اجرای برنامه های آموزشی مقابله با سیگار

اجرای برنامه های آموزشی مقابله با سیگار اعتیاد

اجرای برنامه های آموزشی مقابله با سیگارReviewed by Afshari on Jun 13Rating: رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، شیوع جهانی بیماری های غیرواگیر را رو به افزایش دانست و از مصرف دخانیات به عنوان یکی از مهمترین عوامل بروز این بیماری ها نام برد. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، […]

اجراي برنامه هاي آموزشي مقابله با سيگارReviewed by Afshari on Jun 13Rating:

رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، شیوع جهانی بیماری های غیرواگیر را رو به افزایش دانست و از مصرف دخانیات به عنوان یکی از مهمترین عوامل بروز این بیماری ها نام برد.
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، دکتر محمدرضا مسجدی در خصوص عوامل بروز بیماری های غیرواگیر گفت: بنا براعلام سازمان بهداشت جهانی، بار بیماری ها از بیماری های عفونی به بیماری های غیرواگیر در حال جابجایی است و روز به روز از اهمیت بیماری های عفونی به لحاظ مرگ و میر کم می شود. و سکته مغزی و قلبی، سرطان و بیماری های قلب و عروق، دیابت، بیماری های تنفسی و دخانیات از جمله عوامل مهم مرگ و میر به شمار می روند.

وی افزود: در منطقه مدیترانه شرقی، بیماری های قلبی و عروقی نقش اول را در مرگ و میر ایفا می کنند که مصرف دخانیات فاکتور اصلی به وجود آورنده بیماری های قلبی عروقی و همچنین بیماری های مزمن تنفسی می باشد.

دکتر مسجدی در خصوص طرح های مقابله با مصرف سیگار گفت: در چهار محور فعالیت ها انجام می شود که اولین آن کاهش تقاضا برای سیگار است که با انجام اقدامات آموزشی و پژوهشی بخصوص در سطح کودکستان و دبستان به زودی برنامه آن به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد. محور دوم عرضه قانونمند و تعریف شده براساس کنوانسیون جهانی است که عرضه دخانیات را تابع مقررات جدی می کند، محور سوم نیز ایجاد اشکال و مانع تراشی در زمینه مصرف دخانیات می باشد و بالاخره محور چهارم ایجاد بستر مناسب و آسان در زمینه ترک این ماده دخانی است.

رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در پایان خاطرنشان کرد: ایران تنها کشور خاورمیانه است که قانون کامل کنترل دخانیات را دارد و ما برنامه هایی نظیر افزایش مالیات دخانیات، برپایی برنامه های آموزشی برای دانش آموزان، والدین و مربیان و ایجاد بیمارستان ها و دانشگاه های بدون دود را برای کنترل مصرف دخانیات در برنامه کاری داریم.

انتهای پیام

کد خبر: ۸۷۰

تاریخ بروزرسانی : 2008-06-13 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
یونیک ویزاهم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
ویدئو