عمل ترمیم بکارت، از نگاه شرع

عمل ترمیم بکارت، از نگاه شرع دین و اندیشه

سلام علیکم؛ محضر مبارک حضرت آیت الله…دختری که بکارت خود را از دست داده است، در اثر داشتن رابطه جنسی و یا ناخواسته (مانند خودارضایی، بیماری، تجاوز و…) ۱٫آیا این دختر می تواند عمل جراحی ترمیم بکارت را انجام دهد؟ ۲٫آیا اگر خواستگار از بکارت سوال کند، دختر باید حقیقت را بگوید؟ ۳٫آیا اگر خواستگار […]

سلام علیکم؛ محضر مبارک حضرت آیت الله…
دختری که بکارت خود را از دست داده است، در اثر داشتن رابطه جنسی و یا ناخواسته (مانند خودارضایی،
بیماری، تجاوز و…
) ۱٫
آیا این دختر می تواند عمل جراحی ترمیم بکارت را انجام دهد؟ ۲٫
آیا اگر خواستگار از بکارت سوال کند، دختر باید حقیقت را بگوید؟ ۳٫
آیا اگر خواستگار از بکارت سوال نکند، دختر هم می تواند سکوت کند یا اینکه باید خود دختر بگوید که
بکارتش را ترمیم کرده است؟

* مقام معظم رهبری دام ظله جواب سوال اول، جایز نیست.
جواب سوال دوم
و سوم، اگر مورد سؤال واقع نشده گفتن آن لازم نیست.

* حضرت آیت الله العظمى سیستانى دام ظله این عمل جراحی حرام است چون مستلزم نگاه به عورت و احیانا
لمس آن است.
وهمچنین فریب دادن و معرفی خود به خواستگار به عنوان باکره جایز نیست.

* آیت الله العظمی مکارم شیرازی دام ظله در مورد ترمیم در صورتی که واقعاً ضرورتی برای این کار احساس
شود، جراحی فوق شرعاً اشکالی ندارد.
و بر دختر لازم نیست وضع خود را به شوهر بگوید، اما اگر بعداً بر شوهر ثابت شد که دختر
باکره نیست، حق فسخ نکاح را دارد.

* آیت الله وحید خراسانی دام ظله اگر می خواهند به عنوان دختر بکر با او ازدواج نمایند باید اطلاع
دهد که بکر نیست و انجام کاری که متوقف بر عمل حرامی (مثل لمس یا نظر به عورت توسط غیر
همسر) است ارتکاب آن کار حرام است.

* حضرت آیت الله فاضل لنکرانی رحمه الله علیه – اگر برای حیثیت وابروی خود نیاز به ترمیم بکارت دارد
اشکال ندارد و درصورت امکان باید حتما به پزشک زن برای ترمیم بکارت مراجعه کند.
– راست گفتن واجب نیست
و می تواند حقیقت را نگوید و اگر ترمیم بکارت کند می تواند بگوید باکره هستم.
ودرجایی که راست گفتن برایش ضرر داشته باشد می تواند سخن دو پهلو بگوید که شنونده از آن چیزى مى‏فهمد
و گوینده از آن چیز دیگرى را اراده مى‏کند که به اصطلاح توریه گفته می شود و از گفتن حقیقت
امتناع کند.
– بردختر گفتن ترمیم بکارت واجب نیست بلکه اگر سبب به هم خوردن زندگی می شود و یا
مفسده دیگری برایش ایجاد می کند نباید به شوهر چیزی بگوید منتها باید صداقت و پاکی خودرا باشوهر حفظ کند
و با خوب شوهر داری کردن و اخلاق نیکو؛ کار خود را برای شوهر جبران کند.

* حضرت آیت الله نوری همدانی دام ظله در فرض سوال نگاه به عورت یا لمس ان برای ترمیم بکارت
حرام است.
در صورت پرسش لازم است حقیقت را بگوید.
و چنانچه بکارت در عقد شرط شود و بعداً خلاف ان ثابت
شود مرد حق فسخ عقد را دارد.

* حضرت آیت الله مظاهری دام ظله می‌تواند، ولی باید به شوهر بگوید و اگر نگوید، نصف مهریه را می
برد.

* حضرت آیت الله موسوی اردبیلی دام ظله علیکم السلام، اصل عمل اشکالی ندارد، در مقام اجرا باید قوانین
شرعی رعایت شود و اگر کسی سوال کرد دروغ نباید بگوید و اصل گفتن هم لازم نیست.

قانون در قانون اساسی هیچ تصریحی بر قانونی یا غیر قانونی بودن این عمل وجود ندارد، اما برخی از متخصصین
پزشکی قانونی می گویند بر اساس ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامی، می توان آن را تدلیس در ازدواج دانست و
برای زن مذکور حکم قضایی زندان صادر کرد و بر اساس ماده ۵۵۴ قانون مجازات اسلامی، می توان برای پزشک
مربوطه نیز حکم قضایی زندان صادر نمود.

جواد ترکاشوند

تاریخ بروزرسانی : 2014-02-06 / گردآوری :
/
برچسب ها:
گزارش خطا در خبر
اخبار مرتبط :