قیمت آب و برق گران می شود؟

قیمت آب و برق گران می شود؟ اقتصاد

به تازگی زمزمه هایی برای افزایش قیمت آب و برق شنیده می شود، این در شرایطی است که وزیر نیرو صراحتا اعلام کرده که وزارت نیرو به دنبال افزایش تعرفه ها نیست بلکه تنها هدف این است که تعرفه ها اصلاح شوند.

افزایش قیمت آب و برق

افزایش قیمت آب و برق ,بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ تعرفه آب برای هر مترمکعب ۲۰ تومان افزایش می یابد در مورد برق نیز زمزمه هایی برای افزایش تعرفه شنیده می شود، این در شرایطی است که وزیر نیرو صراحتا اعلام کرده که وزارت نیرو به دنبال افزایش تعرفه ها نیست بلکه تنها هدف این است که تعرفه ها اصلاح شوند. موضوع تعرفه آب و برق همیشه یکی از بحث های داغ محافل آب و برق بوده به طوری که مسوولان و کارشنان همشه برای این موضوع گلایه داشتند، این بار وزیر نیروی جدید تکلیف گرانی این دوکالا را مشخص کرد و گفت نه در سال ۱۳۹۷ و در سال های آینده آب و برق گران نخواهد شد چرا که گرانی یعنی کالایی بالاتر از قیمت واقعی به فروش برسد و با توجه به اینکه آب و برق فاصله زیادی تا قیمت تمام شده خود دارد، این مفهوم برای این دو کالا بی معناست. اردکانیان با اشاره به لزوم کاهش قیمت تمام شده و آنچه از مشترکان اخذ می شود، اظهار کرد: در حال حاضر فاصله بین این دو مقوله بسیار زیاد است و باید به دنبال کاهش این فاصله باشیم. به طوری که باید به شکل محسوسی قیمت تمام شده کاهش و به عبارتی قیمت آب و برق اصلاح شود. وی ادامه داد:بدین معنا که این دو کالا گران نخواهد شد اما قیمت ها اصلاح می شود به نوعی که وزارت نیرو بتواند آب و برق را به شکل پایدار تامین و در اختیار مشترکان قرار دهد چرا که اگر زمانی با کاهش سرمایه گذاری روبرو شدیم، بتوانیم همچنان این دو کالا را در اختیار مشترکان قرار دهیم.

جزییات افزایش قیمت آب و برق

وزیر نیرو تصریح کرد:با توجه به اینکه افزایش تعرفه آب و برق بحثی نبود که نیاز به مجوز قانونی داشته باشد و در لایحه بودجه نیز گنجانده شود، در فصل بودجه مورد بحث قرار نگرفته اما به هر حال این مسئله جزو اختیارات دولت است و ما مشغول تدوین گزارشات لازم در این زمینه برای دولت هستیم. در خصوص وضعیت قیمت برق در این و جهان می توان گفت ایران در بین ۲۰۰ کشور دنیا، جزء سه کشور دارای کمترین تعرفه برق است؛ علاوه بر این در هیچ جای دنیا نرخ برق برای بخش کشاورزی تا این اندازه پایین نیست. در بخش برق سالانه حداقل ۷۰۰۰ میلیارد تومان مابه التفاوت قیمت تمام شده در نرخ تکلیفی بدون احتساب هزینه سوخت است و سالانه ۲۴۰ میلیارد کیلووات ساعت برق یارانه ای در داخل کشور به فروش می رسد که فاصله قیمت تمام شده و فروش تکلیفی تبدیل به بدهی می شود. علاوه بر این، اگر سوخت نیروگاه ها حساب شود یارانه ای که دولت بابت این مابه التفاوت پرداخت می کند، بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان در سال است. همچنین نرخ برق در مناطق گرمسیر کشورحدود ۱۶ تا ۱۷ تومان است که این نرخ ها نسبت به تعرفه های برق سایر کشورها بسیار پایین است، در همین راستا هوشنگ فلاحتیان معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به مابه التفاوت قیمت های تکلیفی و واقعی در حوزه برق، از ارائه پیشنهاد افزایش قیمت برق به هیات دولت خبر داد و گفت:پیشنهادی برای سامان دهی به اقتصاد آب و برق به دولت ارائه شده که امیدواریم با تصویب آن بتوان بخشی از مشکلات این بخش را جبران کرد.

افزایش قیمت آب و برق

افزایش قیمت آب و برق در سال آینده

در مجموع مسوولان وزارت نیرو معتقدند که تعرفه های برق در ایران در قیاس با کشورهای دیگر بسیار ارزان تر استدر مورد آب نیز همین نگرش وجود دارد تا جایی که به گفته افشین رحیم زاده معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب تهران گفت:در حال حاضر اگر آب به قیمت واقعی خود نرسد به طوری که بهای واقعی آب از سوی مشترکان دریافت نشود، قطعا نمی توان بحران آب را سروسامان داد. وی با بیان این که فاصله قیمت تمام شده آب و آنچه از مشترکان دریافت می شود بسیار زیاد است، اظهار کرد:تا زمانی که به اقتصاد واقعی در حوزه آب دست پیدا نکنیم، شرکت های آب و فاضلاب قادر به تامین آب پایدار نخواهند بود لذا در شرایط فعلی لازم است که در شورای اقتصاد و دیگر محافل مربوط به بخش آب به مساله اقتصاد آب رسیدگی شود، چرا که تنها در این صورت می توان آب پایدار و با کیفیت را در اختیار مشترکان قرار داد. رحیم زاده با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده هر مترمکعب آب در تهران ۱۰۰۰ تومان است و تنها ۴۰۰ تومان برای هر مترمکعب از مشترکان دریافت می شود، عنوان کرد:واقعی نبودن قیمت آب باعث شده که ارزش واقعی این کالا آن طور که باید درک نشود و مشترکان خود را ملزم به رعایت مدیریت مصرف نکنند، لذا در این شرایط ضروری است که به مساله اقتصاد آب توجه ویژه ای شود. این واقیت که قیمت تمام شده آب و برق در ایران در قیاس با آنچه از مشترکان اخذ می شود منطقی نیست غیر قابل انکار است لذا نمی توان خواسته مسوولان برای افزایش قیمت این دوکالا را نادرست دانست اما در کنار این مساله باید به موضوعات دیگری همچون مواردی که موجب افزایش بهره وری می شود نیز توجه کرد. ایسنا

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2017-12-19 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :