ادعای ایرانی بودن نیمی از تزریقی‌ها

ادعای ایرانی بودن نیمی از تزریقی‌ها

به گفته نماینده وزارت بهداشت افغانستان، با توجه به این که نیمی از معتادان تزریقی این کشور، ایرانی هستند و اعتیاد در این کشور در استان‌های هم مرز ایران بیشتر است، ضروری است ایران مراکز درمان اعتیاد در افغانستان را گسترش دهد. ۲۴۰ خانواده معتاد در افغانستان وجود دارد زنان افغان برای قاچاق مواد مخدر […]

به گفته نماینده وزارت بهداشت افغانستان، با توجه به این که نیمی از معتادان تزریقی این کشور، ایرانی هستند و اعتیاد در این کشور در استان‌های هم مرز ایران بیشتر است، ضروری است ایران مراکز درمان اعتیاد در افغانستان را گسترش دهد. ۲۴۰ خانواده معتاد در افغانستان وجود دارد
زنان افغان برای قاچاق مواد مخدر مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند .به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، نمایندگانی از پارلمان، وزارت بهداشت و نهادهای مسوول درمان اعتیاد افغانستان که در طول پنج روز سفر به ایران، از سازمان زندان‌ها و برخی مراکز درمان اعتیاد تهران بازدید کرده بودند. در دیدار با اعضای کمیته پیشگیری از اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر، ارزیابی و پرسش‌های خود را از وضعیت اجرای برنامه‌های کاهش آسیب زندانیان و معتادان در ایران مطرح کردند.
نماینده وزارت بهداشت افغانستان در این دیدار با اشاره به وضعیت فعلی اعتیاد در کشورش، گفت: در حال حاضر کمتر از یک میلیون معتاد در افغانستان وجود دارد که ۵۰ هزار نفر آن‌ها هرویینی و حدود ۱۵ هزار و ۳۰۰ نفر آن‌ها تزریقی هستند.

وی با بیان این که افغانستان خود معتاد تزریقی ندارد و تقریبا نیمی از تزریقی‌های این کشورایرانی و نیمی دیگر پاکستانی هستند در ادامه به وضعیت اجرای برنامه‌های کاهش آسیب معتادان در افغانستان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر برنامه‌های کاهش آسیب در کشور ما به ارائه سرنگ و سوزن استریل، کاندوم و آموزش و اطلاع رسانی به معتادان محدود می‌شود.

محمد خلیل با تاکید بر این که متادون درمانی نیز باید در برنامه کاهش آسیب معتادان افغان بگنجد، نسبت به واردات متادون از ایران اعلام نیاز کرد.

وی آغاز ایجاد مراکز درمان محدود اعتیاد در ۱۶ استان از ۳۴ استان افغانستان از دو سال گذشته را از عمده اقدامات انجام شده در این کشور برای گسترش درمان اعتیاد دانست و تاکید کرد: در استان‌های هم‌مرز ایران، شمار معتادان بیشتر از سایر استان‌هاست، لذا این معتادان بیشتر از سایر مناطق نیازمند و متقاضی افزایش مراکز درمان اعتیاد در استان‌هایشان هستند.

نماینده وزارت بهداشت افغانستان با اشاره به این که در بین معتادان افغان، ۲۴۰ خانواده معتاد که همه اعضای آن معتاد هستند، وجود دارد، به سوءاستفاده قاچاقچیان از زنان برای حمل و قاچاق مواد مخدر به ویژه در استان‌های هم‌مرز ایران به عنوان یکی از معضلات جدی افغانستان اشاره کرد.

وی گسترش مراکز درمان اعتیاد در استان‌های هم مرز ایران، ایجاد ارتباط بین مقامات و سیاست‌گذاران ایرانی و افغان برای نگاه جدی‌تر به حل مشکل مواد مخدر در افغانستان، فراهم کردن امکان بازدید مقامات افغان از نحوه اجرای برنامه‌های کاهش آسیب و درمان معتادان در ایران و چگونگی کاهش تقاضای مواد مخدر و همچنین آموزش پرسنل افغان در مراکز درمان اعتیاد را از هیات ایرانی خواستار شد.

وزارت بهداشت توانمندی خود را برای صادرات متادون نشان دهد

ایران تنها می‌تواند الگوی مراکز درمان اعتیاد را در اختیار افغانستان قرار دهد، نه بودجه تاسیس

در ادامه این دیدار هومن نارنجیها ـ مدیرکل فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر ـ با بیان این که ایران در حد امکان برای همکاری با افغانستان برای گسترش برنامه‌های درمان و کاهش آسیب اعتیاد آماده است، بر ضرورت انجام مطالعات، آسیب شناسی‌ها و پروژه‌های مشترک در زمینه رفع مشکلات اعتیاد بین ایرن و افغانستان تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران وی در پاسخ به اعلام نیاز افغانستان برای واردات متادون، ایران را آماده صادرات این دارو به افغانستان در صورت انجام هماهنگی‌های لازم از سوی مقامات این کشور با وزارتخانه‌های امور خارجه و بهداشت و ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران و همچنین سازمان‌های بین المللی دانست و خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت باید توانمندی خود در این زمینه نشان دهد.

مدیرکل فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین در پاسخ به درخواست افغانستان مبنی بر گسترش مراکز درمان اعتیاد در استان‌های هم مرز ایران، گفت: اگر ایران در این زمینه بودجه در اختیار افغانستان قرار دهد، قطعا پس از مدتی اعتباراتش به اتمام رسیده و فعالیت مراکز درمان اعتیاد افغانستان معلق خواهد ماند.

وی ادامه داد: اما اگر کمک ایران به افغانستان با نگاه توانمندسازی این کشور یعنی آموزش و ارائه الگو برای انجام اقدامات درمانی و کاهش آسیب معتادان صورت گیرد، قطعا مشکلات بیشتری در این کشور برطرف خواهد شد.

نارنجیها در ادامه بر لزوم ارائه اطلاعات بیشتر از ظرفیت‌های موجود در افغانستان و سطح برنامه‌های کاهش آسیب اعتیاد در این کشور تاکید کرد و یادآور شد: اگر اطلاعات لازم در این زمینه در اختیار ایران گذاشته شود، انجام اقدامات مداخله‌ای در این کشور اعم از ارائه الگوی احداث مراکز پایلوت درمانی و آزمایشگاهی در افغانستان با موفقیت بیشتر صورت خواهد گرفت.

گفتنی است، ایرانی بودن نیمی از معتادان تزریقی افغان که نمایندگان افغانستان در این دیدار مدعی آن شدند، از سوی هیات ایرانی شرکت کننده در این جلسه تکذیب نشد.

انتهای پیام

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-12-07
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 1
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز