چند همسری، خوب یا بد؟ نظر اسلام چیست؟

چند همسری، خوب یا بد؟ نظر اسلام چیست؟ دین و اندیشه

مهمترین نکته‌ای که درآموزه‌های اسلامی باید مورد توجه قرارگیرد این است که آداب و قوانین وضع شده درشرع اسلام در جهت خواسته‌های زیاده طلبانه‌ی شهوانی مردان وزنان نیست؛ تا این چنین توهم شد که مردان از امتیاز شهوانی بیشتری از زنان برخوردارهستند.

چند همسری

چند همسری , با کمی دقت و تأمل در شبهاتی که در شبکه‌های اینترنتی و ماهواره‌ای توسط افراد معاند مطرح می‌شود براحتی می توان به اهداف شوم وسیاه نمایی‌های این این افراد پی‌برد. بعضی از شبهات آنقدر زشت، غیراخلاقی ونامتعارف است که حتی جواب دادن به آن در مواردی غیر لازم می‌نماید؛ چرا که هر عقل سلیمی به پوچی و بی‌اساسی این دسته از شبهات اقرار می‌کند. ولی با توجه به رسالت پاسخگویی که برعهده مهندسین فرهنگی ومذهبی وجود دارد، لازم است جواب این شبهات نیز مورد توجه قرار گیرد.

چند همسری در اسلام

چند همسری

اصول چند همسری در شرع اسلام

در بعضی از شبکه‌های اجتماعی چنین وانمود می‌شود ازآنجا که در فرهنگ اسلامی زنان حق ندارند با بیش از یک مرد زندگی مشترک هم زمان داشته باشند واز طرفی مردان در این خصوص دارای آزادی هستند؛ ازاینرو اسلام آیین غیر انسانی وظالمانه‌ای است. ۱-اولین و مهمترین نکته‌ای که درآموزه‌های اسلامی باید مورد توجه قرارگیرد این است که آداب و قوانین وضع شده درشرع اسلام در جهت خواسته‌های زیاده طلبانه‌ی شهوانی مردان وزنان نیست؛ تا این چنین توهم شد که مردان از امتیاز شهوانی بیشتری از زنان برخوردارهستند. ۲-قوانینی که در شرع اسلام برای ازدواج وضع شده در واقع در جهت ساماندهی مقوله ازدواج و زندگی مشترک و حذف بزه‌های اجتماعی و همچنین در جهت تولید نسل پاک وضع شده است؛ ازاینرو آزادی زنان و رها کردن ایشان درمقوله ازدواج با بیش از یک مرد در آن واحد علاوه بر این که این موضوع برخلاف طینت وسرشت پاک ذاتی زن است.

چند همسری خوب یا بد

۳- علاوه بر نکاتی که گفته شد باید توجه داشت که مجوز برخورداری بیش ازیک زن به خاطر مصلحت و حکمت مشخص است ‌که نباید با دید لذت شهوانی به آن نگاه کرد بلکه در چنین ازدواج‌هایی مردان متکفل اداره و سرپرستی چند زن می‌شوند، درواقع دراین قانون خدمت به زن نهفته است نه کام جویی و بهره کشی جنسی ازایشان. ۴- رها بودن زنان در خصوص ازدواج سلامت روانی و بهداشتی جامعه را به خطر می‌اندازد همان طوری که در این خصوص مردان نیز رها وآزاد نیستند. ۵- علاوه بر این که تجویز چهار همسری درآیه منوط به رعایت عدالت شده است از این رو در صورت فقدان عدالت خداوند متعال سفارش به اتخاذ یک زن میفرماید: « فَانْکِحُوا ما طابَ لَکُمْ مِنَ النِّساءِ مَثْنى‌ وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَهً؛[نساء/۳] با زنان پاک (دیگر) ازدواج نمائید، دو یا سه یا چهار همسر و اگر مى‌ترسید عدالت را (درباره همسران متعدد) رعایت نکنید، تنها یک همسر بگیرید،» افکار نیوز

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2018-02-19 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :