دکوراسیون و طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه

دکوراسیون و طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه دکوراسیون

باغچه ها قبلا در همه خانه ها وجود داشت و بسیاری از افراد سعی می کردند انواع گل ها را در باغچه های خود بکارند و فضای خانه را بسیار شاداب تر از همیشه بکنند. طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه را در ادامه ببینید.

اگر شما هم در خانه ای زندگی می کنید که باغچه دارد و می توانید در آن گل و گیاه بکارید و یا فضایی متفاوت را در حیاط خانه ایجاد کنید می توانید با کمی خلاقیت و ایده فضای خانه خود را مانند بهشتی کوچک درآورید که بسیار متفاوت تر از قبل باشد. طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه را در نیک صالحی ببینید.

طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه

اگرچه مساحت باغ‌ها و زمانی که انسان‌های به آن می‌پردازند کم شده، اما همچنان ایده‌هایی در طراحی باغ‌های کلاسیک وجود
دارد که امروزه می‌تواند حسابی به کار ما بیاید.
ما در این مطلب به این موضوع بپردازیم و به شما باغچه و باغ‌های کوچکی را معرفی می کنیم که
در طراحی آن‌ها از ایجاد فضاهای جداگانه و هم‌چنین دیگر ایده‌های موجود در طراحی‌های گذشته استفاده شده تا در نهایت
یک فضای زیبا که مکملی برای فضای داخلی خانه است ایجاد شود.

تفکیک فضاهای موجود در باغچه های حیاط های کوچک ایجاد فضاهای جداگانه در یک باغ کوچک زمانی موفق است که
در آن فضاهای خشن با گیاهان لطیف تلطیف شوند و در این ترکیب به ساختار هر کدام از فضاها توجه
شود.
این مسئله در اکثر چیدمان‌ها و طراحی‌های باغ‌های مدرن رعایت شده است.

شکوه باغ های ایرانی از گذشته تا امروز بر کسی پوشیده نبوده با بررسی چارچوب و اصول ساخت باغ های
ایرانی می توانید ایده هایی مدرن را به فضای باغچه کوچک خانه خود بیاورید.

طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه

طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه

طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه

طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه

طراحی باغچه در حیاط کوچک

طراحی باغچه در حیاط کوچک

طراحی باغچه در حیاط خانه

طراحی باغچه در حیاط خانه

طراحی باغچه در حیاط

طراحی باغچه در حیاط کوچک خانه

باغچه در حیاط کوچک خانه

باغچه در حیاط کوچک خانه

طراحی باغچه در حیاط منزل

امروز اما شمایل خانه‌ها عوض شده و اگر حیاطی هم برایشان باقی مانده باشد، آنقدرها پروپیمان نیست. باغچه که نقش طراوت یک فضای همدلانه را به عهده داشت حالا جای خود را به یک طبیعت ساختگی داده در میان فضای اشتراکی آپارتمان ها و حتی اگر با حیاط بزرگ یک خانه ویلایی هم مواجه باشیم، خواهیم دید که فضای سبز بیشتر از آنکه طبیعی و روح افزا باشد حکم یک طراحی معمارانه محض را دارد. نقش طراحی را در فضای باغچه ای خانه‌ها نمی‌توان انکار کرد اما نکته ای که معمولا درنظر گرفته نمی‌شود این است که در این طراحی آنچه محوریت دارد خود گیاه است. با ما باشید تا در ادامه باهم باغچه ها را بیشتر بشناسیم:

برای آنکه قاعده‌مندتر باغچه ها را بررسی کنیم، آن‌ها را به دو دسته ی «باغچه‌ی حیاط آپارتمانی» و «باغچه‌ی حیاط ویلایی» تقسیم کردیم. به طور کلی طراحی محوطه های کوچک نیازمند سازماندهی بیشتری نسبت به فضاهای بزرگتر است اما طراحی باغچه در هر دو فضا دارای اصول مشترکی‌ست که ابتدا به آن‌ها خواهیم پرداخت.

۱- شبکه بندی راه‌ها و ساماندهی فضاها در طراحی حیاط

نکته اول در طراحی، در نظرگرفتن «شبکه بندی راه‌ها» و «هندسی بودن ساماندهی فضایی» است. دو موردی که در ساختار باغ‌های تاریخی ایرانی هم بسیار به آن‌ها توجه شده است. یعنی در فضایی که به عنوان حیاط شناخته می‌شود، محوریت با در نظر گرفتن مسیرهای رفت‌وآمد می‌باشد. سپس در فضای باقیمانده با در نظر گرفتن شکل فضا، باغچه براساس هندسه‌‌ی مناسب طراحی خواهد شد. در این میان می‌توان از گیاهانی مانند شمشاد یا بوته‌های کوچک نیز برای پارتیشن بندی محوطه استفاده کرد.

۲- فضای نشیمن و مبلمان در محوطه باغچه

نکته دوم در نظر گرفتن فضای نشیمن و مبلمان در محوطه ی باغچه است. که در انتخاب رنگ این مبلمان باید به هارمونی رنگ ها براساس باغچه و نمای ساختمان توجه کرد. همچنین افزودن گلدان‌های طبقاتی یا دیواری در کنار باغچه می‌تواند به عنوان مکمل عمل کرده و طراوت فضا را دوچندان کند.

۳- حاشیه بستر گیاهان و درختان

بهتر است بخشی از حیاط که اطراف درختان و باغچه است، از سنگ‌ها و مصالح طبیعی تشکیل شود. به‌ دلیل اینکه کفپوش حیاط وقتی همه ی سطح آن را بپوشاند هم یکنواخت به نظر می‌رسد و هم هارمونی طبیعی گیاه و سنگ اتفاق نمی‌افتد. و حتی اگر از تخته سنگ‌های بزرگ به عنوان مسیر پیاده رو در پیرامون باغچه استفاده شود، این هارمونی بیشتر نیز خواهد شد. گاهی هم ممکن است یک راه چوبی زیبا به عنوان مسیر تعریف شود که بستگی به سلیقه افراد دارد.

چیدانه ـ ویکی ساختمون

سانسور عجیب صداوسیما در بازی فوتسال ایران و آمریکا
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2020-05-13 / گردآوری :
/
اخبار مرتبط :