استعمال دخانیات حس چشایی را از بین می برد

استعمال دخانیات حس چشایی را از بین می برد اعتیاد

بروز ابتلا به انواع سرطان دهانی، ایجاد بوی بد دهان، تغییر رنگ دندان ها، ضخامت مخاط دهان، بروز بیماری زبان باردار، کاهش اشتها در افراد و سرانجام از بین رفتن حس چشایی فرد از جمله زیان های سیگار و مصرف آن برای افراد است. دکتر صاحب جمعی متخصص بیماری های دهان و دندان در گفتگو […]

بروز ابتلا به انواع سرطان دهانی، ایجاد بوی بد دهان، تغییر رنگ دندان ها، ضخامت مخاط دهان، بروز بیماری زبان باردار، کاهش اشتها در افراد و سرانجام از بین رفتن حس چشایی فرد از جمله زیان های سیگار و مصرف آن برای افراد است.
دکتر صاحب جمعی متخصص بیماری های دهان و دندان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: سیگار علاوه بر تمام زیان های شناخته شده برای تمامی اعضای بدن در بروز بیماری های دهان و دندان نقش موثر و چشمگیری را ایفا می‌کند. به طوری که سیگار کشیدن علاوه بر ایجاد یک حرارت بسیار سوزان در مخاط دهانی و وارد شدن مواد شیمیایی به دهان باعث ضخامت مخاط دهانی می شود که این ضخامت ها بروز انواع قارچ های عفونی در زبان و دهان را در پی دارد.

وی با بیان این مطلب که در ۵۰ درصد افراد این قارچ وجود دارد اما عوامل موثری در بروز و گسترش آن در دهان و دندان موثر است، ادامه داد: این بیماری به ویژه برای افرادی که به نوعی دخانیات مصرف می‌کنند آسانتر و راحت تر از افراد غیرسیگاری به دلیل وجود مواد شیمیایی و تغییر محیط دهانی ایجاد می‌شود. به گونه ای که طی مدت طولانی این قارچ‌ها رشد و تکثیر پیدا می کنند و فرد در واقع ناقل این بیماری محسوب می‌شوند.

دکتر صاحب جمعی با بیان این مطلب که استعمال سیگار و قلیان باعث ایجاد زبان باردار و تشکیل بارهای کلفت زبان و باعث از بین رفتن حس چشایی در این افراد می‌شود، تاکید کرد:‌ مختل شدن حس چشایی در افراد سیگاری از دیگر بیماری هایی است که این افراد به آن مبتلا می‌شوند. ضمن آنکه به بروز سرطان دهان در این افراد می توان اشاره کرد. سیگاری ها به نسبت افراد غیر سیگاری بسیار مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

این متخصص دهان و دندان تصریح کرد: تصور کم خطرتر بودن قلیان نسبت به سیگار اشتباه است. می‌توان به جرات گفت مصرف قلیان بسیار خطرناکتر از سیگار است. زیرا مواد سرطان‌زا این ماده به مخاط دهان آسیب های بیشتری وارد می کنند و قدرت تاثیرگذاری آن به مراتب بسیار بیشتر از سیگار و دیگر دخانیات است.

تاریخ بروزرسانی : 2008-05-30 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو
ویدئو
جایگزین بوتاکس آمد