ارتباط طلاق های کشور با اعتیاد

ایسکانیوز: یک کارشناس و محقق در مسایل حقوقی گفت: 34 درصد از جدایی ها و طلاق هایی که از هم پاشیدگی کانون خانواده را در بر دارد، با اعتیاد به مواد مخدر در ارتباط است.
سامان رحیمی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، با اعلام اینکه 10 درصد جرائم مالی کشور با اعتیاد در ارتباط است، اظهار داشت: 30 درصد از جرایم منکراتی و 37 درصد قاچاق کالا با اعتیاد در ارتباط هستند.
وی با بیان اینکه 16 تا 18 درصد معتادان کشور تزریقی هستند، خاطر نشان کرد: 85 درصد موارد ثبت شده آلودگی به بیماری ایدز در ایران، اعتیاد تزریقی است و اکثر مبتلایان زن به این ویروس به علت داشتن همسران معتاد بوده است.
این کارشناس از خسارت روزانه چهار میلیارد تومانی ناشی از مصرف مواد مخدر در ایران خبر داد و افزود: با محاسبه متوسط مصرف دو هزار تومان در روز برای هر دو میلیون معتاد بالغ بر چهار میلیارد تومان در روز خسارت مالی و اقتصادی دربر دارد.
رحیمی درخصوص درمان معتادان به خبرنگار ایسکانیوز گفت: در این رویکرد که کاملا آرمان گرایانه است، انگیزه قوی برای پاک شدن، قدرت تحمل و کنترل زیاد، میزان مصرف کم، سابقه کوتاه مصرف، نداشتن بیماری های جسمی و روانی و حمایت های شغلی و روانی در این نوع درمان مدنظر قرار می گیرد.
وی شبکه ارتباطی مناسب، شرایط اجتماعی، بالا بودن سطح آگاهی با وجود تفریحات سالم، عدم دسترسی به مواد مخدر و وجود شبکه های درمانی مناسب در صورت آلوده شدن را از راه کارهای مناسب در پیشگیری از معضل اعتیاد و یا افزایش آسیب های ناشی از آن دانست. /05 / 146/120

خبرنگار: 555