آمپول ترک اعتیاد نورجیزک

درگذشته مصرف دو نوع آمپول تمجيزك و اورجيزك توسط قاچاقچيان در بين معتادان شايع شده بود و به علت اينكه حاوي ماده بوپرنورفين بودند به عنوان داروهاي مسكن و ترك اعتياد توسط معتادان مصرف مي شد ولي از چند سال پيش آمپولي وارد بازار شد به نام تمجيزك كه بسيار كشنده تر و خطرناكتر از نمونه هاي قبلي بود.اين آمپول از ريشه ماده اي به نام تبائين به دست مي آيد كه حاوي ماده بوپرنورفين بوده و 33برابر از مرفين قويتر است علاوه بر آن با حذف تدريجي بوپرنورفين ناخالصي ها و تركيبات تقلبي متعدد و نا مشخص (رنگ ، كورتيكو استروئيد ،كراك ،قرصهاي مسكن ….. ) به آن اضافه شد.

اين آمپولها ابتدا از كشورهاي همسايه مانند هند ، پاكستان وتركيه به صورت قاچاق و فله اي داخل گالن وارد كشور مي شود. كه در سالهاي اخير به علت تبليغات سودجويان مصرف آن رو به افزايش بوده و به صورت ويالهاي دست ساز در شرايط كاملا غير استريل و زير پله اي توسط كارگران افغاني و افراد آلوده به ويروسهاي هپاتيت و ايدزدر داخل ساخته و به عنوان داروي ترك اعتياد در بين معتادان توزيع مي شود همچنين سودجويان براي فريب مصرف كنندگان به آن كورتن اضافه مي كنند.

زيرا مصرف اين ماده مسكن باعث جذب مايع بين سلولي به زير پوست شده و موجب ورم اندامها ،و صورت پف آلود مي گردد. و فرد معتاد و خانواده وي به صورت كاذب تصور ميكنند بيمار چاق و بهبود يافته .

در 99 درصد موارد افرادبراي ترك اعتياد و به توصيه ديگرمعتادان يا توزيع كنندگان مواد اقدام به تزريق اين مواد ميكنند و يك درصد هم به عنوان جايگزين مواد مخدر به استفاده از اين مواد روي آورده اند . متاسفانه اكثر بيماران با عوارض شديد به مراكز درماني مراجعه مينمايند كه پس از بررسيهاي فراوان نهايتا مشخص ميشود بعلت مصرف آمپول هاي فوق بوده است.

لازم است بدانيد از هر 10 كيلوگرم ترياك 1 كيلوگرم مرفين به دست مي آيد و از هر 1كيلوگرم مرفين حدود 930 تا 950 گرم هروئين به دست مي آيد اما ماده بوپرنورفين موجود در آمپولها ي نورجيزك33برابر از مرفين خالص‌، قويتر است.

بوپرنورفين تركيبي است كه به آن آگونيست نسبي هم گفته ميشود و جزء مواد مخدر و داروي ضد درد و هم براي درمان اعتياد استفاده ميشود به اشكال تزريقي و قرصهاي 2 و 8 ميلي گرم زير زباني ميباشد.

در سال 2002 براي كساني كه اعتياد دارند به تائيد FDA رسيده اين دارو فقط بايددر مراكز ترك اعتياد مجاز با نظارت پزشكان آموزش ديده در خصوص ترك اعتياد استفاده شود و در غير اينصورت ميتواند بسيار خطرناك باشد چون بر اثر قدرت بيش از حد بوپر نورفين فرد مصرف كننده به سرعت به آن وابسته ميشود افراد سودجو از اين مسئله استفاده كرده و با توجه به نا اگاهي مردم از اشكال تزريقي براي درمان اعتياد استفاده ميكنند .

عوارض آمپول نورجيزك :
1- سندرم كوشينگ ( بيماري غدد فوق كليه )
2- آبسه هاي عفوني در ريه ، استخوان و مغز
3- افزايش آنزيمهاي كبدي و كبد چرب ، به صورتي كه اين آسيبها ميتواند دائمي باشد
4- ورم اندامها و پف كردن صورت
5- تجمع چربي در پشت گردن
6- آكنه
7- افزايش وزن
8- افزايش فشار خون
9- ابتلا به ويروسهاي هپاتيت C و ايدز HIV
10- عقيم شدن ( مصرف دراز مدت )
11- كاهش شديد ميل جنسي
12- نكروز سر استخوان ران
13- آفت و عفونت قارچي دهان
14- سلوليت اندام تحتاني ( محل تزريق هاي قبلي )
http://www.doctornajafi.com