اثرات منفي ومثبت شربت ترياك - اعتیاد

اثرات منفی ومثبت شربت تریاک

اثرات منفی ومثبت شربت تریاک اعتیاد

شربت تریاک یا دارویی که به نام «اپیوم تینگچر» معروف است،‌ در ایران کاملاً در مرحله پژوهش است و مراحل پژوهش آن با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر در مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می‌شود و در صورتی که نتایج بررسی‌های کلی آن از ابعاد مختلف مثبت باشد، امکان اجرای […]

شربت تریاک یا دارویی که به نام «اپیوم تینگچر» معروف است،‌ در ایران کاملاً در مرحله پژوهش است و مراحل پژوهش آن با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر در مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می‌شود و در صورتی که نتایج بررسی‌های کلی آن از ابعاد مختلف مثبت باشد، امکان اجرای آن در جامعه وجود دارد.
پژوهش کامل استفاده از شربت تریاک در جامعه به حداقل یک سال زمان نیاز دارد، در زمان حاضر یک گروه محدود ۶۰ تا ۷۰ نفره از افرادی که تحت درمان در DIC ها (مراکز درمان گذری اعتیاد) هستند به اضافه چند نفر در خود مرکز مطالعات اعتیاد تحت درمان با شربت تریاک هستند تا نکات مثبت و منفی آن از نظر درمانی، اجتماعی و اقتصادی بررسی شود.
هدف از این بررسی‌ها این است که ببینیم شربت تریاک چقدر اثر مثبت دارد و چقدر عوارض منفی و کدام بر کدام می‌چربد.

* نکات مثبت شربت تریاک

یکی از نکات مثبت شربت تریاک این است که معتادان به مواد افیونی خیلی راحت به مصرف این ماده منتقل می‌شوند و چون شناخت کاملی از این ماده دارند از مصرف آن احساس رضایت می‌کنند، به همین علت ماندگاری روی این ماده برای این معتادان بالاست و قطعاً زمانی که این ماده عرضه شود، تعداد زیادی از معتادان علاقه‌مند خواهند بود که آن را مصرف کنند و روی این درمان می‌مانند.
نکته مثبت دیگر شربت تریاک این است که تنظیم دوز مصرف آن خیلی راحت است، طول عمر، خواص ماده و عوارض آن خیلی شبیه ماده تریاک است به همین علت اکثر معتادان با آن آشنا هستند، ضمن اینکه عوارض جانبی متادون مثل خواب آوری را ندارد. گر چه گروه هدف متادون، معتادان ترزیقی و گروه هدف شربت تریاک معتادان به تریاک است.

* از دسترسی غیر معتادان به شربت تریاک نگرانیم
البته عرضه شربت تریاک در سطح جامعه نکات منفی و نگرانی‌های جدی هم دارد که مهم‌ترین آن این است که ممکن است شربت تریاک به دست افرادی بیفتد که برای درمان از آن استفاده نمی‌کنند، بلکه به منظور تفریح و تفنن آن را سوء‌مصرف می‌کنند و این جاست که مسئله نظارت بسیار دقیق در توزیع این شربت مطرح می‌شود.
مسئله بعدی تبعات اجتماعی توزیع شربت تریاک در جامعه است، اینکه توزیع این دارو چه تغییری در ذهنیت مردم درباره اعتیاد به وجود می‌آورد و آیا ممکن است حساسیت و نگرانی مردم از اعتیاد در محله شان کم شود که در این صورت ضرر است یا اینکه نگرش معقول تری پیدا می‌کنند. اندازه‌گیری نگرش مردم درباره اعتیاد پس از توزیع شربت تریاک نیازمند یک تحقیق میدانی دقیق است که کار راحتی نیست.
موضوع دیگر ساختار خود شربت است، برخی معتادان می‌گویند مزه شربت تریاک تلخ است با اینکه با خوردن آن حالت تهوع پیدا می‌کنند، ما هنوز این عوارض را خوبی نمی‌دانیم و در حال تحقیق هستیم و باید ببینیم چقدر از این مشکلات قابل حل است. اما اکنون باید به موضوع شربت تریاک فقط در حد یک تحقیق نگاه کنیم و لی این تحقیق انجام شود‌ زیرا ممکن است نتایج آن برای بهبود زندگی بخشی از معتادان مفید باشد و ما نباید آن‌ها را از یک داروی احتمالی محروم کنیم.
وی افزود: علت دیگری که موجب می‌شود بر ادامه تحقیق اصرار کنم این است که در مرحله تحقیق همه افرادی که روی این دارو می‌روند تحت نظارت و کنترل دائمی هستند و نگرانی‌هایی که درباره توزیع آن در جامعه وجود دارد در مدل تحقیقی وجود ندارد، عوارض چندانی هم برای کسی ایجاد نمی‌کند، فقط ممکن است در نهایت بگوئیم کم‌تر از حد انتظار سود بردیم.

* باید به دنبال مدل ایرانی درمان اعتیاد باشیم
مسئله دیگر این است که باید پژوهش‌ها در حوزه درمان اعتیاد در ایرانی که ۲ میلیون معتاد دارد توسعه یابد و ما باید از این نظر سرآمد دنیا باشیم، استفاده از روش‌های دست چندم برگرفته از کتاب‌های غربی ترجمه شده، ممکن است همیشه در کشور ما جواب ندهد و باید حتماً زیر ساخت‌های پژوهشی در حوزه اعتیاد در ایران تا جای ممکن تحکیم شود.
باید پله پله تحقیقات را جلو ببریم و هر جا که دیدیم عوارض کم و سوددهی بالاست وارد پله بعدی تحقیق شویم.

*توزیع شربت تریاک در جامعه قطعی نیست،

ممکن است پس از تحقیق شربت تریاک مثلاً روی هزار نفر متوجه شویم که این دارو هیچ مزیتی نسبت به متادون ندارد یا حتی از آن ضعیف‌تر است یا اینکه نشت آن بالاست و افرادی که روی مصرف شربت تریاک هستند، آن را می‌برند بیرون و می‌فروشند، در این صورت توزیع آن در سطح جامعه مطلوب نیست.
اگر چنین اتفاقی بیفتد نه تنها باعث بهبودی معتادان نمی‌شود، بلکه عده دیگری که اکنون معتاد نیستند نیز علاقه‌مند می‌شوند برای تفریح و تفنن و مصرف غیر درمای آن را مصرف کنند که باید جلوی چنین اتفاقی گرفته شود.

*دلایل ایجاد بازار آزاد متادون در ایران

وی در پاسخ به این پرسش که «‌ولی درباره متادون که جذابیت‌های به مراتب کم‌تری دارد، بازار سیاه درست شده است و با قیمت چند صد برابر مشتری دارد‌»، گفت: بله! به همین علت نظارت آن کار بسیار دقیقی می‌طلبد، درباره متادون و بازار غیر‌مجاز آن البته سرنخ را که دنبال کنیم به طور واضح معلوم می‌شود که متقاضیان متادون در بازار آزاد معتادانی هستند که به هر دلیل به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند ممکن است، ظرفیت مراکز درمانی محدود باشد، یا معتادانی باشند که به هر دلیل نمی‌خواهند به کلینیک بیایند، یا شرایط رفتن به کلینیک برای آن‌ها سخت‌، یا دور است، ممکن است وقت یا حوصله رفتن به مراکز مجاز متادون درمانی را نداشته باشند یا دوست دارند گمنام بمانند، یا حتی خجالت می‌کشند، حتی ممکن است مراجعه کرده باشند و برخورد بدی با آن‌ها شده باشد که منصرف شده باشند در هر صورت بازار سیاه متادون برای معتادان است و هیچ جوان غیر معتادی برای تفریح سراغ مصرف متادون نمی‌آید.
البته این اتفاق نگران کننده‌ای است و باید بررسی کنیم چرا با وجود تصمیم سیاستگذاران این حوزه برای توسعه درمان نگهدارنده با متادون هنوز متادون این قدر بازار سیاه دارد، هنوز درصد قابل توجهی از معتادان تزریقی هستند که نمی‌دانند به کجا باید مراجعه کنند‌. یا این‌که رفته‌اند و دیده‌اند، ظرفیت پر است و جا نیست به همین علت به بازار سیاه متادون رو آورده‌اند ولی ته خط را که بررسی می‌کنیم می‌بینیم همه این‌ها معتاد‌ند و مردم عادی نیستند.
البته من نگرانی شما را درباره بازار آزاد شربت تریاک درک می‌کنم و یکی از نکاتی که ما هم به آن فکر می‌کنیم همین است.

* شربت تریاک دست قاچاقچیان را کوتاه می‌کند

باید فعلاً پژوهش را جلو ببریم و موضوع را دنبال کنیم، پیش‌داوری نکنیم به خصوص اینکه توزیع شربت تریاک یک حسن مهم دیگر هم دارد و آن این‌که شبکه توزیع قاچاق مواد مخدر را تضعیف می‌کند و وفور مواد در مناطق مختلف کشور کاهش می‌یابد.
اگر دولت خودش به صورت حساب شده شربت تریاک را در اختیار مصرف‌کنندگان و معتادان قرار دهد پس از یک دوره کوتاه مدت یا میان مدت، شبکه‌های تأمین کننده مواد مخدر مجبورند عقب نشینی کنند، شبکه‌هایی که متأسفانه همیشه موفق‌تر از ما عمل کرده‌اند.
یک مثال واضح از عملکرد قوی شبکه‌های توزیع مواد؛ این است که توانستند ظرف ۲ یا ۳ سال یک ماده مخرب به نام کراک را این قدر راحت به جامعه بقبولانند و مشتری پیدا کنند و این نشان می‌دهد. عامل سودهای میلیارد دلاری چقدر برای آن‌ها در این زمینه انگیزه ایجاد می‌کند تا طرح‌های خود را به صورت حساب شده جلو ببرند.
به همین علت لازم است که ما هم در مقابل آن‌ها شبکه مقابله‌ای قوی داشته باشیم و به ابزارها و درمان‌های متنوع مسلح شویم و زیر ساخت‌های علمی خودمان را قوی کنیم و در این اثنا ممکن است تنتور تریاک هم به ما کمک کند.

* سابقه شربت تریاک، دارو یا ماده مخدر
هنوز این شربت در فارماکوپه ایران ثبت نشده است و اگر کسی بخواهد آن را به عنوان دارو عرضه کند حتماً باید مراحلی را که وزارت بهداشت برای ثبت آن اعلام می‌کند طی کند، تا مانند هر داروی دیگر نتایج اثربخشی آن در یک جمعیت مشخص، عوارض جانبی آن و مراحل تولید آن به روشنی مشخص شود.
وقتی وزارت بهداشت اعلام می‌کند که این شربت، دارو نیست، معنایش این است که هنوز به ثبت نرسیده است و به ثبت رساندن آن نیز مستلزم، ۲ تا ۳ سال بررسی در مراکز تحت نظر وزارت بهداشت است.واتفاقاً این دارو سابقه مصرف بالایی تا قرن ۱۹ میلادی دارد، در آن زمان با نام‌های دیگر مانند پاراگوریک یا لودانوم برای درمان اسهال، سرفه،درمان دردهای شدید بدن مشتری داشت اما کم کم با آمدن داروهای جدید برای این ناراحتی‌ها کم کم ناپدید شد.
فرمول این داروها بسیار شبیه همین شربت تریاک است که در ایران تولید شده است اما اکنون مصرف آن در دنیا بسیار محدود است و مثلاً برای درمان سرفه در برخی بیماران خاص و به خصوص درمان اعتیاد نوزادانی که از مادران معتاد به دنیا می‌آیند مصرف می‌شود و چون تعداد این نوزادان بسیار کم است، کاربرد آن در دنیا بسیار محدود است. با این وجود استفاده از شربت تریاک برای معتادان بالغ برای نخستین بار توسط ما در دنیا انجام می‌شود و این موضوع همان تحقیقی است که در حال انجام آن هستیم تا نتابج اثربخشی آن را بررسی کنیم.
http://www.p30lords.com

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2009-08-12 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :