آیا عمل به فال قرآن الزامی است؟

نیت کنید و اشاره ای بفرمایید.

فال قران نوعی روش فالگیری محسوب می شود که در مواقعی که فرد بین دو راهی گیر می کند و نمی تواند تصمیم درستی بگیرد به این نوع فال مراجعه می کند تا توسط قرآن راهی برای حل مشکلش پیدا نماید. در این مقاله سعی بر این کرده ایم تا شما را با فال قرآن و این موضوع که چه کسانی صلاحیت انجام استخاره را دارند آشنا کنیم. همچنین شما می توانید علاوه بر استخاره با مراجعه به انواع فال روش های مختلف دیگری را هم امتحان کنید. پس با ما همراه باشید.

1_استخاره چیست؟

2_نکاتی درمورد استخاره گرفتن

3_روایات درمورد استخاره

4_استخاره با قرآن

5_شرایط استخاره با قرآن چگونه است؟

6_چه کسانی صلاحیت انجام استخاره را دارند؟

7_آیا عمل به استخاره الزامی است؟

6_سخن پایانی

 

استخاره چیست؟

استخاره در لغت، به معنای طلب خیر از خداوند متعال می باشد که از امور و عواقب کارها آگاهی دارد. در کنار این معنا، گاهی استخاره به معنای نوعی قرعه در هنگام تحیّر است که همراه با دعا و درخواست از خداوند متعال به کار برده می ‏شود. برای انجام این نوع استخاره معمولا از قرآن و تسبیح استفاده می شود.

استخاره با قران چیست؟

نکاتی در مورد استخاره گرفتن با قرآن

  • انسان قبل از انجام هر کاری باید با عقل و منطق عواقب آن را مورد بررسی قرار دهد و بدون آگاهی عقلی و منطقی از پیامد ها و عاقبت آن باید از انجام کار مورد نظر خودداری کند.
  • اگر آدمی با عقل و منطق و فکر کردن خود نتوانست راه به جایی ببرد و همچنان مردد ماند و نتوانست تصمیم نهایی را أخذ کند، مکلف می باشد که درباره کار مورد نظر خود با دیگران مشورت کند و به عقول دیگر که همانند چراغ های روشنگر می باشند مراجعه کند تا با مشورتی که در میان اشخاص دارای صلاحیت صورت می گیرد به تصمیم نهایی برسد.
  • عمل به مؤدای استخاره به لحاظ شرعی الزام آور نیست و در هر صورت می توان بر خلاف آن هم عمل کرد.
  • انواع مختلفی شیوه عملی استخاره موجود می باشد که شامل استخاره با نماز گاهی با قرآن و گاهی با تسبیح و … انجام می شود.

روایات در مورد استخاره

روایات درمورد استخاره با قرآن

روایات متعددی درمورد استخاره گفته شده است که تعدادی از آن ها شامل موارد زیر می باشند.

1-…وَعِندَهُ مَفاتِحُ الغَيبِ لايَعلَمُها اِلا هُو

…كليدهاي غيب نزد خداست و كسي جز او آنها را نمي داند

سوره انعام آيه 59

2- اميرالمؤمنين (عليه السلام) مي فرمايد: پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) مرا به سوي يمن فرستاد؛ و به من سفارش كرد: ياعلي كسي كه استخاره كند ضعيف و شكسته نمي شود…

وسائل الشيعه 5/216 ح 9

3- از امام باقر (عليه السلام) روايت شده: ما استخاره را ياد مي گرفتيم چنانچه سوره هاي قرآن را مي آموختيم.

وسائل الشيعه 5/207ح 9

4- از امام صادق (عليه السلام) روايت شده: هركس در امري، بدون استخاره داخل شود و به بلائي مبتلا شود، خدا او را در آن بلا اجر ندهد.

وسائل الشيعه 5/217 ح1

5- از امام صادق (عليه السلام) روايت شده كه خداوند کریم مي فرمايد: از شقاوت بنده ام آن است كه در كارهايش از من طلب خير ننمايد.

وسائل الشيعه 5/217 ح 2

استخاره با قرآن

استخاره با قرآن به معنای این می باشد که اگر واقعاً انسان بر سر دو راهی سردرگم ماند بعد از طلب خیر از خدا و مشورت با اهل دارای صلاحیت مشورت و … باز هم نتوانست راهی را انتخاب کند قرآن را باز کند و به استخاره می پردازد تا راهش مشخص شود.
از امام صادق علیه السلام حکایت شده: ” اگر نتوانستی کاری را تشخیص دهی قرآن را باز کن اولین چیزی که به چشمت آمد طبق آن عمل کن. مثلًا اگر آیه‏ بهشت بود طبقش عمل کن، اگر آیه‏ عذاب بود طبقش عمل نکن”.

شرایط استخاره با قرآن چگونه است؟

استخاره با قرآن باید توسط افراد با تقوا و آشنا با مفاهیم قرآن صورت پذیرد چرا که مفاهیم قرآن برای هر فردی قابل فهم نمی باشد و باید فردی که استخاره را انجام می دهد با قرآن، علوم قرآن، تفسیر و… آن آشنا باشد و با قرآن مأنوس بوده و زبان قرآن را متوجه شود.

شرایط استخاره با قرآن چگونه است؟

دو چیز را به هنگام استخاره نباید فراموش کرد که این دو مورد عبارت اند از:

1 ـ استخاره مختص هنگامی است که مسئله ای با تفکّر و اندیشه و حتّی با مشورت کردن با افراد خبره و صاحب نظر نیز حل نشود که در این صورت انجام استخاره مورد نیاز است. در صورتی که این شرایط را ندارید استخاره گرفتن اشتباه می باشد.

2ـ از استخاره های مکرّر در یک امر باید پرهیز کرد. در استخاره های مکرّر، همان استخاره اوّل معتبر است و بقیّه اعتباری ندارد.

چه کسانی صلاحیت انجام استخاره را دارند؟

برای مطالبی که استخاره کننده از گذشته یا آینده شخص و یا از نحوه پیشرفت کار او بیان می کند دو نکته موجود می باشد که توجه به آن ها ضروری می باشد این دو نکته شامل موارد زیر می باشند:

نخست آن که استخاره کنندگان مطالب را از سیاق آیات استنباط می کنند؛ این ممکن و مجاز است و به مرتبه روحی خاصی مشروط نیست. هر چند باید شرایطی که در روایات برای استخاره آمده را رعایت کند و مخصوصا اخلاص مورد تاکید است.

کسی که برای گرفتن استخاره در کنار استخاره به قرآن از نیروی باطنی و شهودی خودش کمک گرفته و مطالبی را از آینده خبر می دهد فردی متظاهر می باشد؛ این صورت تنها مخصوص اولیای الهی است و باید از افراد متظاهر و عوام فریب دوری جست.

آیا عمل به استخاره الزامی است؟

هیچ الزامی در عمل به آن نیست و ترک عمل به استخاره حرام نیست، هرچند علما گفته اند اگر استخاره انجام دادید افضل و بهتر است برخلاف آن عمل نشود.

شرایط گرفتن استخاره با قرآن یا همان فال قرآن را به صورت آنلاین آماده کرده ایم :

فال قران : قبل از گرفتن استخاره ( فال قرآن) باید به نکته ای مهم توجه نمود .
فرد تمام فکر خود را درگیر تصمیم کند تا به نتیجه ای برسد و حتی دست به مشورت با خبرگان این کار بزند و اگر نتیجه ای حاصل نشد آن گاه دست به استخاره با قران ( فال قرآن) ببرد .

طلب خیر از خداوند

در استخاره با قرآن یا همان (فال قران) فرد از خداوند طلب خیر و بهترین را دارد و خواهان این است که خداوند خیر دنیا و آخرت را به وی عطا کند. در استخاره یا تفال با قرآن خداوند خیر دنیا و آخرت را برای
فرد در نظر می گیرد و چه بسا کاری که برای فرد خیر آخرت و ضرر دنیایی داشته باشد و خداوند که آگاه به همه امور است آن را برای فرد رقم می زند.

فال قران یا استخاره :

فال قران گرفتن مرسوم نیست ولی اصطلاحا به اشتباه استخاره با قرآن را فال قرآن گویند. فال و تفال به کمک دیوان شعرای بزرگ انجام می گیرد که البته به دلیل چند وجهی بودن و تفسیر های متفاوت داشتن فردی که قصد فال گرفتن را دارد برداشت خود را از آن می نماید.

حدیثی از امام صادق :

در رابطه با استخاره (فال قران) حدیثی ارزشمند از امام صادق (ع) نقل شده است که : ” قبل از گرفتن استخاره ۲ رکعت نماز بگزارید و سپس استخاره نمایید، درخواست خیر نمایید و یا با دعا کردن درخواست خیر کنید.

حدیثی دیگر از حضرت امام صادق :

در حدیثی دیگر از امام صادق (ع) نقل شده است که : ” در صورتی که بنده ای از خداوند درخواست خیر نماید حتی یک مرتبه، خدا به وی انجام کار را الهام می نماید و وی را به سوی امر خیر و آن چه که برای او
خیرش در آن می باشد هدایت می کند . ”
در رابطه با استخاره با قرآن (فال قرآن) حدیثی دیگر از این امام آمده است که : ” در صورتی که قادر نبودی کاری را تشخیص دهی قرآن را بگشا و آن چه اول مشاهده کردی مطابقش عمل نما.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد فال قرآن یا استخاره با قرآن روشی می باشد که فرد در مواقع سختی برای گرفتن تصمیم درست از آن استفاده می نماید. برای انجام انواع استخاره با قرآن باید به این نکته توجه داشته باشید که چه کسانی صلاحیت انجام استخاره با قرآن را دارند چرا که اشخاصی هستند که برای انجام استخاره، در کنار قرآن از نیروی باطنی و شهودی خود استفاده می نمایند که این روش تنها مختص انبیاء الهی می باشد. افرادی که این روش را به کار می برند اشخاصی متظاهر و فریب کار هستند.