«آیا اینجا ایستگاه آخر اعتیاد است؟»

«آیا اینجا ایستگاه آخر اعتیاد است؟»

دومین روز از اجرای مرحله سوم طرح افزایش امنیت اجتماعی با رویکرد جمع‌آوری معتادان پرخطر، عصر روز گذشته در مناطق اتوبان امام‌علی (ع)، اتابک و خیابان ۱۷ شهریور اجرا شد. ایستگاه اول: اتوبان امام‌علی (ع)، ساعت ۱۷ مینی‌بوس آبی رنگ کنار خودروهای بنز و پیکان پلیس گوشه جنوب شرقی اتوبان امام‌علی (ع) حوالی خیابان ثاراله […]

دومین روز از اجرای مرحله سوم طرح افزایش امنیت اجتماعی با رویکرد جمع‌آوری معتادان پرخطر، عصر روز گذشته در مناطق اتوبان امام‌علی (ع)، اتابک و خیابان ۱۷ شهریور اجرا شد.
ایستگاه اول: اتوبان امام‌علی (ع)، ساعت ۱۷
مینی‌بوس آبی رنگ کنار خودروهای بنز و پیکان پلیس گوشه جنوب شرقی اتوبان امام‌علی (ع) حوالی خیابان ثاراله توقف کرده بود. از لابه‌لای پرده‌های آبی رنگ مینی‌بوس قدیمی می‌شد چهره‌های گرفته و بدحال افرادی را دید که در دومین روز از طرح جمع‌آوری معتادان پرخطر از سوی ماموران پلیس پایگاه ششم مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ دستگیر شده بود. ۱۰ نفری می‌شدند و در میانشان زن حدودا ۴۰ ساله‌ای هم به چشم می‌خورد که مدام به ماموران می‌گفت برای خواندن نماز به منزلی که به آن ورود یافته‌اند، مراجعه کرده و در همانجا دستگیر شده است. اما مامور پلیس با رد ادعاهای زن میانسال توضیح داد که همه این افراد، از داخل یک منزل مجردی که برای استعمال مواد مخدر مورد استفاده قرار می‌گرفته، دستگیر شده‌اند.

گزارش خبرنگار ایسنا از محل انجام عملیات حاکیست: بیشتر دستگیرشدگان جوانان بین ۲۰ تا ۳۰ سال بودند، جوانترینشان «علی» ۱۹ ساله بود که ادعا می‌کرد به همراه عمویش با موتورسیکلت در خیابان ثاراله تردد می‌کرده‌ که دستگیر شده‌اند. می‌گفت نه به مواد مخدر اعتیاد دارد و نه موادی حمل می‌کرده و عمویش نیز این مساله را تایید می‌کرد، اما چهره زرد و زار و چشمهای گود رفته جوان ۱۹ ساله از حقیقت دیگری حکایت داشت.

یکی از ماموران پایگاه نیز عنوان می‌کرد:«اینها حقیقت را نمی‌گویند، چهره خیلی از آنها برای ما آشناست و این نشان دهنده سابقه‌شان است».

یکی از آنها مرتب از ماموران می‌خواست مواظب لب‌تابش که همراه خود به مینی‌بوس آورده بود، باشند. چهره او نیز عادی نبود.

چند نفری هم که در صندلی‌های عقب مینی‌بوس نشسته بودند به صراحت به مصرف مواد مخدر اعتراف داشتند، اما در ادامه اذعان می‌کردند در حال ترک هستند و یا ترک کرده‌اند.

مامور جوانی که در این مینی‌بوس حضور داشت، اظهار کرد: «تمامی این ۱۰ تن به اضافه چند نفر دیگری که صبح همان روز جمع‌آوری شدند، در منازل مجردی و خانه‌های مخروبه برای مصرف مواد مخدر دور هم جمع شده بودند».

او می‌گوید: برخی از خانه‌های قدیمی‌ساز در نقاط مختلف هستند که مالکانشان، آنها را به حال خود رها کرده‌اند و به این ترتیب تعدادی از افراد شهرستانی که برای کار و … به تهران می‌آیند، در این منازل که تبدیل به چندین اتاق دو تا سه متری آلونکی شده، ساکن شده‌اند که اغلب هم کارگر هستند که به طرق مختلف، این اتاقک‌ها را اجاره می‌کنند.

مینی‌بوس هنوز جای خالی داشت، به همراه چند خبرنگار و عکاس به سمت مقصد بعدی حرکت کردیم.

ایستگاه دوم: کوچه علیخانی، ساعت ۱۷:۳۰

خودروهای پلیس به سرعت کنار خیابان باریکی توقف کردند. همه وارد کوچه تنگ و تاریکی با عرض حدودا یک متر شدند، به سختی دو نفر از داخل آن رد می‌شد، کوچه علیخانی نام داشت، به پلاک ۳۳ که رسیدند، در را باز و حاضران در منزل را غافلگیر کردند.

یک منزل مجردی با ۴ یا ۵ اتاق دو تا سه متری، بوی قلیان، تریاک و … همه جا را گرفته بود.

تعدادی جوان ۲۰ تا ۲۵ ساله به دور منقل‌ها جمع شده‌ بودند، با دیدن پلیس توانایی هر گونه حرکتی را از دست دادند. بدون حتی بیان عبارتی از کنار بساط خود بلند و به دستور پلیس از منزل خارج شدند، ۶۰ نفری می‌شدند، اکثرا با زیرپوش و لباس خانگی به داخل مینی‌بوس انتقال یافتند.

پلیس با شتاب به سمت منزل دیگری در همان کوچه به راه افتاد. به پلاک ۲۳ که رسیدند در را باز کرده و سه نفر را در همان محل دستگیر کردند. خانه‌ها از لحاظ بافت کاملا شیبه به هم بود.

مینی‌بوس آبی رنگ تقریبا پر شده بود، هوای داخل آن نفس را بند می‌آورد، باز کردن پنجره‌ها ممنوع بود.

معتادان یکی‌یکی از داخل کوچه تنگ «علیخانی» بیرون آورده می‌شدند. رضایت را در چهره اهالی محل می‌شد، دید، یکی از کسبه محل به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: پلیس باید هر روز به این منطقه بیایید و معتادان را جمع کند، الان که آمد می‌رود تا ۱۰ سال دیگر.

یکی دیگر می‌گوید: وجود این افراد در محل، آسایش را از ما گرفته، احساس ناامنی می‌کردیم. همیشه در این کوچه‌ها جمع می‌شدند و حرفهای زشتشان، ما را آزار می‌داد.

در کنار معتادان دستگیر شده داخل مینی‌بوس قرار گرفتیم تا به سوی مقصد نامعلومی حرکت کنیم.

ایستگاه سوم: خیابان ۱۷ شهریور، ساعت ۱۹

به گزارش ایسنا، منزل مجردی در خیابان ۱۷ شهریور نرسیده به میدان شهدا مقصد بعدی پلیس بود. روی پشت‌بام یک حمام متروکه، آلونکهایی ساخته شده بود که افراد معتاد و ولگرد در آن پناه گرفته بودند. چند نفری حین مصرف مواد مخدر دستگیر شدند، مقداری هم حشیش و تریاک به دست آمد.

تعدادی جوان نیز که به نظر می‌رسید، کارگر هستند از داخل اتاقها بیرون کشیده شدند، ظاهرشان نشان می‌داد که معتاد نیستند. از اتاقهایشان چیزی کشف نشد، اما به جمع جمعیت داخل مینی‌بوس پیوستند.

دیگر حتی یک صندلی‌ هم خالی نبود…

مینی‌بوس دوباره حرکت کرد و در مسیر چند نفر دیگر که برای پلیس شناخته شده بودند نیز دستگیر شدند.

ایستگاه آخر: پارک بیسم، ساعت ۲۰

اینجا ایستگاه آخر بود؛ پایگاه ششم مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی تهران بزرگ داخل بوستان پرجمعیت و شلوغ بیسیم.

شهروندان با مشاهده مینی‌بوس پلیس، اطراف پایگاه حلقه زدند. متهمان یک به یک از داخل مینی‌بوس خارج و وارد پایگاه ششم شدند.

سروان اسداله محمدیان، رییس پایگاه ششم آگاهی پلیس پایتخت که طی اجرای طرح، خود و مامورانش رفتار مناسبی با افراد جمع‌آوری شده داشتند، نحوه اجرای عملیات ششم خرداد ماه را تشریح کرد:

ساعت ۸:۳۰، طی اجرای دو مرحله از عملیات ۵۳ تن دستگیر شدند، البته طرح جمع‌آوری معتادان خطرساز به طور رسمی از ساعت ۱۶ شروع شد که ۳۰ تن از جمله یک زن جمع‌آوری شدند.

اهالی و ساکنان مناطقی که پاکسازی شد، از این اقدام نیروی انتظامی ابراز رضایت کردند و افزایش مدت زمان اجرای طرح را خواستار بودند.

به این ترتیب علاوه بر جمع‌آوری این افراد، ۵۰ گرم هروئین و کراک، مقداری سوخته تریاک و همچنین دو ترازو و ابزار و آلات مصرف مواد مخدر نیز کشف شد.

این در حالی بود که از میان این ۵۳ تن، ۱۶ تن خرده‌فروش و ۲۷ تن نیز معتاد بودند، تعدادی نیز به عنوان مظنون دستگیر شدند.

از سوی دیگر سرهنگ علی مددی، رییس عملیات شهری مرکز مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ نیز با بیان این که از صبح ششم خرداد ماه در مجموع ۳۵۰ تن از سوی پایگاه‌های مبارزه با مواد مخدر جمع‌آوری شدند، ‌خاطر نشان کرد: این افراد طی اجرای طرح در مناطق بازار، عولاجان، دروازه غار، مناطقی از میدان شوش و پامنار دستگیر شدند که حدود ۵۰ تن آنها خرده‌فروش و سایرین مصرف کننده مواد مخدر بودند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران وی افزود: این افراد پس از انتقال به عشرت‌آباد توسط تیم پزشکی ستاد مبارزه با مواد مخدر پالایش شده و سپس در صورت بی‌خانمان بودن به اردوگاه شفق منتقل می‌شوند.

«تحت نظرگاه»، عبارتی بود که سر در اتاقی نصب شده بود که ۲۹ تن از افراد جمع‌آوری شده پشت میله‌های آن دو زانو نشسته بودند. سی‌امین متهم همان زنی بود که خارج از اتاق روی یکی از صندلی‌ها نشسته بود و باز هم جملات خود را تکرار می‌کرد.

… آیا اینجا ایستگاه آخر اعتیاد بود؟

مناسب ترین کفش برای دویدن و پیاده روی + عکس
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
2007-05-29
امتیاز بدهید
امتیاز : 4 تعداد رای : 5
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبول
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
شمار معتادان افیونی در ایران
شمار معتادان افیونی در ایران
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
احتمال خفگی در نوزادان والدین سیگاری
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
غربالگری دانش‌آموزان در معرض خطر اعتیاد
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
روش های ترک وآنچه خانواده ها باید بیا موزند ……
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
شخصیت، روانشناسی و اعتیاد
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
آگاه‌سازی جامعه نسبت به مواد مخدر جدید
خوشبختی شیشه‌ای
خوشبختی شیشه‌ای
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
۶ باور رایج غلط و خطرناک درباره اعتیاد
بازار سهسامسونگکفش پاشنه مخفیتور استانبولدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز