آمار الکلی‌های کشور

آمار الکلی‌های کشور اعتیاد

آمار الکلی‌های کشور Reviewed by Afshari on Jul 5Rating: فارس: دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: آمار الکلی‌های ایران بر عکس همه دنیا، یک دهم تعداد معتادان مواد است، آمار معتادان دائمی و تفننی انواع مواد در ایران ۲ میلیون نفر است و تعداد الکلی‌ها در کشور ۲۰۰ هزار نفر است. اسماعیل احمدی‌مقدم […]

آمار الكلي‌هاي كشور Reviewed by Afshari on Jul 5Rating:

فارس: دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: آمار الکلی‌های ایران بر عکس همه دنیا، یک دهم تعداد معتادان مواد است، آمار معتادان دائمی و تفننی انواع مواد در ایران ۲ میلیون نفر است و تعداد الکلی‌ها در کشور ۲۰۰ هزار نفر است. اسماعیل احمدی‌مقدم امروز در همایش نقد عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر که با حضور نخبگان این حوزه برگزار شد، افزود: چندی پیش مطرح شده بود که نام ستاد مبارزه با مواد مخدر را به ستاد مبارزه با اعتیاد تغییر دهیم. این موضوع در مرکز ملی مطالعات اعتیاد و اتاق‌های فکر ستاد بررسی شد و نتیجه گرفتیم که تشکیل این ستاد تمرکز فعالیت‌های مبارزه با مواد مخدر را از بین می‌برد و اگر قرار باشد با یک دست ۱۰ هندوانه برداریم از کارهای فعلی هم باز می‌مانیم.
وی گفت: مسئله دیگر این است که بر خلاف همه کشورهای دنیا که تعداد الکلی‌ها ۱۰ برابر معتادان به مواد است، این نسبت در ایران بر عکس است و تعداد معتادان به مواد ۱۰ برابر الکلی‌هاست، یعنی اگر در بدبینانه‌ترین نگاه آمار معتادان کشور اعم از دائمی و تفننی ۲ میلیون نفر باشد، تعداد الکلی‌ها در ایران ۲۰۰ هزار نفر است.
وی افزود: درباره مبارزه با اعتیاد به دخانیات نیز ستاد مبارزه با دخانیات اخیراً در وزارت بهداشت تشکیل شده و اگر این ستاد موفق نبود آن وقت ما باید وارد شویم و چه بسا آن‌ها از ما مؤثرتر باشند. به خصوص این که درباره اعتیاد به سیگار و قلیان کار فرهنگی و پیشگیرانه بیش‌تر از اقدامات دیگر جواب می‌دهد.
وی گفت: درباره آمار اعتیاد در دانشگاه‌ها که در این جلسه بحث شد، درست است، آمار آن از میزان شیوع اعتیاد در جامعه کم‌تر است، چون اینها دانشجویان و قشر فرهیخته جامعه‌اند البته چون برخی دانشجویان از شهرستان وارد تهران و شهرهای بزرگ می‌شوند و کنترل خانواده بر آن‌ها کم می‌شود، به این سمت گرایش پیدا می‌کنند اما شیوع این پدیده در خوابگاه‌ها کم‌تر از خانه‌های جمعی است و در خانه‌های انفرادی وضع بدتر از بد است.
احمدی‌مقدم افزود:‌ البته این طور نیست که اعتیاد در خوابگاه‌ها صفر باشد، بلکه آدم هستند و ممکن است به کارهای خلاف گرایش پیدا کنند.
وی گفت: از نظر بودجه هم که درباره توزیع آن در این جلسه مطرح شده که ستاد بودجه را به دستگاه‌هایی دهد که واقعاً در زمینه اعتیاد کار می‌کنند، من هم با این نظر موافقم که باید بودجه محدود مبارزه با مواد مخدر را در جاهای اولویت‌دار خرج کنیم، حتی برای کارهای تحقیقاتی هم باید پول را به خود محقق و مرکز تحقیقاتی ‌دهیم نه دستگاه چون ممکن است در جای دیگر خرج شود.
وی گفت: درباره توزیع بودجه خیلی سخت‌گیری می‌کنیم، فقط در صورتی‌ به دستگاه‌های اجرایی بودجه می‌دهیم، که توافقنامه دقیق منعقد شود، بعد از نخستین قسط هم اگر کار انجام نشد، قسط بعدی را نمی‌دهیم، اگر قرار باشد بودجه مساجد، صدا و سیما و تربیت‌بدنی را که فعالیت‌های آن‌ها موجب کاهش گرایش به اعتیاد می‌شود ما بدهیم باید همه بودجه آن‌ها را بدهیم در صورتی که این دستگاه‌ها خودشان بودجه دارند و این وظیفه ذاتی آن‌هاست که در این زمینه کار کنند.
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: بودجه ستاد تا سال ۷۶ افزایش یافت و به حدود ۷۷ میلیارد تومان رسید اما بعد روند کاهشی داشت تا امسال که ما توانستیم دوباره همین بودجه را احیا کنیم، تا سال ۸۶ نیز ۲۵ درصد بودجه ستاد صرف امور اداری خود ستاد می‌‌شد‌‌ اما ما میزان اعتبارات اداره ستاد را به ۱۰ درصد کل بودجه کاهش دادیم و ۵۰ درصد نیروهای ستاد را کاهش دادیم.
وی افزود: حتی سازمان ملل نیز که ۶۰۰ هزار دلار به ما کمک می‌کند، ۱۳ درصد آن را به عنوان هزینه بالاسری بر‌می‌دارد ولی ما حداقل اعتبار را برای ستاد هزینه می‌کنیم.
احمدی‌مقدم گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر دستگاه اجرایی نیست و ما از کار اجرایی فرار می‌کنیم، وظیفه ما سیاستگذاری و نظارت بر اجرای برنامه‌هاست و البته باید برنامه‌هایی که طراحی می‌شود، بعد از اجرا پایش و ارزشیابی کنیم تا مبادا، اجرا یک برنامه حتی در صورت اجرای ۱۵۰ درصد نتیجه منفی در بر‌نداشته باشد.
وی افزود: کار اجرایی جذابیت دارد و اگر به دام آن بیفتیم از اهداف اصلی ستاد دور می‌شویم، ستاد حتی مرکز تحقیقاتی هم ندارد، کتابخانه دیجیتالی ستاد هم که به دنبال ایجاد آن هستیم اگر دانشگاه‌ها بخواهند به آنان واگذار می‌کنیم.
وی گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در طول دوران فعالیت، گر چه فراز و نشیب‌هایی داشته است اما در کل مسیر تکوینی و رو به رشد داشته است، ما باید از تجربه صاحب‌نظران این عرصه استفاده کنیم، تخصص من مسائل امنیتی است و در حوزه مبارزه با مواد مخدر باید از صاحب‌نظران این عرصه بیاموزم‌ البته انتقاد کردن آسان است و کار کردن سخت است، بیش‌ترین مشکل من در اجرای برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر خود نیروی انتظامی بود که بیش‌تر نگاه مقابله‌ای داشتند.
وی گفت: نقد باید از بیرون مجموعه باشد، نقدهای داخلی به درد نمی‌خورد، زیرا توجیه‌گرانه است، اما نقدهای خارجی گر چه ممکن است دردآور باشد اما مفید است.
انتهای پیام/

تاریخ بروزرسانی : 2008-07-05 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو