ثواب عجیب خواندن آیت الکرسی

ثواب عجیب خواندن آیت الکرسی دین و اندیشه

خواندن آیت الکرسی , دورى از بلاها و گناهانبه روایت دیگر، هر کس آیه الکرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش قبول گردد و در امان خدا باشد و خدا او را از بلاها و گناهان نگاه دارد.

ثواب خواندن آیت الکرسی

خواندن آیت الکرسی , آیه الکرسی یکی از آیات قرآن است که در عظمت آن بسیار نگاشته اند. حضرت آیت الله وحید خراسانی در پاسخ به سئوالی پیرامون انتهای آیه الکرسی نظر خود را بیان کردند. متن سئوال و پاسخ این مرجع تقلید به شرح ذیل است.

خواندن آیت الکرسی

ثواب خواندن آیت الکرسی یکی از آیات قرآن

سؤال:آیا آیه الکرسی که در نماز خوانده می شود باید تا کجا ختم شود تا «وهو العلی العظیم» یا تا «هم فیها خالدون» ؟ پاسخ: آیه الکرسی تا «و هو العلی العظیم» است ولی در موارد خاصّی مثل نماز لیله الدفن، احتیاط آن است که تا «هم فیها خالدون» خوانده شود. خواص و اعجاز خواندن آیه الکرسی ارزش آیه الکرسى در نماز مستحبى امام صادق (علیه‎السلام) فرمود: کسى که در هر رکعت از نماز مستحبى خود، سوره توحید، قدر و آیه الکرسى را بخواند، خداوند عمل او را بهترین اعمال خواهد دانست، مگر کسى که مانند او و بیش از او این عمل را انجام دهد.

ثواب عجیب خواندن آیت الکرسی یکی از آیات قرآن

ذکر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در بستر خواباز محمد بن مروان روایت شده است که امام صادق(علیه‎السلام) فرمود: آیا به شما گزارش ندهم آنچه را که شیوه رسول گرامى خدا (صلی الله علیه و آله) بود که هرگاه ایشان به بستر خواب می‎رفت، چه مى‎فرمودند؟ گفتم: چرا. فرمود: آیه الکرسى را مى‎خواند و مى‎گفت: آمنت بالله و کفرت بالطاغوت؛ بار خدایا! مرا در خوابو بیدارى‎ام حفظ فرما. آیه الکرسی، مانع بیمارىامام رضا (علیه‎السلام) فرمود: کسى که به هنگام خواب آیه الکرسى بخواند، ان شاءالله از فلج شدن ترسى نخواهد داشت. و هر کس آن را پس از هر نمازى بخواند، هیچ گزنده زهردارى به او آسیب نخواهد رساند. دورى از بلاها و گناهانبه روایت دیگر، هر کس آیه الکرسى را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش قبول گردد و در امان خدا باشد و خدا او را از بلاها و گناهان نگاه دارد. از امام باقر (علیه‎السلام) روایت شده که فرمودند: هر کس بعد از وضو گرفتن یک بار آیه الکرسى بخواند، خدا ثواب چهل سال عبادت را به او عطا کند و مقامش، چهل درجه بالا می‎رود. آیه الکرسى در تنهایىاز معصوم رسیده است که فرمود: هر کس تنها در خانه‎اى شب را به سر برد، باید آیه الکرسى را بخواند و باید بگوید: بارخدایا! هراسم را آرام کن و ترسم را بیاساى و در تنهایى کمکم کن. آغاز سفر با آیه الکرسىامام صادق (علیه‎السلام) فرمود: سفر را با دادن صدقه و یا با خواندن آیه الکرسى آغاز کن. هنگام عزیمت به سفراز موسى کاظم (علیه‎السلام) روایت شده است: اگر فردى عازم سفر است، بر در خانه‎اش رو به مسیرى که مى‎رود، بایستد و سوره حمدو آیه الکرسى را به سمت مقابل، چپ و راست بخواند.

ثواب خواندن آیت الکرسی از سخن امامان

دعاى بعد از آیه الکرسىاز امام صادق (علیه‎السلام) نقل است که فرمودند: هر کس در سفر، آیه الکرسى را در هر شب بخواند، خود و همراهانش سالم بمانند و سپس بگوید: اللهم اجعل مسیرى عبرا و صمتى تفکرا و کلامى ذکرا؛ خداوندا! سیر مرا وسیله عبرت، و سکوتم را وسیله تفکر، و سخنم را ذکر قرار ده. ذکرى براى رفع همّ و غماز امیرالمؤ منین على (علیه‎السلام) روایت شده است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) هر گاه غم و اندوهى برایش ایجاد می‎شد، بعد از خواندن آیه الکرسىاین دعا را مى‎خواند و مى‎فرمود: مسلمانى نیست که این دعا را سه بار بخواند، مگر آن که درخواست خود را به دست آورد. یا حَىُّ یا قَیِوم، یا حَیّا لایَموت، یا حَىَّ لا اِلهَ اِلا انت کاشِفَ الهَمّ، مُجیبَ دَعوه المُضطَرین، اَسالُکَ بِانَّ لکَ الحَمد لا اِله اِلا انت، المَنّان، بَدیع السموات والارض، ذوالجلال و الاکرام، رَحمان الدنیا والاخره و رَحیمها ربِّ ارحَمنى رَحمَهً تُغنینى بِها عَن رَحمهٍِ مِن سِواکَ یا ارحمَ الراحمین. افکار نیوز

در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تاریخ بروزرسانی : 2017-12-04 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :