آیا اجنّه هم مانند انسان، مسلمان و غیر مسلمان دارند؟

آیا اجنّه هم مانند انسان، مسلمان و غیر مسلمان دارند؟ دین و اندیشه

اجنّه , گروهی از آن ها مومن و گروهی کافر و دارای افراد خوب و بدند لذا بدان آن ها به جهنم می روند.

اجنّه مسلمان و غیر مسلمان

اجنّه , جن ها مانند انسان دارای تکلیف و مسوولیت هستند؛ یعنى مکلف است و هدف او بندگى خداست. جن – چنان که از مفهوم لغوی این کلمه به دست می آید -موجودی است ناپیدا که وجود آن را قرآن کریم تصدیق کرده و مشخصاتی را نیز برای آن معرفی نموده است از جمله این که: الف)از شعله آتش آفریده شده اند .

اجنّه

وجود اجنّه مسلمان و غیر مسلمان

ب)مانند انسان دارای تکلیف و مسوولیت هستند؛ یعنى مکلف است و هدف او بندگى خداست. خداوند متعال در آیه ۵۶ سوره ذاریات می فرماید:«وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ» ؛ « جن و انس را جز براى پرستش خود نیافریده‌ ام.»

وجود اجنّه مسلمان و غیر مسلمان

ج)حساب و کتاب و جزاء دارند . د)گروهی از آن ها مومن و گروهی کافر و دارای افراد خوب و بدند لذا بدان آن ها به جهنم می روند. ه)طائفه جن همانند تمام انسان‌ ها در مسیر مراحل تکاملى و کسب سعادت دنیا و آخرت محتاج پیامبر است لذا از پیامبران الهى نمى‌ توانند بى بهره باشند. از همین رو خداوند متعال برای هدایت آن ها پیامبرانی ارسال نموده است . و)برخى از جنیان به خدمت پیامبر اکرم رسیده ‌اند و قرآن را گوش داده‌ اند و به آن ایمان آورده ‌اند . و پس از پیامبر خدا (صل الله علیه و آله ) تحت ولایت و امامت ائمه (ع) قرار دارند . با توجه به مقدمه گفته شده معلوم می شود که نماز نیز بر جنیان واجب می باشد همان گونه که آیات ۱۷و ۱۸ سوره روم نیز شاهدی بر این مساله است آنجا که خداوند متعال می فرماید: « فَسُبْحانَ اللَّهِ حِینَ تُمْسُونَ وَ حِینَ تُصْبِحُونَ وَ لَهُ الْحَمْدُ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ عَشِیًّا وَ حِینَ تُظْهِرُونَ‌» ؛ « خدا را بستایید بدان هنگام که به شب در مى ‌آیید و بدان هنگام که به صبح درمى‌ آیید. سپاس او راست در آسمان ها و زمین، به هنگام شب و به هنگامى که به نیمروز مى‌ رسید.» برخی از مفسیرین در تفسیر این آیات با استناد به روایت ابن عباس بیان داشته اند: اولا: مراد از تسبیح و حمد که خداوند متعال در این آیات بدان دستور داده نمازهاى پنج گانه می باشد. ثانیا: جمله« فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ» گویای آن است که این خطاب شامل تمام موجودات اعم از ملائکه، جن و انس می باشد . بنابراین همانگونه که نماز به عنوان یک عبادت بر انسان ها واجب است بر جنیان نیز واجب می باشد. افکار نیوز

رقص و آواز شاد در بیمارستان میلاد اصفهان
تست شنوایی : مقابل چه عددی صدا را میشنوید؟
تاریخ بروزرسانی : 2017-11-19 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :