استعمال دخانیات در آمریکا…

استعمال دخانیات در آمریکا… اعتیاد

ایرنا-اخیرا مدیر یک مجتمع آپارتمانی در واشنگتن در نامه‌ای که برای مستاجران خود فرستاده از آنها خواسته است تا ماه ژانویه سیگار را ترک کنند و یا خانه را خالی نمایند.این در حالی است که برخی از ساکنان این مجتمع ‪ ۱۴۰۰‬واحدی بیش از ‪۱۰‬ سال است در این آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند و اگر قانون […]

ایرنا-اخیرا مدیر یک مجتمع آپارتمانی در واشنگتن در نامه‌ای که برای مستاجران خود فرستاده از آنها خواسته است تا ماه ژانویه سیگار را ترک کنند و یا خانه را خالی نمایند.این در حالی است که برخی از ساکنان این مجتمع ‪ ۱۴۰۰‬واحدی بیش از ‪۱۰‬ سال است در این آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند و اگر قانون جدید را اجرا نکنند قرارداد آنها تمدید نخواهد شد.در آمریکا سیگار کشیدن در رستوران‌ها، محیطهای کاری، فضاهای باز و حتی داخل خودرو و خانه شخصی افراد نیز به طور فزاینده‌ای به یک تابو تبدیل شده است.
تاکنون ‪ ۱۹‬ایالت و ‪ ۲۳۰۰‬شهر آمریکا از جمله نیویورک، لوس آنجلس و شیکاگو با توجه به ضرر سیگار برای سلامت افراد، قانون منع استعمال را سیگار به تصویب رسانده‌اند. پایتخت آمریکا نیز از ماه ژانویه به این فهرست اضافه خواهد شد.
اوهایو این هفته آخرین ایالتی بود که استعمال دخانیات در محیطهای کاری و اماکن عمومی آن ممنوع اعلام شد. چنانچه فردی در مقابل این اماکن سیگار بکشد، ‪ ۱۰۰‬دلار جریمه می‌شود.
براساس این قانون سیگاریها باید دستکم ‪ ۶‬متر با در ورودی ساختمان فاصله داشته باشند تا دود سیگار آنها وارد ساختمان نشود.
ممنوعیت استعمال دخانیات در فضاهای باز در واشنگتن شامل بالکن و ایوان شرکتها، در سانفرانسیسکو پارک‌ها و در سراسر کشور، شامل سواحل و باغ وحش‌های مختلف می‌شود. چندین هتل زنجیره‌ای نیز امسال استعمال دخانیات را در داخل ساختمانهای خود ممنوع کرده‌اند.
در این میان حتی شهرهایی که نماد صنعت سیگار هستند نیز از قلم نیفتاده‌اند. در لوییزویل در ایالت کنتاکی که زمانی بیشترین سیگار مصرفی جهان را تولید می‌کرد، سیگار کشیدن در اماکن عمومی از ماه ژوییه ممنوع خواهد شد.

کالین ویلبر سخنگوی انجمن سرطان آمریکا می‌گوید تحقیقات نشان می‌دهد بیش از ‪ ۱۲۶‬میلیون آمریکایی در معرض دود سیگار افراد سیگاری قرار دارند و سالیانه بیش از سه هزار غیرسیگاری در اثر ابتلا به سرطان ریه جان می‌سپارند.

وی می‌افزاید بنابراین ضرر سیگار دیگر جای بحث ندارد و حمایت قابل توجهی از این قوانین در آمریکا می‌شود.

با این حال این سازمان قدرتمند در ممنوعیت استعمال دخانیات در محیطهای خصوصی افراد نقشی ندارد.

براساس آمارها ‪ ۲۱‬درصد آمریکایی‌ها سیگاری هستند. ‪ ۲۰‬سال پیش این میزان ‪ ۲۶/۵‬درصد بود.

جفری شالر استاد حقوق دانشگاه آمریکن در واشنگتن و نویسنده کتاب “اعتیاد یک انتخاب است” می‌گوید تصویب قوانین ضد سیگار در سراسر کشور نشانگر جامعه‌ای است که به فکر درمان خود افتاده است.

با این حال وی می‌گوید “دولت نباید از من در برابر خودم محافظت کند

تاریخ بروزرسانی : 2006-12-11 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو