آموزش نحوه گرفتن فال قهوه

 

 

 

فال قهوه از جمله روش های فال گیری می باشد که در آن فال گیر با معنا نمودن نمادها و نشانه های باقی مانده از تفاله قهوه در دیواره فنجان به تعبیر گذشته، حال و آینده اشخاص می پردازد. استفاده از قهوه ترک آسیاب شده برای گرفتن فال قهوه بیش ازهر نوع قهوه دیگری رواج دارد. در این مقاله سعی بر این کرده ایم تا شما را به طور کامل با فال قهوه آشنا کنیم. شما همچنین می توانید برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با مراجعه به انواع فال علاوه بر فال قهوه با روش های مختلف فالگیری هم آشنا شوید. پس با ما همراه باشید.

1_فال قهوه چیست ؟

2_تاریخچه فال قهوه

3_وسایل مورد نیاز برای  فال قهوه

4_طریقه درست کردن قهوه

5_نحوه نیت کردن و گرفتن فال قهوه

6_ تقسیمات زمان در فال قهوه

7_ معنی نماد ها در فال قهوه

8_سخن پایانی

 

فال قهوه چیست؟

فال قهوه چیست؟

فال قهوه، به خواندن و تفسیر نشانه ها توسط واسطه ای گفته می شود که از قهوه همانند گوی بلورین فالگیرهای کولی استفاده می کند. استفاده از قهوه ترک آسیاب شده برای گرفتن فال قهوه بیش ازهر نوع قهوه دیگری رواج دارد. هنگامی که قهوه نوشیده می شود، فنجان همراه با محتویات باقی مانده از تفاله قهوه با آداب خاصی بر روی نعلبکی برگردانده می شود و پس از خشک شدن، اشکالی که بر دیواره فنجان شکل گرفته اند توسط فال گیر تشخیص داده شده و تفسیر می شوند. فردی که قهوه را نوشیده هم با کمی تمرین و تمرکز و آزاد گذاشتن ناخودآگاه خود می تواند اشکالی که ایجاد شده اند را به خوبی تعبیر نماید. به طور کلی تفاله قهوه یا چای، اشکال ابرها، لکه های سنگفرش، گل های قالی و استخوان های خرگوش (که در آفریقا به کار میروند) از جمله اشکال و نمادهایی محسوب می شوند که می توان آنها را با دانستن علم نشانه شناسی و مراجعه به درونیات و درک خود از هر تصویر معنا نمود.

تاریخچه فال قهوه

در زمان چین باستان هنری به نام تفسیر تفاله چای رواج داشت که در آن اساتید و افراد اهل فن پس از تمام شدن چایی که در فنجان های زنگوله شکل نوشیده شده بود، تفاله های باقی مانده در ته فنجان را مورد بررسی قرار می دادند و به دلیل نزدیکی اشکال تشکیل شده به حروف و کلمات چینی آنها را تفسیر می کردند. این افراد بر این باور بودند که می‌توان با خواندن اشکال ته فنجان، آینده را پیش بینی کرد.

این شیوه بعد ها در نزد اعراب و با استفاده از تفاله ‌ی قهوه مرسوم شد. نخستین کسانی که قهوه را کشف نمودند اعراب بودند. آنها ابتدا قهوه را بدون بو و به صورت خام دم می‌ کردند که در نتیجه نوشیدنی رقیقی همانند چای سبز تولید می شد که امروزه آن را با اسم قهوه ی سبز می شناسند. سالها بعد، آنها شیوه‌ی تهیه قهوه‌ی خود را تغییر دادند به این صورت که ابتدا قهوه را برشته، آسیاب و سپس دم می کردند.  در حقیقت از زمان اعراب به تفسیر نشانه های باقیمانده از قهوه در ته فنجان، فال قهوه گویند.

فال بینی با قهوه

فال بینی با قهوه به خصوص در میان اهالی یونان، ایران، ارمنستان، روسیه و یوگوسلاوی رواج دارد. فال‌گیری با قهوه در کشورها و مناطق جهان راه و رسم‌های گوناگونی دارد، ولی عموماً به این ترتیب است که بخش
بیشتر مایع قهوه را می‌نوشند و مخلوط غلیظی از قهوه و آب در ته فنجان می‌ماند. فنجان را روی نعلبکی برمی‌گردانند. پس از مدتی آن را برمی‌دارند و فال گیر به شکل‌هایی که در ته فنجان درست شده نگاه می‌کند و با اشاره به شکل‌ها که آن‌ها را به انسان و حیوان و درخت و چیزهای دیگر تشبیه می‌کند. نکاتی را در مورد زندگی و گذشته و حال و آیندهٔ کسی که قهوه را خورده بیان می‌کند.

شما همچنین می توانید علاوه بر فال قهوه با مراجعه به فال کارت که یک فال جدید ارائه شده از سایت نیک صالحی می باشد هم آشنا شوید و فال خود را با این روش هم امتحان کنید.

وسایل مورد نیاز برای فال قهوه

وسایل مورد نیاز برای فال قهوه

۱- قهوه

قهوه لازم برای فال بینی قهوه ای مخصوص می باشد که می بایست مقداری ناخالصی یا دُرد را به اندازه لازم دارا باشد. قهوه ای که برای گرفتن فال قهوه مورد استفاده قرار می گیرد قهوه ترک می باشد.

۲-قهوه جوش

قهوه جوش باید دارای شکلی ساده و جادار و دهانه ای تنگ و جنسی فلزی باشد. هرچی قهوه جوش قدیمی تر و کهنه تر باشد بهتر است.

۳- فنجان و نعلبکی

فنجانهای خیلی کوچک برای گرفتن فال قهوه مناسب نسیتند. برای انجام فال قهوه از فنجان هایی که ابعادی متوسط و شکلی ساده و لبه ای بلند دارند استفاده می شود.

۴-آتش

نوع آتش از اهمیت زیادی برخوردار نمی باشد اما ترجیحا اگر آتش طبیعی با سوختن ذغال و هیزم باشد بهتر است.

۵-شکر یا قند

شکر یا قند برای از بین بردن تلخی قهوه مورد استفاده قرار می گیرند.

طریقه درست کردن قهوه

به اندازه هر نفر یک قاشق پر مربا خوری قهوه در قهوه جوش ریخته و به اندازه هر یک قاشق قهوه یک فنجان قهوه، آب و برای از بین بردن تلخی آن به اندازه هر تعداد قاشق قهوه نصف آن شکر اضافه کنید.

مخلوط ایجاد شده را به خوبی هم زده و سپس روی حرارت بگذارید. این نکته را مورد توجه داشته باشید که حرارت کاملا ملایم باشد و باید قهوه را چند باری هم بزنید تا کف بالای آن جمع شود که به کف ایجاد شده خامه قهوه گفته می شود، در این لحظه قهوه جوش را از روی آتش بردارید و طوری در فنجان ها بریزید که به طور یکسان در تمام فنجان ها خامه قهوه هم ریخته شود.

نحوه نیت کردن و گرفتن فال قهوه

نحوه نیت کردن و گرفتن فال قهوه

پس از نوشیدن قهوه نعلبکی را بر روی فنجان گذاشته، نیت کنید و سپس به آرامی فنجان و نعلبکی را باهم برگردانید. پس از گذشت چند دقیقه باقی مانده قهوه در فنجان خشک شده و فال شما ظاهر می شود. فنجان را روی دست راست خود بگیرید، با قطر فرضی آن را به ۴ بخش تقسیم کنید، حال هر تکه شامل علائم نمادینی می باشد که می توانید آنها را با سمبل های مصور سایت نیک صالحی تعبیر کنید.

تقسیمات زمان در فال قهوه

از نظر تقسیمات زمانی دو روش کلی وجود دارد که با کسب تجربه کافی می توانید روش مناسب برای خود را تشخیص دهید. این دو روش شامل موارد زیر می باشد.

۱) لبه فنجان معرف زمان حال، قسمت میانی معرف اینده نزدیک ( کمتر از ۶ ماه ) و ته فنجان معرف اینده دور می باشد.

۲ ) ته فنجان معرف گذشته , میانه فنجان معرف حال و لبه فنجان نمایانگر اینده است.

معنی نماد ها در فال قهوه

مطالعه کتاب هایی که در آن به معنای نمادها و نشانه ها می پردازد، می تواند در یافتن و تعبیر این نشانه ها موثر باشد. در ادامه معنای تعدادی از نمادها و نشانه ها ذکر شده است.

حلقه یا دایره : انجام معامله، خواستگاری و نامزدی
• حلقه هایی که نقطه هایی در میانشان باشد: تحقق یافتن میل به داشتن فرزند
• آتش بازی: مشاجره، مشکلات شخصی ناگوار
• مربع: خانه تازه
• خطوط: سفر، اگر خط مشخص و واضح باشد به معنای موفقیت آمیز بودن پروژه شما می باشد.
• شمع: محقق شدن یک آرزو، دریافت کمکی از ماورا و قابلیت عمل کردن به یک قول
• اسب سوار: وارد شدن مردی در زندگی، خبرهای خوش، نامزدی
• گربه: یک شخص دمدمی مزاج (اگر سفید باشد خوب و اگر سیاه باشد بد است)
• صلیب: پیروزی در یک کار سخت
• نردبان: موفقیت اجتماعی، ترقی، تغییردر زندگی
• پنجره باز: نوعی شکست با عاقبتی خوش
• طاووس: شکوه و جلال، تجمل، چیزی که موجب افتخار شود
• پرنده: خبر خوش
• موش(صحرایی): دزدی

آیا فال قهوه صحت دارد ؟

نباید از یاد ببریم که اسلام دین تعقل و اندیشه است. ما معتقدیم که سرنوشت انسان نه در کارت های رنگارنگ تاروت و نه در صفحه های برنجی با تصاویر عجیب و غریب و نه در بین تفاله قهوه رقم نمی خورد.
این خود ما هستیم که سرنوشت خود را آن گونه که خواهد بود با اعمال و رفتارها و تصمیمات مختارانه مان رقم می زنیم. البته اراده خداوند و قضای او هم در بالاتر از هر اراده و عزمی بر همین امر تعلق گرفته است.
پس چه بهتر که زندگیمان را از مدار عقلانیت و شریعت خارج نسازیم و به سمت بیراهه های خطر نکشانیم.

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا ذکر شد فال قهوه روشی رایج و محبوب برای فالگیری می باشد که در آن با استفاده از تفسیر نماد ها و نشانه های باقی مانده در دیواره ی فنجان، گذشته، حال و آینده اشخاص پیش بینی می شود. قهوه ای که برای انجام این امر مورد استفاده قرار می گیرد قهوه ترک می باشد چرا که از مقداری ناخالصی برخوردار می باشد.

طریقه ی گرفتن فال:

اول نیت کنید و بعد روی دکمه فنجان کلیک کنید در هر بار کلیک کردن روی دکمه فنجان، پنج تا از شکلهایی که در فنجان شما دیده شده نمایش داده می شود که با کلیک کردن روی هریک از آن موارد تصویر بزرگتر آن باز شده و می توانید تعبیر آن را بخوانید :

فرادرس