آیا وضو با خالکوبی باطل است؟

آیا وضو با خالکوبی باطل است؟ دین و اندیشه

خالکوبی , خالکوبی حرام نیست و اثری که از آن در زیر پوست می گذارد مانع از رسیدن آب نیست و وضو و غسل با آن صحیح است.

حکم وضو با خالکوبی

قرار گرفتن مواد رنگی با منشاء خارجی در زیر پوست باعث تغییرات رنگی می شود که این حرکات را خالکوبی یا تاتو می نامیم. (خالکوبی) چیست؟انجام تاتو یا خالکوبی می تواند به دلیل یک رفتار فرقه ای و مذهبی و یا به خاطر زیبایی و یا جهت یک عقیده خاص و خیابانی باشد .

خالکوبی

حکم وضو با خالکوبی یا تاتو روی بدن

انجام خالکوبی با توجه به احتمال انتقال بیماری ها، در هیچ آرایشگاه و مرکزی مجاز نیست و خلاف قانون است. اقداماتی مثل خالکوبی یک کار شبه‌ درمانی است و باید با نظارت پزشک متخصص انجام شود.

حکم وضو با وجود انجام خالکوبی یا تاتو روی بدن

تاتو هم نوعی خالکوبی به حساب می‌آید، اما اگر در حضور پزشک متخصص صورت بگیرد و نکات بهداشتی آن رعایت شود، مشکلی ندارد. در صورتی که خالکوبی توسط افرادی صورت گیرد که به اصول بهداشتی و پزشکی آگاه نیستند، انواع بیماری‌های عفونی واگیردار و بیماری‌های پوستی از این طریق منتقل خواهند شد. در این قسمت برای تکمیل بحث از نظر فقهی نظر بعضی مراجع عظام را در این مورد جویا شدیم که به این شرح است: آیه الله مکارم شیرازی(مدظله): سوال: خال کوبى چه حکمى دارد و آیا براى غسل و وضو مشکلى ایجاد مى کند؟ هرگاه ضرر خاصّى براى بدن نداشته باشد عکسهاى موجب فساد اخلاق در آن نباشد جایز است و در هرحال براى وضو و غسل مشکلى ایجاد نمى کند. سوال: آیا خال کوبی در اسلام حرام است؟ چرا؟ حرام نیست مگر اینکه عکس های مستهجن باشد و یا اسامی مقدس که در حال عدم وضو یا جنابت مایه اشکال شود.

حکم وضو با انجام خالکوبی یا تاتو روی بدن

آیه الله خامنه ای(دام ظله): سوال: حکم حضرتعالى درباره تاتو کردن ابرو براى زنان چیست؟ ج) مانع ندارد، و اگر در نظر عرف زینت محسوب مى‌شود باید از نامحرم بپوشانند. به طور کلی حکم خال کوبی براساس فتوای آیه الله خامنه ای مدظله العالی چنین است: « خالکوبی حرام نیست و اثری که از آن در زیر پوست می گذارد مانع از رسیدن آب نیست و وضو و غسل با آن صحیح است.» آیه الله سیستانی(دام ظله): سۆال: کاشتن ابرو برای زنان اشکال دارد یا خیر؟ جواب: کاشتن ابرو به جهت وضو و غسل اشکال دارد ولی خال کوبی کردن آن مانعی ندارد …. سۆال: ایا داشتن خال کوبی بر روی بازو برای گرفتن وضو ایجاد اشکال می کند؟ چنانچه جواب مثبت است لطفا راهنمایی بفرمائید چه باید کرد؟ جواب: ایجاد اشکال نمی کند. سۆال: آیا خانمهایی که دارای تاتو بر روی ابروهای خود می باشند می توانند به حج بروند؟ جواب: اشکال ندارد و به حج ضرری نمیرساند. سۆال: تاتو کردن ابروها چه حکمی دارد ؟ جواب: مانعی ندارد ولی اگر زینت شمرده شود باید زنان از نامحرم آن را بپوشاند. سۆال: تاتوکردن ابروها و لبها چه حکمی دارد؟ جواب: اشکال ندارد ولی زنها باید ان را چنانچه عرفا زینت حساب شود باید از نامحرم بپوشانند. افکار نیوز

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
تاریخ بروزرسانی : 2017-11-16 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :