با انجام این گناه به مرگ تان شتاب می بخشید

با انجام این گناه به مرگ تان شتاب می بخشید دین و اندیشه

در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) آمده است که کسی که باعث قطع ارتباط با خویشان گردد هیچ گاه به بهشت داخل نمی شود

یکی از چیزهایی که بسیار در قرآن کریم و همچنین در کلام ائمه و معصومین سفارش شده است ارتباط با خویشان و اقوام است . صله رحم اکیدا مورد سفارش قرار گرفته است و در احادیث بسیار داریم که خداوند کسانی را قطع رحم میکنند و یا باعث قطع رابطه با خویشان می شوند مورد لعن و نفرین قرار می دهد.

قطع رابطه با خویشان

امام صادق علیه السلام فرمودند:

گناهی که نعمت‌ها را تغییر می‌ دهد، تجاوز به حقوق دیگران است. گناهی که پشیمانی می ‌آورد، قتل است. گناهی که گرفتاری ایجاد می ‌کند، ظلم است. گناهی که آبرو می ‌بَرد، شرابخواری است. گناهی که جلوی روزی را می‌ گیرد، زناست.

قطع رابطه با خویشان

حکم قطع رابطه با خویشان

گناهی که مرگ را شتاب می ‌بخشد، قطع رابطه با خویشان است. و گناهی که مانع استجابت دعا می‌ شود و زندگی را تیره و تار می‌ کند، نافرمانی از پدر و مادر است.

متن حدیث:

امام الصادق (علیه‌ السلام):

اَلذُّنوبُ الَّتی تُغَیِّیرُ النِّعَمَ الْبَغْیُ وَ الذُّنوبُ التَّی تورِثُ النَّدَمَ الْقَتْلُ وَ الَّتی تُنْزِلُ النِّقَمَ الظُّلْمُ وَالَّتی تَهْتِکُ السُّتورَ شُرْبُ الْخَمْرِ وَ الَّتی تَحْبِسُ الرِّزْقَ الزِّنا وَ الَّتی تُعَجِّلُ الْفَناءَ قَطیعَهُ الرَّحِمِ وَالَّتی تَرُدُّ الدُّعاءَ وَ تُظْلِمُ الْهَواءَ عُقوقُ الْوالِدَیْنِ؛

هر آنچه باید درباره عواقب قطع ارتباط خویشاوندی بدانید

در قرآن کریم و احادیث نبوى شریف از ناراض شدن و قطع ارتباط با خویشاوندان
نهی شدید شده و اسلام آن را عصیان و نافرمانی صریح خدا و رسول دانسته
و متخلفین را مستحق لعن و نفرین، کیفر و مجازات شدید‌ و مورد نکوهش فراوان قرار داده است.

صله رحم کدام است؟

عن عبدالله بن عمرو بن العاص قال: قال النبی *ص*: لَیْسَ الْوَاصِلُ بِالْمُکَافِئِ وَلَکِنْ الْوَاصِلُ الَّذِی إِذَا قُطِعَتْ رَحِمُهُ وَصَلَهَا.(البخاری).
از عبدالله بن عمرو بن عاص روایت است رسول الله *ص* فرمودند: ‌بجا آورنده صله رحم آن کس نیست که در مقابل دیدار خویشاوندان از او، آنان را دیدار نماید، بلکه بجا آورنده صله رحم همان کس است که خویشاوندان از او قطع رابطه کنند ولی او با آنان رابطه بر قرار نماید.

عَنْ أَبِی هُرَیْرَهَ أَنَّ رَجُلًا قَالَ: یَا رسول الله *ص* إِنَّ لِی قَرَابَهً أَصِلُهُمْ وَیَقْطَعُونِی وَأُحْسِنُ إِلَیْهِمْ وَیُسِیئُونَ إِلَیَّ وَأَحْلُمُ عَنْهُمْ وَیَجْهَلُونَ عَلَیَّ فَقَالَ: لَئِنْ کُنْتَ کَمَا قُلْتَ فَکَأَنَّمَا تُسِفُّهُمْ الْمَلَّ وَلَا یَزَالُ مَعَکَ مِنْ اللَّهِ ظَهِیرٌ عَلَیْهِمْ مَا دُمْتَ عَلَى ذَلِکَ.(مسلم).

از ابوهریره روایت است،‌ مردی گفت: ای پیامبر خدا من خویشاوندانی دارم و
با آنها رابطه برقرار می کنم، ولی آنها با من قطع رابطه می کنند، من با آنها
نیکی می کنم و آنها با من بدی می نمایند، من با آنها بردباری می کنم و
آنها با من جاهلانه رفتار می نمایند، پیامبر *ص* فرمودند: اگر تو چنان هستی
که می گوئی گویا تو آنها را خاکستر داغ می خورانی و تا زمانی که تو اینگونه
رفتار نمائی همیشه خداند تو را بر علیه آنها یاری و کمک خواهد کرد.

قاطع رحم ملعون است

﴿ وَالَّذِینَ یَنْقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِنْ بَعْدِ مِیثَاقِهِ وَیَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ یُوصَلَ وَیُفْسِدُونَ فِی الْأَرْضِ ۙ أُولَٰئِکَ لَهُمُ اللَّعْنَهُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ﴾(رعد: ۲۵).«آنانکه پیمان خداوند را بعد از آنکه محکم بستند، نقض می کنند و آنچه را که پروردگار دستور به وصل آن داده است (پیوند با خویشاوندان) قطع می نمایند و در زمین فتنه و فساد می کنند برای آنان لعنت و نفرین خداست و بدجایگاهی (در آخرت) دارند».

و نیز می فرماید:﴿ فَهَلْ عَسَیْتُمْ إِنْ تَوَلَّیْتُمْ أَنْ تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَکُمْ (۲۲) أُولَئِکَ الَّذِینَ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فَأَصَمَّهُمْ وَأَعْمَى أَبْصَارَهُمْ﴾(محمد: ۲۲- ۲۳).«و ممکن است اگر بشما حکومت برسد،‌ در زمین فتنه و فساد کنید و پیوند خویشاوندی را قطع نمائید، آنان هستند که خداوند آنان را لعن و نفرین نموده و از رحمت خویش دور ساخته است، لذا گوشهایشان را (از شنیدن حق) کر و چشمهایشان را (از دیدن راه سعادت و هدایت) کور کرده است».

قاطع رحم داخل بهشت نمی شود

قطع رابطه با خویشان

گناه قطع رابطه با خویشان

عن جبیر بن مطعم أن رسول الله *ص* قالَ: لا یَدْخُلُ الجَنَّهَ قَاطِعٌ.(مُتَّفَقٌ علیهِ).
از جبیر بن مطعم روایت است رسول الله *ص* فرمودند: قاطع رحم داخل بهشت نمی گردد.

دعای بد رحم

عَنْ عَائِشَهَ قَالَتْ: قَالَ رسول الله *ص*: الرَّحِمُ مُعَلَّقَهٌ بِالْعَرْشِ تَقُولُ: مَنْ وَصَلَنِی وَصَلَهُ اللَّهُ. (مُتَّفَقٌ علیهِ).
از عائشه روایت است رسول الله *ص* فرمودند: رحم و خویشاوند بر عرش آویزان است و می گوید: هر کس مرا پیوند دهد خداوند او را پیوند دهد و هر کس مرا قطع کند، خداوند او را قطع نماید.

حرمت قطع رابطه تا چه زمان؟

و اما حرمت قطع رابطه با خویشاوندان و مسلمانان زمانی است که در شرایط عادی و به خاطر امور دنیوی صورت پذیرد، چون دنیا نزد خداوند و مردان خدا کمتر از آن است که به خاطر آن از همدیگر دوری شود، و صله رحم قطع گردد و خویشاوندان مسلمان از یکدیگر جدا شوند و اما اگر در راه خدا و به خاطر خدا باشد قطع رابطه جایز و مطلوب و گاهی نیز واجب است، چون رشته ایمان از تمام رشته ها محکم‌ تر و با ارزشتر است، لذا عداوت و دشمنی و ناراض شدن در راه خدا عین عبادت، محبت و ارتباط با خداوند است.

افکار نیوز و پایگاه اطلاع رسانی وااسلاماه

تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2018-07-17 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :