استعمال دخانیات عمده‌ترین علت ایجاد سرطان‌های دهانی

استعمال دخانیات عمده‌ترین علت ایجاد سرطان‌های دهانی اعتیاد

ایسنا:مصرف دخانیات، مهمترین علت ابتلا به سرطان‌های دهانی است که امروزه یکی از ۱۰ علت شایع مرگ و میر در دنیا به شمار می‌آیند. دکتر نقی حاجی‌پور متخصص بیماری‌های دهان و دندان،در خصوص شیوع سرطان‌های دهانی گفت: آمار موجود در مناطق جغرافیایی و کشورهای مختلف متفاوت است اما به طور کلی چهار درصد مردان و […]

ایسنا:مصرف دخانیات، مهمترین علت ابتلا به سرطان‌های دهانی است که امروزه یکی از ۱۰ علت شایع مرگ و میر در دنیا به شمار می‌آیند. دکتر نقی حاجی‌پور متخصص بیماری‌های دهان و دندان،در خصوص شیوع سرطان‌های دهانی گفت: آمار موجود در مناطق جغرافیایی و کشورهای مختلف متفاوت است اما به طور کلی چهار درصد مردان و دو درصد زنان از کل مجموع سرطان‌های بدن به سرطان‌های دهانی دچار می‌شوند که در سال‌های اخیر به علت افزایش آمار زنان سیگاری این رقم به کمترین اختلاف ممکن با درصد مردان مبتلا، رسیده است.
وی در ادامه افزود: در برخی از کشورهای آسیایی همچون هند، ۵۰ درصد از کل مبتلایان به سرطان را بدخیمی‌های دهانی تشکیل می‌دهند اما میزان مبتلایان در کشور ما به علت نبود بررسی‌های دقیق، آماری مشخصی ندارد.
دکتر حاجی‌پور با اشاره به کارسینوم‌های (سرطان) دهانی به عنوان شایع‌ترین انواع این سرطان‌ها اضافه کرد: ۹۵ درصد از کل مبتلایان به سرطان‌های دهانی در سنین بالای ۴۰ سال بوده و به طور کلی متوسط سنی افراد مبتلا ۶۵ سال است. در نتیجه بالا رفتن سن، به علت ضعف در سیستم ایمنی بدن و عوامل تاثیرگذار دیگر، شانس ابتلا به سرطان‌های دهانی را افزایش می‌دهد.

دکتر حاجی‌پور با اشاره به مصرف سیگار و استعمال انواع دخانیات به عنوان عمده‌ترین علل ایجاد سرطان‌های دهانی افزود: مصرف انواع و اقسام دخانیات به شکل کشیدنی و جویدنی به علت تماس مستقیم با مخاط دهانی، عمده‌ترین علت ایجاد سرطان‌های دهانی و سپس سرطان‌های سیستم تنفسی و ریه هستند.

متخصص بیماری‌های دهان و دندان، مصرف مشروبات الکلی را به علت ایجاد تغییر در مخاط دهان و همچنین مصرف توأمان آن با دخانیات از جدی‌ترین علل بروز این بیماری ذکر و تصریح کرد: کمبود و نقص برخی مواد معدنی همچون فقر آهن نیز، دهان را مستعد ابتلا به انواع سرطان‌های دهانی می‌کند.

وی همچنین ایجاد قارچ‌های دهانی به خصوص در موارد استفاده از دندان‌های مصنوعی و پروتز را از عوامل کمک‌کننده به بروز سرطان‌های دهانی ذکر و اضافه کرد: تضعیف سیستم دفاعی بدن در دوران پیری و یا از طریق ابتلا به بیماری‌هایی مثل ایدز و همچنین افرادی که پیوند اعضاء می‌شوند و برای پس نزدن عضو پیوندی مدت‌زمان طولانی را از داروهای تضعیف سیستم دفاعی بدن استفاده می‌کنند و همچنین قرار گرفتن مستقیم در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید، از علل ابتلا به این سرطان‌هاست.

دکتر حاجی‌پور در ادامه با تاکید بر این که اکثر سرطان‌های دهانی در مراحل اولیه علامت به خصوصی ندارند درباره نشانه‌های این بیماری گفت: از نشانه‌های این بیماری وجود زخم‌هایی است که اصولا بعد از گذشت دو هفته التیام نمی‌یابند و در مواردی نیز کناره‌های این زخم‌ها حالت سفت داشته و معمولا بدون درد هستند.

وی ادامه داد: همچنین وجود لکه‌های قرمز و سفید رنگ که گاها دانه‌دانه و یا شبکه‌ای بوده و با خراشیدن قابل برداشتن نیستند، می‌تواند از نشانه‌های سرطانی باشد که البته در این مورد باید به این نکته توجه داشت که هر لکه‌ای نمی‌تواند نشان از سرطان باشد و تشخیص این امر نیاز به آزمایشات دقیق تشخیصی در این رابطه دارد.

دکتر حاجی‌پور تشخیص قبل از ابتلا را در ضایعات پیش سرطانی مهمترین درمان برای بیماری مذکور عنوان کرد و افزود: چنانچه این ضایعات در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، به سادگی قابل کنترل و درمان است. ضمن آنکه عوارض کمتری در بدن فرد ایجاد کرده و از هزینه‌های بیمار نیز می‌کاهد.

وی همچنین جراحی توده، بافت و زخم‌ دهانی، رادیوتراپی به وسیله اشعه طی جلسات مختلف، شیمی‌درمانی و درمان‌های ترکیبی را از راهکارهای درمان این بیماری عنوان کرد.

دکتر حاجی‌پور شکل ضایعه را در حالت پیشرفته به صورت زخم‌های با لایه خاکستری و حواشی کاملا سفت که باعث اختلال در برخی فعالیت‌های دهان همچون بلع و مشکل صدا می‌شود، عنوان کردو افزود: مشاهده هرگونه تغییر بافتی و نمای ظاهری سطح بافت‌ها که قابل لمس نیز باشد حتما نیاز به مراجعه به پزشک متخصص دارد، ضمن آن‌که باید به عامه مردم توصیه شود در صورت مشاهده نشانه‌های مذکور با ذهنیت سرطان هراس نداشته باشند و همواره با رعایت اصول موازین بهداشتی دهان و دندان در صورت مشاهده هرگونه مشکلی به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

انتهای پیام

تاریخ بروزرسانی : 2006-07-23 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو