شخصیت شناسی افراد از نوع اتومبیل مورد علاقه

شخصیت شناسی افراد از نوع اتومبیل مورد علاقه فال و طالع بینی و تست شخصیت شناسی

شخصیت شناسی افراد از نوع اتومبیل شاید شما هم گمان می‌کنید انتخاب‌های افراد در زمینه‌های مختلف از جمله انتخاب نوع، مدل و رنگ اتومبیل تا حد زیادی به سلیقه آنها بستگی دارد اما مطالعات اخیر نشان داده بسیاری از خصوصیات شخصیتی افراد را می‌توان تاحدودی از روی نوع اتومبیل‌شان و حساسیت‌هایی که در زمینه اتومبیل […]

شخصیت شناسی افراد از نوع اتومبیل

شاید شما هم گمان می‌کنید انتخاب‌های افراد در زمینه‌های مختلف از جمله انتخاب نوع، مدل و رنگ اتومبیل تا حد زیادی به سلیقه آنها بستگی دارد اما مطالعات اخیر نشان داده بسیاری از خصوصیات شخصیتی افراد را می‌توان تاحدودی از روی نوع اتومبیل‌شان و حساسیت‌هایی که در زمینه اتومبیل دارند و همچنین رفتارهایی که حین رانندگی از خود نشان می‌دهند، شناخت.

البته ممکن است این موضوع در مورد همه افراد صدق نکند اما در بعضی موارد در کنار سایر فاکتورها لایه های پنهان شخصیتی را نشان می دهد . دکتر سیدآرش تقوی، روانشناس سلامت در این‌باره به نکات ریز و جالبی اشاره می‌کند.

سر و جانم فدای ماشین

دسته‌ای از افراد بیش از اندازه و در حد افراطی به اتومبیل‌شان رسیدگی می‌کنند؛ مثلا هزینه و وقت زیادی را صرف تمیز کردن و رسیدگی به ظاهر اتومبیل‌شان می‌کنند. درواقع این افراد چون در سایر ابعاد زندگی فرصتی برای ابراز وجود ندارند یا سوژه یا شخص مهمی برای مراقبت و تعلق خاطر اطراف‌شان نیست، گاهی اوقات این کمبود را با مراقبت و رسیدگی بیش از حد از اتومبیل خود جبران می‌کنند.

 

زندگی ماشین و دیگر هیچ

افرادی که به اتومبیل‌شان شخصیت می‌دهند مثلا برایش اسم انتخاب می‌کنند مثل خوش‌رکاب، سمندون، رخش و. . . افرادی هستند که علاقه زیادی به اتومبیل‌شان دارند. این خصوصیت در افرادی که از طریق اتومبیل‌شان درآمدزایی و امرار معاش می‌کنند، بیشتر دیده می‌شود. از آنجا که اتومبیل در زندگی‌ این افراد نقش پررنگ و مهمی دارد و خودشان معتقدند که با آن زندگی می‌کنند، احترام خاصی برای آن قائل می‌شوند و به آن شخصیت می‌دهند.

این افراد معمولا نسبت به اشیای مرتبط با خود، احساس قدردانی، سپاسگزاری و دین زیادی داشته و آن را به صورت رسیدگی و مراقبت افراطی نشان می‌دهند.  عده‌ای از این افراد، نوع و قدر ارزشی که به اتومبیل‌شان می‌دهند، چیزی شبیه به آدم‌های مهم زندگی‌شان است.

این دسته از افراد معمولا به اشیا، حیوانات و گیاهان هم تعلق خاطر زیادی دارند. گاهی هم دیده می‌شود که افرادی از این دست اتومبیل‌شان را نسل به نسل منتقل ‌می کنند. حتی اگر اتومبیل‌شان از نظر سواری، کارآمد نباشد اما جزء هویت خانوادگی آنها محسوب می‌شود.

 

ماشینم ویترینی از نظراتم

عده‌ای از افراد هستند که خلاصه نظرات‌شان را روی اتومبیل‌شان می‌نویسند. مثلا افراد عاشق‌پیشه، تصاویر و اشعاری عاشقانه روی اتومبیل‌شان رسم کرده یا می‌نویسند. عده‌ای هم حسرت‌ها یا حسادت‌های‌شان را در قالب جملاتی روی اتومبیل‌شان درج می‌کنند. معمولا کسانی دست به این کار می‌زنند که هیجانات و خواسته‌های‌شان در زمینه خاصی سرکوب شده باشد و چون ویترین خاصی برای ابراز این نظرات و حسرت‌ها ندارند، از اتومبیل‌شان برای این کار استفاده می‌کنند.

 

بی‌خیال ماشینم

افرادی که اصلا به ماشین‌شان رسیدگی نمی‌کنند، مثلا اگر تصادف کنند، بدنه ماشین‌شان را تعمیر نمی‌کنند یا اگر ماشین‌شان از لحاظ فنی دچار مشکلی شود، تا مجبور نشوند آن را به تعمیرگاه نمی‌برند، افراد بی‌نظمی هستند و معمولا به سایر جنبه‌های زندگی‌شان هم اهمیت چندانی نمی‌دهند. این افراد تمایل زیادی به مصرف‌گرایی دارند. یعنی دوست ندارند بابت سرویسی که می‌گیرند، سرویس و هزینه زیادی را بدهند.

 

ماشین‌ شاسی‌بلند؛ انتخاب قدرت طلب ها

افراد قدرت‌طلب و قدرتمند ماشین‌های شاسی‌بلند را نسبت به ماشین‌های سواری بیشتر می‌پسندند.

 

ماشین صندوقدار، مورد پسند منطقی‌ها

هر چه تفکر افراد منطقی‌تر، انعطاف‌ناپذیرتر، ریشه‌ای‌تر و در عین حال محتاطانه‌تر و سختگیرانه‌تر باشد، ماشین‌های مکعب‌مستطیل (صندوقدار) را ترجیح می‌دهند.

 

هیجان‌طلبی در ماشین‌های کروی‌شکل

افرادی که انعطاف‌پذیرترند، تفکر روبه‌رشدتری دارند، خواهان تنوع و هیجان‌طلبی بیشتری هستند و نسبت به مسائل زندگی سهل‌گیرترند، ماشین‌های کروی‌شکل (آیرودینامیک) را بیشتر می‌پسندند.

 

رهایی در ماشین‌های کوپه

ریسک‌پذیری یکی از ویژگی‌های افرادی است که همیشه ماشین کوپه انتخاب می‌کنند. افرادی که دوست دارند احساس رهایی را تجربه کنند، به خرید ماشین‌های با سقف متحرک تمایل زیادی دارند.

 

خودشیفته‌ها نادرترین را انتخاب می‌کنند

شخصیت‌های خودشیفته هنگام خرید اتومبیل سعی می‌کنند ماشینی را انتخاب کنند که علاوه بر به‌روز و مدرن بودن خیلی کمیاب و منحصربه‌فرد باشد. افراد خودشیفته دارای احساسات افراطی هستند و دوست دارند به دیگران نشان دهند که آدم خیلی مهم و متفاوتی هستند؛ از این رو ماشین‌هایی با مدل‌های نایاب و رنگ‌های خیلی خاص و نادر را انتخاب می‌کنند.

 

ایده‌‌آل‌گراها کامل‌‌ترین را انتخاب می‌کنند

افراد ایده‌آل‌گرا بیشتر از اینکه به رنگ و ظاهر ماشین توجه کنند، روی مشخصات فنی ماشین حساس‌اند. هنگام انتخاب اتومبیل به تعداد سیلندرها، نوع ترمز، نوع فرمان، نوع و تعداد دنده‌ها و. . . اهمیت زیادی می‌دهند و سعی می‌کنند ماشینی را انتخاب کنند که از نظر فنی در حد خودش کامل‌ترین باشد. شکل و ظاهر داخل ماشین بیشتر از بیرون آن برای‌شان اهمیت دارد. به ندرت ماشین کارکرده می‌خرند.  به محض اینکه ماشین از نظر فنی دچار مشکل شود، آن را تعویض می‌کنند چون دوست ندارند ماشین آنها ابزاری شود برای رنج‌شان.

 

ریسک‌پذیرها جدیدترین‌ها را می‌خرند

افرادی که ریسک‌پذیرند روی برند و مدل ماشین خیلی مانور می‌دهند. دوست دارند اتومبیل‌هایی با مارک‌های خاص یا جدیدترین مدل‌ها را بخرند. درواقع نوگرایی برای‌شان خیلی مهم است؛ بنابراین از برندهای جدید اتومبیل خیلی استقبال می‌کنند. افراد ریسک‌پذیر دوست دارند هر اتومبیلی را که وارد بازار شده قبل از دیگران تجربه کنند. این افراد معمولا رفتارهای رانندگی پرخطری دارند؛ بنابراین ماشین‌هایی را می‌خرند که این امکان را برای‌شان فراهم کند؛ مانند سرعت و قدرت بالا.

 

وابسته‌ها ماشین‌شان را عوض نمی‌کنند

افراد وابسته خیلی خوب از ماشین‌شان نگهداری می‌کنند و حواس‌شان هست که ماشین‌شان خراب نشود. این افراد خیلی از ماشین‌شان استفاده نمی‌کنند مبادا ماشین‌شان خراب شود و مجبور باشند ماشین‌شان را بفروشند و اتومبیل تازه‌ای بخرند. شروع مجدد برای این افراد بسیار اضطراب‌آور است؛ بنابراین به‌طور ناخودآگاه طوری از ماشین استفاده می‌کنند که مجبور نباشند آن را بفروشند و اتومبیل جدیدی بخرند.

زندگی ایدآل

تاریخ بروزرسانی : 2016-06-19 / گردآوری :
/
برچسب ها:
اخبار مرتبط :