حکم شرعی چانه‌ زدن با نامحرم و خرید‌های اینترنتی

حکم شرعی چانه‌ زدن با نامحرم و خرید‌های اینترنتی دین و اندیشه

چانه‌ زدن با نامحرم ,مقام معظم رهبری در پاسخ به جدیدترین استفتاءها مربوط به خرید ساعت و عینک طلا، خرید اینترنتی کالا، معامله با بچه نابالغ، چانه زدن با نامحرم و … نظرشان را اعلام کردند.

حکم شرعی چانه‌ زدن با نامحرم

چانه‌ زدن با نامحرم , پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری جدیدترین استفتاهای انجام شده و پاسخ‌های معظمُ‌له به موارد مطرح‌شده را منتشر کرد که در ذیل به آنها اشاره شده است: اگر کسی قسم بخورد که کاری را انجام دهد یا ترک کند، آیا از نظر شرعی واجب است به قسم خود عمل کند؟ در صورتی واجب است به قسم عمل کند که آن کار مرجوح نباشد و به اسم خدا یا صفات مختص به او، مانند “مقلب القلوب و الابصار” یا صفاتی که مراد از آن معمولا خداوند است، مانند خالق و رازق قسم بخورد. به کاری مرجوح گفته می‌شود که فایده‌­ی مادی و معنوی ندارد و بهتر است انجام نشود.

حکم چانه‌ زدن با نامحرم طبق استفتاهای رهبری

چانه‌ زدن با نامحرم 

استفتاهای جدید مقام معظم رهبری

آیا قسم خوردن در معامله جایز است؟ اگر قسم او راست باشد، قسم خوردن او مکروه است و اگر دروغ باشد، حرام است. اگر شخصی در معامله قسم دروغ بخورد، آیا معامله انجام شده و سود حاصله هم حرام است؟ قسم دروغ خوردن حرام است، ولی اگر شرایط معامله رعایت شده باشد، معامله صحیح و سود حاصله حلال است. از نظر شرعی، خرید و فروش و معامله با کودکان چه حکمی دارد؟ معامله با بچه نابالغ باطل است؛ هرچند ممیّز بوده و با اذن ولیّ او باشد. مگر آن که کالا از چیزهای کم‌ارزشی باشد که معامله آن برای بچه­‌ها متعارف است. یا این که بچه فقط واسطه‌ای است که پول را به فروشنده و جنس را به خریدار می­‌رساند یا به عکس. حکم چانه زدن در خرید و فروش چیست؟ مانع ندارد، البته چانه زدن بعد از انجام معامله مکروه است. چانه زدن در معامله با نامحرم چه حکمی دارد؟ با حفظ حدود و ضوابط شرعی مانع ندارد. خرید و فروش طلایی که عیارش معلوم نیست، چه حکمی دارد؟ خرید و فروش صحیح نیست، اما اگر مصالحه کنند اشکال ندارد.

حکم چانه‌ زدن با نامحرم برای انجام معامله

آیا خرید و فروش ساعت و عینک طلا برای استفاده‎ی مردان، جایز است؟ بستن ساعت مچی طلا به دست، برای مرد حرام و نماز خواندن با آن، بنابراحتیاطِ واجب، باطل است. و احتیاط واجب آن است که از استعمال عینک طلا نیز خودداری شود. الف. ساخت، خرید و فروش ظروف طلا و نقره که به‌عنوان ظرف خوردن و آشامیدن مورد استفاده قرار می‌گیرد، چه حکمی دارد؟ ب. حکم ظرف‌هایی که آب طلا یا نقره به آن داده شده، و یا از فلزی ساخته که قدری طلا یا نقره مخلوط دارد، چیست؟ الف. خوردن و آشامیدن از ظرف طلا و نقره حرام است. ولی استفاده‌های دیگر غیر از خوردن و آشامیدن حرام نیست. و اگر به قصد استفاده برای خوردن و آشامیدن ساخته یا خرید و فروش شود، جایز نیست. ب. اگر به‌ طوری است که به آن ظرف طلا یا نقره نمی‌گویند، حکم ظروف طلا و نقره را ندارد. ساخت، خرید و فروش ظروف طلا برای استفاده در دکوراسیون منزل و کارهای تزئینی دیگر چه حکمی دارد؟ اشکال ندارد.

حکم چانه‌ زدن با نامحرم و خریدهای اینترنتی

بعضی از کالاها در اینترنت فروخته می­‌شود و مشتری از پایگاه اینترنتی تصویر کالا را دیده و سفارش می­‌دهد و خود کالا را رؤیت نمی­‌کند، آیا این مقدار شناخت از کالا برای صحت معامله کافی است؟ موارد مختلف است. اگر مصالحه کنند، مانع ندارد. ولی اگر خرید و فروش می‌شود، در صورتی معامله صحیح است که کالای مورد معامله از کالاهایی باشد که معمولاً با مشاهده معامله می‌شود و با مشاهده در پایگاه تمام اوصافی که در قیمت تأثیر گذار است معلوم شود. اگر در معامله‌ای که به صورت نسیه انجام می‌شود خریدار بگوید هروقت پول دستم آمد پرداخت خواهم کرد، آیا چنین معامله‌ای صحیح است؟ با توجه به این که در معامله نسیه باید مدت تعیین شده برای پرداخت ثمن معلوم باشد و احتمال زیاده و نقصان در آن نباشد، در فرض سؤال معامله باطل است، ولی اگر فروشنده راضی به تصرف مشتری در کالای فروخته شده باشد، تصرف مشتری در آن اشکال ندارد. آیا فروشنده می‌تواند ضمن معامله شرط کند که اگر مشتری در زمان مشخصی پول کالا را نپرداخت، فروشنده حق فسخ معامله را داشته باشد؟ مانع ندارد و شرط صحیح است. اگر فروشنده در انجام معامله، دروغ گفته باشد آیا علاوه بر حرمت دروغ گفتن، معامله هم باطل خواهد بود؟ دروغ گفتن حرام است، ولی در صورتی که شرایط صحت معامله مراعات شده باشد، معامله صحیح است. آیا پاک کردن وسایل الکترونیکی مانند رایانه و موبایل که نجس شده­‌اند، واجب است؟ آنچه واجب است، تطهیر اشیاء نجسی است که برای خوردن و آشامیدن و نماز خواندن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. افکار نیوز

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2017-12-27 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :