رنگ دکوراسیون را سلیقه ای انتخاب کنیم یا علمی؟

رنگ دکوراسیون را سلیقه ای انتخاب کنیم یا علمی؟ دکوراسیون

انتخاب رنگ دکوراسیون , خب انتخاب رنگ واقعا کار جالبی است اما ممکن است گاهی انتخاب یک یا دو رنگ از بین این همه رنگ مختلف و زیبا با این ترکیب های فوق العاده عالی، خسته کننده باشد. در این مواقع چه باید کرد؟چند روش ساده و راحت برای نجات از سردرگمی را در ادامه بخوانید.

انتخاب رنگ دکوراسیون

انتخاب رنگ دکوراسیون از نکات مهمی است که در روحیه شما تاثیر میگذارد, در این مطلب بررسی میکنیم که انتخاب رنگ دکوراسیون علمی بهتر است یا سلیقه ای؟ وقت تغییر دکوراسیون که می رسد، خیلی ها به این فکر می کنند که حالا باید خانه را چه رنگی کنم!؟ خب انتخاب رنگ واقعا کار جالبی است اما ممکن است گاهی انتخاب یک یا دو رنگ از بین این همه رنگ مختلف و زیبا با این ترکیب های فوق العاده عالی، خسته کننده باشد. در این مواقع چه باید کرد؟چند روش ساده و راحت برای نجات از سردرگمی را در ادامه بخوانید.  

انتخاب رنگ دکوراسیون

ایده هایی برای انتخاب رنگ دکوراسیون

همیشه انتخاب درست مدیون شناخت کامل است، به این صورت می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که وقتی برای دکوراسیون خانه خود می خواهید رنگی را انتخاب کنید آن را به صورت علمی انتخاب کنید یا به صورت سلیقه ای؟ در کل سه رنگ اصلی وجود دارد؛ زرد، قرمز و آبی. از ترکیب دو رنگ آبی و زرد، رنگ سبز به وجود می آید و از ترکیب رنگ قرمز و زرد، رنگ نارنجی. آبی و قرمز هم با هم تشکیل رنگ بنفش می دهند. حال هر کدام از این سه رنگ که از سه رنگ اصلی ایجاد می شوند دو دسته جداگانه را شامل می شوند؛ در دسته اول دو رنگ سبز آبی و سبز زرد، در دسته دوم دو رنگ بنفش آبی و بنفش قرمز و در دسته سوم نارنجی زرد و نارنجی قرمز قرار می گیرند. در مجموع ۱۲ رنگ مداد رنگی را داریم. این رنگ ها نسبت به سایر رنگ ها، رنگ های پرکاربردتر هستند؛

راهنمای انتخاب رنگ دکوراسیون

مثلا نارنجی قرمز ترکیب های رنگ قهوه ای را تشکیل می دهند؛ نارنجی زرد، ترکیبات روشن تر قهوه ای را تشکیل می دهند؛ ۱۲ رنگ مداد رنگی هم از این ترکیبات حاصل شده است؛ حال هر کدام از این چرخه های رنگی در دزهای مختلف تقسیم بندی می شوند که در نهایت ۱۸ میلیون رنگ موجود در طبیعت را تشکیل می دهند. بهترین فرمول برای انتخاب رنگ مکمل اما در انتخاب رنگ در دکوراسیون باید به چند موضوع توجه کرد، مثلا اگر رنگ محیط منزل شما نارنجی است، بهترین حالت برای انتخاب رنگ دوم چیست؟ نارنجی از دو رنگ زرد و قرمز تشکیل شده است که در واقع در این ترکیب رنگ، از سه رنگ اصلی، تنها رنگ آبی استفاده نشده است؛ پس بنابراین اگر رنگ آبی در کنار نارنجی استفاده شود مکمل بسیار خوبی خواهد بود.

انتخاب رنگ دکوراسیون چگونه باید باشد؟

به این ترتیب براساس یک قاعده کلی برای ست کردن رنگ ها در دکوراسیون اگر به دنبال یافتن رنگی مکمل برای رنگ مورد نظر خود هستید بهترین انتخاب این است که از رنگی(یکی از سه رنگ اصلی) به عنوان مکمل استفاده کنید که در ترکیب اصلی رنگ مورد نظر وجود نداشته باشد؛ به عنوان نمونه دیگر، اگر یک رنگ سبز زرد داشته باشیم، بهتر است برای تکمیل این رنگ از رنگ قرمز استفاده شود چون در ترکیبات اصلی، قرمز در تشکیل این دو رنگ دخالت نداشته است. باید بگوییم که علاوه بر انتخاب رنگ مکمل، هر کدام از این رنگ ها می توانند با رنگ های زیرمجموعه خود هم ترکیب رنگ زیبایی برای دکوراسیون ایجاد کنند. در این مواقع که به اصطلاح رنگ ها را از یک طیف انتخاب می کنیم و دیگر به دنبال انتخاب رنگ مکمل نیستیم، رنگ را از گروه مربوط به خود انتخاب می کنیم. یعنی سبزآبی را با سبز زرد مورد استفاده قرار می دهیم؛ یا اگر قرمز در این ترکیبات رنگی بوده است از نارنجی های رو به قرمز یا همان رنگ قهوه ای استفاده می کنیم. دلیل اینکه در ترکیب رنگ ها کنار هم قرار دادن دو رنگ قهوه ای و سبز ترکیب زیبایی را خلق می کند همین مساله است.

نکاتی برای راهنمایی انتخاب رنگ دکوراسیون

از طبیعت الهام بگیرید! این نوع ست کردن رنگ ها را اگر دقت کنید در طبیعت اجرا شده است مانند قرار گرفتن دو رنگ سبز و قهوه ای در کنار هم در خلقت یک درخت؛ بنابراین می توان برای ست کردن رنگ ها در دکوراسیون از طبیعت هم الهام گرفت. اگر این قانون ساده را در ذهن داشته باشد در هنگام انتخاب رنگ ها برای ست کردن وسایل منزل، درست انتخاب می کنید، بنابراین رنگ ها در دکوراسیون یا در طیف خاص خود یا گروه خاص خود مانند گروه سبزها، یا زردها یا … انتخاب می شوند یا به صورت مکمل که به سادگی می توان آن را از طریق فرمولی که در بالا گفته شد انتخاب کرد. مکمل های خنثی را بشناسید از طرف دیگر، مجموعه رنگ های خاکستری از سفید، انواع خاکستری ها و مشکی که رنگ های خنثی گفته می شوند، چون خنثی هستند می توانند به عنوان مکمل در کنار همه رنگ ها قرار گیرند؛ به این معنا که این گروه از رنگ های خاکستری، در کنار هر رنگی مکمل خواهند بود؛ این گروه از رنگ های خنثی رنگ را تبدیل نمی کند؛

آیا انتخاب رنگ دکوراسیون سلیقه ای است؟

اما تکنیک بزرگ تری از ترکیب رنگ ها وجود دارد و آن این است که رنگ های خنثی یا همان گروه رنگ های خاکستری، وقتی در دل رنگ های دیگر مانند نارنجی یا سبز قرار بگیرد از فاصله دورتر مثلا فاصله ای که چشم نتواند این دو را از هم آنالیز کند و از هم تمیز دهد مثلا در فاصله دو متری، اگر در دل رنگ نارنجی قرار بگیرد به رنگ آبی به چشم می رسد یعنی همان رنگی که در ترکیب رنگ نارنجی از آن استفاده نشده است؛ یا مثلا خاکستری در دل رنگ سبز، قرمز به نظر می رسد. این یعنی اینکه خاکستری نقش رنگ مکمل را به بهترین حالت ممکن ایفا می کند به همین خاطر است که می گویند طیف خاکستری با هر رنگی ست می شود چون همیشه نقش مکمل را بازی می کند.

راهنمای انتخاب رنگ دکوراسیون

سفید، مشکی و خاکستری با هر رنگی مکمل می شود؛ برای مثال اگر رنگ دکوراسیون منزل شما نارنجی باشد اگر به دنبال رنگ مکمل برای آن هستید بهترین انتخاب رنگ آبی است و اگر به دنبال اضافه کردن رنگ ها به آن نباشیم و بخواهیم از رنگ های یک طیف استفاده کنیم، گروه رنگ های قهوه ای را انتخاب می کنیم؛ در غیر این صورت می توان آن را با گروه رنگ های خاکستری ست کرد. بنابراین در انتخاب رنگ ها متناسب با آنچه هفته های گذشته گفته شد اعم از اینکه نورپردازی خانه چگونه است؟ خانه، بزرگ است یا کوچک؟ شلوغ است یا خلوت؟ می توان از سه دسته متفاوت از رنگ ها ( هم طیف، مکمل، خنثی) استفاده کرد. در شماره های بعدی اطلاعات بیشتری در رابطه با نقش رنگ در دکوراسیون ارائه خواهد شد.

بازیگران مرد که در نقش زن بازی کردند از اکبر عبدی تا امین حیایی
در ایام قرنطینه در منزل بی نهایت کارتون ببینین
تاریخ بروزرسانی : 2017-11-16 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :