استعمال دخانیات مهم‌ترین عامل مرگ‌

استعمال دخانیات مهم‌ترین عامل مرگ‌ اعتیاد

ایسنا-به گفته متخصصان داخلی افراد سیگاری ۲۰ سال زودتر از افراد غیر سیگاری به سرطان مبتلا می‌شوند.دکتر«احمد ارض‌پیما»متخصص داخلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس«بهداشت‌و درمان» ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: همانطور که می‌دانیم سرطان ریه، اولین سرطانی است که ممکن است به دلیل استعمال دخانیات روی دهد به طوری […]

ایسنا-به گفته متخصصان داخلی افراد سیگاری ۲۰ سال زودتر از افراد غیر سیگاری به سرطان مبتلا می‌شوند.دکتر«احمد ارض‌پیما»متخصص داخلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس«بهداشت‌و درمان» ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: همانطور که می‌دانیم سرطان ریه، اولین سرطانی است که ممکن است به دلیل استعمال دخانیات روی دهد به طوری که حقایق نشان می‌دهد علت بیش از ۸۵ درصد مرگ‌های ناشی از این سرطان استعمال دخانیات است.
وی با اعلام اینکه استعمال‌دخانیات می‌تواند در بروز تمامی انواع‌سرطان دخیل باشد عنوان کرد: استعمال دخانیات همچنین یک عامل خطر مهم در ابتلا به سرطان‌های حنجره، حفره‌دهان و مری و نیز سرطان‌های کلیه، لوزالمعده وسرطان خون به شمار می‌ر ود.
این متخصص در ادامه با اعلام این مطلب که احتمال ابتلا به سرطان‌مثانه نیز درپی مصرف دخانیات بسیار افزایش می‌یابد گفت: به گونه‌ای که ۵۰ درصد سرطان‌های مثانه در مردان و بیش از ۳۰ درصد این سرطان در زنان به دلیل استعمال دخانیات است.
دکتر«ارض پیما» همچنین با تاکید برارتباط مصرف دخانیات با سرطان سینه اظهار داشت: احتمال پیدایش این سرطان نه تنها در زنان سیگاری بلکه در زنانی که در معرض دود سیگار هستند بیش از افراد دیگر است.
وی ترک سیگار و حتی در صورت مصرف در سال‌های متمادی را عامل مهمی در جهت جلوگیری از ابتلا به سرطان دانست و گفت: البته ترک سیگار باید همراه با مصرف سبزیجات و میوه‌جات تازه و مواد غذایی پرفیبر باشد تا بدینوسیله از ابتلا به سرطان جلوگیری به عمل آید.
وی در پایان به برخی علایم ابتلا به سرطان اشاره و اعلام کرد: کاهش وزن زیاد، بی‌اشتهایی و تب‌های مزمن، سرفه‌های مزمن با خلط خونی، اشکال در بلع، وجود زخم طول کشیده در بدن، پیدایش توده‌های بزرگ شونده در همه جای بدن و پیدایش برجستگی یا لکه یا خونریزی در حفره دهان از مهمترین این علایم محسوب می‌شوند.

انتهای پیام

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
بهترین و سریعترین روش مهاجرت به استرالیا
تاریخ بروزرسانی : 2006-12-19 / گردآوری :
/
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامتور کیشکفش پاشنه مخفی
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد