سوره هود سوره‌ای که پیامبر (ص) را پیر کرد

سوره هود سوره‌ای که پیامبر (ص) را پیر کرد دین و اندیشه

سوره هود , استقامت کن در راه تبلیغ و ارشاد، استقامت کن در طریق مبارزه و پیکار استقامت کن در انجام وظائف الهی و پیاده کردن تعلیمات قرآن.

سوره هود

سوره هود , هر کدام از آیات قران کریم حاوی حکمت و درسی از سوی آفریدگار است. در آیه ۱۱۲ سوره هود خداوند سبحان به پیامبرش می فرماید: (فَاسْتَقِمْ کَما أُمِرْتَ): استقامت کن در راه تبلیغ و ارشاد، استقامت کن در طریق مبارزه و پیکار استقامت کن در انجام وظائف الهی و پیاده کردن تعلیمات قرآن.

سوره هود

پیر شدن پیامبر با نزول سوره هود

پیر شدن پیامبر خدا با نزول سوره هود

ولی این استقامت نه به خاطر خوشایند این و آن باشد و نه از روی تظاهر و ریا، و نه برای کسب عنوان قهرمانی و نه برای بدست آوردن مقام و ثروت و کسب موفقیت و قدرت، بلکه تنها به خاطر فرمان خدا و آن گونه که به تو دستور داده شده است باید باشد. اما این دستور تنها مربوط به تو نیست، هم تو باید استقامت کنی «و همچنین کسانی که با تو به سوی خدا آمده ‌اند» باید استقامت کنند (وَ مَنْ تابَ مَعَک). استقامتی خالی از افراط و تفریط، و زیاده و نقصان «و طغیان نکنید» (وَ لا تَطْغَوْا). یعنی، استقامتی که در آن طغیان وجود نداشته باشد. «چرا که خداونی از اعمال شما آگاه است» (إِنَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ).و هیچ حرکت و سکون و سخن و برنامه ‌ای بر او مخفی نمی ‌ماند. در حدیث معروفی از ابن عباس چنین می خوانیم: «هیچ آیه ‌ای شدید و مشکلتر از این آیه بر پیامبر صلّی اللّه علیه و آله نازل نشد و لذا هنگامی که اصحاب از آن حضرت پرسیدند چرا به این زودی موهای شما سفید شده و آثار پیری نمایان گشته، فرمود: مرا سوره هود و واقعه پیر کرد! و در روایت دیگری می خوانیم: هنگامی که آیه فوق نازل شد پیامبر فرمود: شمّروا، شمّروا، فمارئی ضاحکا: «دامن به کمر بزنید، دامن به کمر بزنید (که وقت کار و تلاش است) و از آن پس پیامبر هرگز خندان دیده نشد»! افکار نیوز

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2017-11-25 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :