آسیایی‌ها برای ترک سیگار تلاش نمی‌کنند

آسیایی‌ها برای ترک سیگار تلاش نمی‌کنند اعتیاد

ایرنا-به گفته یک گروه بین‌المللی از محققان هر روز شمار بیشتری از آسیایی‌ها سیگاری می‌شوند، اما تعداد بسیار اندکی از آنها برای ترک این عادت تلاش می‌کنند. به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، محققان می‌گویند تلاش‌های بهداشت عمومی باید بر تشریح آثار زیانبار سیگار بر سلامتی و کمک به مردم برای ترک این عادت متمرکز باشد. […]

ایرنا-به گفته یک گروه بین‌المللی از محققان هر روز شمار بیشتری از آسیایی‌ها سیگاری می‌شوند، اما تعداد بسیار اندکی از آنها برای ترک این عادت تلاش می‌کنند.
به گزارش پایگاه اینترنتی رویترز، محققان می‌گویند تلاش‌های بهداشت عمومی باید بر تشریح آثار زیانبار سیگار بر سلامتی و کمک به مردم برای ترک این عادت متمرکز باشد. آنها خاطر نشان کردند اگر هدف از این تلاش‌ها در وهله اول فقط پیشگیری از استعمال دخانیات باشد، ‪ ۱۶۰‬میلیون نفری که در حال حاضر سیگاری هستند تا قبل از سال ‪ ۲۰۵۰‬جان خود را از دست خواهند داد که تعداد کثیری از این تلفات در چین اتفاق خواهد افتاد.
دکتر “ریچارد هاکسلی” از “موسسه بهداشت بین‌المللی جرج” در “سیدنی” و همکارانش برای تجزیه و تحلیل الگوهای سیگار کشیدن در آسیا، استرالیا و نیوزیلند نتایج ‪ ۳۱‬مطالعه‌در مورد استعمال دخانیات ، ترک سیگار و سرطان ریه را مورد بررسی قرار دادند.
این مطالعات در مجموع ‪ ۴۸۰‬هزار و ‪ ۱۲۵‬نفر را در بر می‌گرفت.
محققان می‌گویند آگاهی از خطر سیگار برای سلامتی در چین اندک است.
‪ ۷۰‬درصد سیگاری‌های چین خطر سیگار بر سلامتی را ناچیز می‌دانستند و فقط چهار درصد سیگار را با بیماری قلبی مرتبط می‌دانستند.

یک مطالعه نشان داد دو سوم سیگاری‌های انگلیس تمایل به ترک سیگار داشتند. این در حالی است که سه چهارم از جمعیت ‪ ۳۲۰‬میلیونی سیگاری چین تمایلی به ترک سیگار ندارند.

محققان دریافتند ‪ ۲۲‬درصد از مردان و ‪ ۱۴‬درصد از زنان در استرالیا و نیوزیلند در شروع بررسی سیگاری بوده‌اند.

این در حالی است که در آسیا ‪ ۵۹‬درصد از مردان و ‪ ۳‬درصد از زنان سیگاری هستند.

استرالیایی‌ها و نیوزیلندی‌ها نسبت به همتاهای آسیایی خود حدود یک سوم تا ‪ ۵۰‬درصد بیشتر سیگار می‌کشند.

محققان دریافتند احتمال مرگ ناشی از سرطان ریه در مردان سیگاری آسیا ‪ ۲/۴۸‬برابر افراد غیر سیگاری است. این خطر در مردان سیگاری استرالیا و نیوزیلند ‪ ۱۰‬برابر است.

در مورد زنان، خطر مرگ ناشی از سرطان ریه بر اثر سیگار کشیدن در میان آسیایی‌ها ‪ ۲/۳۵‬برابر است، در حالی که زنان در استرالیا و نیوزیلند ‪ ۱۹‬برابر بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

محققان دریافتند خطر مرگ ناشی از سرطان ریه به ازای هر سالی که اشخاص سیگاری این عادت را کنار گذاشته‌اند ‪ ۱۵‬درصد کاهش می‌یابد.

این مطالعه در شماره ‪ ۱۶‬مارس ‪ ، ۲۰۰۷‬مجله “‪”Epidemology‬
چاپ شده است.

تاریخ بروزرسانی : 2007-04-04 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
هم سامدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریویدئو