استخاره با قرآن با جواب آنلاین و واقعی نیت کنید
تاریخ بروزرسانی : 2022-05-27
گردآوری :
اشتراک گذاری :

استخاره با قرآن با جواب آنلاین و واقعی نیت کنید

نیت کنید و اشاره ای بفرمایید.

استخاره با قرآن

روش انجام استخاره با قرآن بصورت آنلاین:  فرد استخاره کننده بایستی مراحل زیر را بصورت دقیق انجام دهد تا نتیجه خوبی حاصل شود.

 • سه بار سوره ی اخلاص را بخوانید.
 • سه مرتبه صلوات بفرستید. 
 • سپس نیت کنید. نیت می تواند بصورت قلبی یا زبانی باشد
 • بر روی گزینه استخاره فوق کلیک نمایید.

استخاره

درصورتی که به صورت روان خواندن قرآن را بلد نیستید بر روی صدای ضبط شده استاد شهریار پرهیزگار کلیک نمایید تا سه بار پخش شود. ترتیل سوره اخلاص.

نیت استخاره

نتیجه استخاره

بعد از کلیک کردن بر روی تصویر استخاره یک متن که شامل آیاتی از قرآن است برای شما نمایش داده می شود و در ادامه برای شما نتیجه استخاره توضیح داده شده است.

اگر عجله کرده اید و یک دفعه ای کلیک نموده اید کمی صبر کنید و سه مرتبه بگویید.اعوذ بالله من الشیطان الرجیم . سپس طبق دستور العمل فوق ادامه دهید.

 

آیا عمل به استخاره با قرآن الزامی است؟

 اگر استخاره تان خوب نیامده نگران نباشید و بدانید که خیر هرچه باشد بدست پروردگار است.هیچ الزامی در عمل به آن نیست و ترک عمل به استخاره حرام نیست، هرچند علما گفته اند اگر استخاره کرد افضل و بهتر است برخلاف آن عمل نشود.

فال قران

فال قران چیز درستی نیست اصولا قرآن کتاب آسمانی خداوند است و شامل دستورات الهی برای زندگی است نه اینکه به عنوان وسیله رمل و فالگیری مورد استفاده قرار بگیرد دقت کنید که به کاربردن کلماتی مانند فال قرآن صحیح نیست.استخاره کردن به معنای طلب خیر است و فال به معنای پیشگویی کردن است. پس به جای استفاده از کلمه فال برای قرآن از کلمه استخاره استفاده کنید.

استخاره

استخاره به معنی طلب خیر از پروردگار بزرگ و توانا است ،خیر خواستن ازصاحب همه خوبی ها یک نوع دعاست و چون مسلمانان در برخی مواقع خیر و صلاح کار خود را نمی دانند،به گرفتن  استخاره متوسل می شوند. در واقع با این عمل خود را به دست خدا می سپارند و از او میخواهند که خیر وصلاح را در دل استخاره کننده بیندازد.به روایت ائمه معصوم علیه السلام : استخاره بهترین روش رهایی از سردرگمی و  ماندن بر سر دوراهی انتخاب می باشد.

 

انواع استخاره

 1. استخاره به قرآن
 2. ، استخاره با تسبیح
 3. استخاره با رقعه- برگ کاغذ
 4. استخاره با نماز و دعا
 5. استخاره با بندق – گل خشک شده شبیه مهر
 6.  استخاره با سنگ ریزه
 7.  استخاره به روش استشاره

بهترین زمان استخاره با قران

زمان استخاره با قرآن به روایتی ازحضرت امام صادق

شنبهاز طلوع خورشید تا عصر
یکشنبهاز صبح تا ظهر، سپس از عصر تا مغرب
دوشنبهاز سپیده دم تا طلوع خورشید ، سپس از ظهر تا مغرب
سه شنبهاز صبح تا ظهر ، سپس از عصر تا تاریکی شب
چهارشنبهاز سپیده دم تا تاریکی شب
پنج شنبهاز سپیده دم تا تاریکی شب
جمعه مثل روز پنج شنبه است

استخاره آنلاین

بعضی وقت ها دسترسی به قرآن امکان پذیر نیست مثلا در داخل هواپیما هستید یا داخل مترو و حتما برای کاری که سردرگم شده اید نیاز به استخاره دارید. بعضی از مراجع در این خصوص استخاره آنلاین راهم جایز دانسته اند و بعضی از علما و مراجع در پایگاه های اینترنتی خود گزینه استخاره را وارد نموده اند.

 

استخاره مکارم

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مکارم شیرازی هم گزینه استخاره را به لیست خدمات سایت اضافه نموده است. که می توانید برای استفاده به پایگاه این عالم عالی قدر مراجعه نمایید.

آیت الله  مکارم شیرازی از مجتهدین و مراجع تقلید شیعه است. وی یکی از هفت مرجع معرفی شده از سوی جامعه مدرسین حوزه علمی قم می باشد. با توجه به جایگاه خاصی که میان مردم دارند استقبال خاصی از پایگاه اینترنتی ایشان شده و جستجوهای زیادی با موضوع استخاره مکارم در گوگل به ثبت رسیده است که نشان از باور قلبی مردم به نظرات این مرجع تقلید است.

 

استخاره مکارم

استخاره با قران با جواب

استخاره با قرآن از دیر باز میان مردم ایران مرسوم بوده است.ما مسلمان ها همواره نام استخاره را شنیده ایم . و این کار چندان با زندگی نسل های گذشته ما عجین شده که کمتر کسی در ایران وجود دارد که چند باری برایش استخاره نگرفته باشند.در این صفحه با کلیک بر روی تصویر بالا می توانید نیت کنید و برای خود یا دوستانتان استخاره بگیرید. برای دریافت آنلاین استخاره قران با جواب از لینک بالای صفحه استفاده نماییید. .معمولا استخاره با قرآن انجام می شود، اما راههای دیگه ای هم وجود دارد که اگر علاقه مند هستید بدانید این مطلب را تا آخر مطالعه نمایید.

 

چه کسانی صلاحیت انجام استخاره با قرآن را دارند؟

اینکه درباره مطالبی که استخاره کننده از گذشته یا آینده شخص و یا از نحوه پیشرفت کار او بیان می کند

نخست آن که استخاره کننده گاه مطالب را از سیاق آیات استنباط می کند؛ این ممکن و مجاز است و به مرتبه روحی خاصی مشروط نیست.
هر چند باید شرایطی که در روایات برای استخاره آمده را رعایت کند و مخصوصا اخلاص مورد تاکید است.
استخاره کننده گاه در کنار استخاره به قرآن از نیروی باطنی و شهودی خودش کمک گرفته و مطالبی را از آینده خبر می دهد.این صورت تنها مخصوص اولیای الهی است و باید از افراد متظاهر و عوام فریب دوری جست .
از آنچه گفته شد روشن می شود به چه کسانی باید برای استخاره مراجعه کرد.

 

استخاره با قرآن خوب و بد

پس مفهوم خوب آمدن استخاره این نیست که استخاره کننده در انجام آن کار حتما به نتیجه مطلوب خودش می رسد یا هیچ ضرری به او نخواهد رسید، بلکه به این معناست که آن تصمیم یا کار مورد نظر در مجموع به صلاح دنیوی و اخروی اوست و به خیر و سعادت او ختم می شود،
اگرچه ممکن است با ضرر و بلا قرین باشد. امام صادق(ع) فرمودند: و لتکن استخارتک فی عافیه فانه ربما خیر للرجل فی قطع یده و موت ولده و ذهاب ماله.” (کافی، ج۳، ص۴۷۲)

 

استخاره در چه اموری و در چه زمان هایی جایز است؟

 1. همچنین در کاری که می توان با عقل و مشورت و علم به آن رسید، استخاره جایگاهی ندارد.
 2. استخاره باید بعد از تعقل و مشورت و طی کردن راه حل های معمول مسائل و مشکلات باشد.اگر شخص به مرز تحیر و سرگردانی رسید آنگاه به استخاره رو آورد.
 3. استخاره در مورد واجبات و محرمات جایز نیست.حتی در امور مکروه نیز معنا ندارد.استخاره درباره امور بی اهمیت و پیش پاافتاده نیز صحیح نیست.
 4. تکرار یک استخاره در یک نیت جایز نیست، مگر شرایط عوض شود.
 5. در صورت تکرار استخاره در یک موضوع، ملاک، استخاره اول می باشد.
 6. در مورد جواب میانه می توانید مجدد استخاره بگیرید، نتیجه میانه رو به بدی یا رو به خوبی معلوم می شود.
 7. استخاره، اعتقادی و ایمانی است، اگر قبول ندارید، اول ایمان به آن بیاورید تا سپس، مرتب اعتقادتان بر آن افزوده شود.
 8. استخاره (غیر دعایی ) قبل از فکر و تعقل و مشورت با اهل خبره، باطل است.
 9. سعی کنید با شرایط و حال و حضور و حتی الامکان پس از نماز و ارتباط معنوی با خداوند متعال، خودتان برای خودتان، استخاره بگیرید.
 10. از ناآگاهی و بی اطلاعی دیگران پیرامون استخاره، سوء استفاده نکنید.

 

استخاره با قرآن

استخاره در روایات

استخاره به معنای خاص آن نزد عموم فرقه های اسلامی مورد پذیرش است. روایات زیادی درباره آن وجود دارد و و نوعی اجماع از ناحیه محققان شیعه و سنی درباره آن می توان مشاهده کرد.

 • در روایات استخاره، امام معصوم به نتیجه داشتن یا نداشتن استخاره اشاره ای نکرده و عمدتا بحث از خیر بودن یا نبودن و یا اقدام کردن و یا نکردن به میان آمده نه فراتر از آن.
 • استخاره گر نمی تواند کشف نفع یا ضرر مادی خود در قبال کار یا تصمیمش را از استخاره انتظار داشته باشد
 • استخاره به مجموع خیر و مصلحت دنیوی و اخروی شخص در انجام یا ترک کار اشاره دارد .
 • ..وَعِندَهُ مَفاتِحُ الغَیبِ لایَعلَمُها اِلا هُو     .کلیدهای غیب نزد خداست و کسی جز او آنهارا نمی داند (سوره انعام آیه ۵۹)
 • امیرالمؤمنین (علیه السلام) می فرماید: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) مرا به سوی یمن فرستاد؛ و به من سفارش کرد: یاعلی کسی که استخاره کند ضعیف و شکسته نمی شود…(وسائل الشیعه ۵/۲۱۶ ح ۹)
 •  از امام باقر (علیه السلام) روایت شده: ما استخاره را یاد می گرفتیم چنانچه سوره های قرآن را می آموختیم.(وسائل الشیعه ۵/۲۰۷ح ۹)
 • از امام صادق (علیه السلام) روایت شده: هر کس در امری، بدون استخاره داخل شود و به بلائی مبتلا شود، خدا او را در آن بلا اجر ندهد.(وسائل الشیعه ۵/۲۱۷ ح۱)
 •  از امام صادق (علیه السلام) روایت شده که حقتعالی می فرماید: از شقاوت بنده ام آن است که در کارهایش از من طلب خیر ننماید.(وسائل الشیعه ۵/۲۱۷ ح ۲)

 

جایگاه استخاره در فرهنگ ایران

اهمیت فرهنگ استخاره در ایران تا حدی است که هنرمندان ،نویسندگان ،شعرا، خوشنویسان،خوانندگان، فیلم سازان و ….  در کارهای خود اشاراتی به استخاره نموده اند که چند نمونه ازآن ها را برای شما معرفی می کنیم.

 

استخاره در میان پادشاهان

درمیان پادشاهان ایران بعد از پیدایش اسلام  هم استخاره رواج داشته است. ناصرالدین شاه قاجار بعد از اینکه دولت انگلیس در سال ۱۲۹۶ هجری شمسی  تصمیم گرفت که حاکمیت هرات را به ایران بازگرداند استخاره نمود که قبول کند یا نه،محمد علی شاه قاجار در سال ۱۲۸۷ هجری شمسی استخاره کرد و سپس مجلس را به توپ بست.

 

کتاب استخاره

مطالب زیادی تحت عنوان کتاب استخاره توسط نویسندگان  و علمای ایرانی  منتشر شده است  که چند نمونه از این کتاب ها را در تصویر زیر می بینید. بسیاری از این کتاب ها به فایل پی دی اف تبدیل شده است و به آسانی در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد. نمونه های چاپی را می توان از انتشاراتی های معتبر تهیه نمود.

 

کتاب استخاره

نام کتابنویسندهناشرخرید/ دانلود
کتاب جواب استخاره با قرآن کریم (بر اساس خط عثمان طه)جمعی از نویسندگانجامعه علمیه امیرالمومنین علیه السلامwait
کتاب فال و استخاره در فرهنگ عامهمصطفی خلعتبری لیماکیانتشارات ائلشنwait
کتاب استخاره راه‌گشای نبوی در تصمیم‌گیری‌هاعبیدالله بادپاانتشارات ندویwait
کتاب استخاره راه نجاتسید محمد حسین سجادانتشارات حضورwait
کتاب دانش استخارهمحمد رضا نکونامانتشارات صبح فرداwait

استخاره در اشعار

آن دم که دل بعشق دهی خوش دمی بود    ***   در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست .  (حافظ.)

به روی غیر تو گر قصد یک نظاره کنم          ***    همان بمصحف روی تو استخاره کنم.

به عزم توبه سحر گفتم استخاره کنم    ***        بهار توبه شکن می‌رسد چه چاره کنم.

 

استخاره در هنر خوشنویسی

خوشنویسان هم در اثار خود به استخاره اشاره نموده اند در زیر دونمونه زیبا از اثر خوشنویسان را به نمایش گذاشته ایم .

استخاره در هنر

آهنگ استخاره

چند نمونه از آهنگ هاو موزیک ویدیوهایی که با نام استخاره منتشر شده است را در زیر می توانید تماشا کنید.

 

آهنگ استخاره میلاد عمرانی

استخاره       ترانه سرا: مرتضی طاهرنیا      خواننده : میلاد عمرانی    موزیک : ملودی    تنظیم : میلاد عمرانی

آهنگ استخاره ولی قاسمی

استخاره   ترانه سرا: فولکولور   خواننده : ولی قاسمی  موزیک : …..    تنظیم :ولی قاسمی

استخاره باقران و تسبیح در سینما

بازیگران ایرانی در فیلم هایی که بازی کرده اند هم اشاراتی به قضیه استخاره داشته اند. در این قسمت چند نمونه از این اشارات را با هم بررسی می کنیم.

استخاره اکبر عبدی

یکی از این فیلم ها که با نام اخراجی های ۱ منتشر شد، شخصیت بایرام که توسط هنرمند محبوب اکبر عبدی بازی می شود، بایرام از حاج آقا می خواهد که برای چندمین بار برایش استخاره بگیرد. این فیلم که اشاره به جنگ تحمیلی دارد در سال ۱۳۸۵ با کارگردانی و نویسندگی مسعود ده نمکی تولیده شده است. بهترین سکانس این فیلم را شاید همین سکانس استخاره اکبر عبدی می توان معرفی نمود. این سکانس بصورت گسترده در سایت ها و شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.

 

 

شرایط استخاره

انجام هر کاری شریط خاص خود را می طلبد تا به بهترین نحو انجام شود. استخاره هم از این مورد مستثنی نیست. برای اینکه استخاره تان درست انجام شود باید بدانید که استخاره چه شرایطی دارد. در اینجا ما چند تا از شرایط خاص استخاره را برای شما توضیح می دهیم.

 

وقت و ساعت استخاره

استخاره در هر وقت و ساعتی جایز است، ولی بهترین وقت هنگام نماز است؛ زیرا شیطان در آن هنگام از هر وقت دیگر از انسان دورتر است. استخاره به معنای عام یعنی طلب خیر نمودن از خدا در تمام امور، اینکه برای مومن بهتر است در کارها و تصمیمات خود از خدا طلب خیر کند و در قلب و نیت و عملش امور را به خدا واگذار کند و از او بخواهد امورش ختم به خیر شود. طبق این معنا، استخاره به زمان و مکان و شرایط خاصی اختصاص ندارد.

 

مکان استخاره

استخاره در هر مکان جایز و درست است ولی بهترین مکان؛ مساجد، مشاهد شریفه و حرم اولیاء دین (علیهم السلام) است.

 

استخاره با قرآن خوب و بد

استخاره توسط خودمان

هر چند سیره مؤمنین برا ی استخاره، رجوع به عالمان دین و مؤمنان وارسته و صاحبان فضیلت و اشخاص با نفس می باشد ولی اولیاء دین (علیهم السلام) معمولاً طریقه استخاره را به مردم یاد میداده اند که خود شخصاً انجام دهند.

استخاره به معنای خاص؛ در این معنا مومن با انجام یکسری اعمال در پی این است که بداند کاری که می خواهد انجام دهد آیا به خیر اوست یا نه.این استخاره در حقیقت نوعی مشورت با خداست.معمولا این نوع از استخاره میان عموم مردم شایع است.
از دیرباز محققان زیادی در خصوص ماهیت و آداب و روش های این نوع استخاره کتاب ها و رساله ها نوشته اند.

 

راضی بودن به نتیجه استخاره

استخاره کننده باید به نتیجه استخاره راضی و خشنود باشد، گرچه ظاهراً خوشایند او نباشد زیرا خداوند آگاه به خیر و شر و صلاح انسان است.

 

استخاره با قران برای ازدواج

استخاره برای ازدواج

یکی از مواردی که بسیار مورد توجه جوانان  قرارگرفته استخاره با قران برای ازدواج است. ازدواج یکی از مراحل سخت زندگی هر دختر و پسر جوانی است زیرا باید برای مدت زیادی با فردی که او را آنقدر ها هم نمیشناسی زندگی کنی. و اشتباه در انتخاب همسر یک دغدغه بزرگ است .مشکلات سر راه عشق و ازدواج همه را سردرگم کرده و در این میان استخاره و طلب خیر از خداوند مرسوم شده است.

 

شماره استخاره برای ازدواج

همانطور که گفتیم ازدواج یکی از مرحله های سرنوشت ساز زندگی دختر و پسرها ست ، جامعه ایرانی ما هم که زندگی خانوادگی به عنوان فرهنگ عامه در جهان مطرح است و با ازدواج نه تنها دونفر باهم شروع به زندگی میکنند بلکه دو خانواده با هم معاشرت پیدا میکنند. از این روست که بیشتر مادرها که کلی برای بزرگ کردن بچه زحمت کشیده اند، برای کسب آرامش قلبی دوست دارند با یک عالم فرزانه که زندگیش را وقف خدمت به دین خدا نموده مشورت نمایند و درصورت امکان برای آنها استخاره بگیرند. برخی هم به این بسنده نمی کنند و به دفتر مراجع تقلید زنگ میزنند. از این رو خیلی از خانواده ها شماره استخاره برای ازدواج را در گوگل سرچ می کنند که بعضا به شماره تماس های افرادی می رسند که هیچ گونه مهارتی ندارند و صرفا برای کسب درآمد شماره تلفن های خود را با عناوین مختلف در سایت ها وارد نموده اند. پیشنهاد نیک صالحی برای شما که دنبال شماره تماس های معتبر می گردید تماس با ۱۱۸ و گرفتن شماره تماس  دفتر مراجع تقلید است.

منبع تیم تحریریه نیک صالحی