بزرگسال که مبتلا به بیما‌ری‌های لثه هستند ممکن است حتی با انجام یک عمل ساده مانند فوت کردن برای خنک کردن غذای کودکشان باکتری را به غذای فرزند خود منتقل کنند.

از مصرف دخانیات نیز باید پرهیز کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که استعمال دخانیات هفت برابر احتمال ابتلا به بیماری‌ها لثه را افزایش می دهد.

و در نهایت نیز به خاطر داشته باشید که به طور منظم باید به دندانپزشک مراجع کرده و معاینه کلی از لثه و دندان‌ها به عمل آورید تا در صورت مشاهده هر گونه مشکل در مراحل اولیه به درمان اقدام کنید و مانع از پیشرفت آن شوید.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2006-10-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو