بهترين زمان براي شروع غذاي کمکي

شير مادر علاوه بر اين که غذاي کاملي است مواد مختلفي براي جلوگيري از عفونت، آلرژي و بسياري از بيماري‌ هاي دوران بزرگسالي دارد و توصيه همگاني بر آن است که تا پايان 6 ماهگي تنها شير مادر داده شود. کودک به تازگي تحقيقي منتشر شده که بر اساس آن توصيه مي ‌شود تغذيه کمکي […]

شير مادر علاوه بر اين که غذاي کاملي است مواد مختلفي براي جلوگيري از عفونت، آلرژي و بسياري از بيماري‌ هاي دوران بزرگسالي دارد و توصيه همگاني بر آن است که تا پايان 6 ماهگي تنها شير مادر داده شود.

کودک

به تازگي تحقيقي منتشر شده که بر اساس آن توصيه مي ‌شود تغذيه کمکي را از 4 ماهگي آغاز کنيد تا شيرخوار دچار فقر آهن نشود.

براي اين که در مورد صحت اين تحقيق بيشتر بدانيم و بالاخره از اين دغدغه ذهني خلاص شويم که 4 ماهگي شروع کنيم به غذا دادن يا 6 ماهگي، گفت ‌و ‌گوي زير با دکتر سيد عليرضا مرندي، رييس فرهنگستان علوم‌ پزشکي و استاد دانشگاه علوم‌ پزشکي شهيد بهشتي را مطالعه نماييد.

دکتر! نظر شما در مورد اين تحقيق جديد چيست؟

همان ‌طور که مطالعات مختلفي در سراسر دنيا، در کشورهاي در حال توسعه و توسعه‌ يافته نشان داده و مورد تاييد سازمان جهاني بهداشت، يونيسف و آکادمي کودکان آمريکا و کانادا، استراليا، اروپاي غربي و… است بهترين تغذيه تا پايان 6 ماهگي تنها شير مادر است.

آيا تغذيه تنها با شير مادر تا پايان 6 ماهگي سبب کندي رشد در شير خوار نمي‌ شود؟

تا قبل از اين سن، شير مادر براي رشد شيرخوار کافي است. غذاي اصلي بچه ‌ها شير است و اگر احيانا شير مادر ناکافي باشد پزشک بايد قبل از 6 ماهگي براي شيرخوار شيرخشک تجويز کند و رشد او را با شيرخشک يا شير کمکي تامين کند.

در پايان 6 ماهگي تکامل دستگاه گوارش بيشتر و احتمال آلرژي کمتر مي‌ شود

و درصد عفونت‌ هاي گوارشي هم پايين مي ‌آيد

اگر منحني رشد دچار افت شد، والدين بايد بلافاصله با تجويز پزشک به شيرخوار شيرخشک بدهند البته در وعده‌ هاي شبانه‌ روز نبايد اين ميزان شيرخشک زياد باشد بلکه بايد با استکان، ليوان، قاشق يا حتي با سرنگ و قطره‌ چکان و نه با شيشه به شيرخوار شيرخشک بدهند و البته ابتدا بايد مادر از هر دو سينه به شيرخوار شير بدهد و بعد از اين که مطمئن شد هر دو سينه کاملا تخليه شده‌ و با اين حال شيرخوار گرسنه است و منحني رشد رو به کاهش است بلافاصله بعد از وعده‌ هاي شيردهي مي ‌تواند شيرخشک از قبل آماده را به شيرخوار بدهد.

چرا تا اين حد به دادن تنها شير مادر تا پيش از 6 ماهگي تاکيد مي ‌شود؟

شير مادر علاوه بر اين که غذاي کاملي است مواد مختلفي براي جلوگيري از عفونت، آلرژي و بسياري از بيماري‌ هاي دوران بزرگسالي دارد و توصيه همگاني بر آن است که تا پايان 6 ماهگي تنها شير مادر داده شود. يکي از عيب‌ هاي آغاز زود هنگام غذاي کمکي اين است که غذاي کمکي خطر آلرژي و اسهال را افزايش مي ‌دهد.

چرا آغاز تغذيه تکميلي از 6 ماهگي توصيه مي ‌شود؟

در پايان 6 ماهگي تکامل دستگاه گوارش بيشتر و احتمال آلرژي کمتر مي‌ شود و درصد عفونت‌ هاي گوارشي هم پايين مي ‌آيد. مطالعات دنيا نشان داده حتي افرادي که تا پايان 9 ماهگي فقط به شيرخوار شير مادر مي‌ دهند فرزندان سالم‌ تري دارند. هيچ دليلي وجود ندارد که بخواهيم غذاي کمکي را زودتر شروع کنيم. اگر هم در پايان 6 ماهگي غذاي کمکي را آغاز مي ‌کنيم تنها براي آشنا کردن شيرخوار با طعم غذاها و عادت دادن او به غذاخوردن با دست و قاشق است. غذاي کمکي بيشتر براي آموزش است نه براي اين که شيرخوار به اين مواد نياز دارد.

آيا سن دادن غذاي تکميلي در خانواده‌ هاي باسواد و کم ‌سواد يا متفاوت از نظر سطح درآمد تفاوت مي ‌کند؟
کودک

خير، آکادمي کودکان اروپا، کانادا، استراليا و آمريکا که کشورهاي پيشرفته‌ اي هستند و سطح سواد در خانواده ‌هاي اين کشورها بالاست و از نظر مالي نيز در حد بالايي قرار دارند باز هم تاکيد دارند که تا پايان 6 ماهگي غذاي کمکي آغاز نشود زيرا مواد مغذي و ريزمغذي ‌هايي که در شير مادر است آن قدر کافي و لازم است که در خانواده‌ هاي غني و فقير يک غذاي ايده ‌آل محسوب مي‌ شود و دليلي ندارد که غذاي ايده‌ آل را کنار بگذاريم و

يک غذاي بسيار پايين ‌تر از نظر مرتبه را جايگزين شير کنيم. چه‌ بسا خانواده‌ هاي باسواد و متمکن به دليل مطالعاتي که دارند بيشتر از شير استفاده مي ‌کنند تا بي‌ خود فرزندشان را در معرض غذاي دست دوم و غذاي کمکي قرار ندهند.

تاکيد ما فقط علاوه بر شير مادر روي ويتامينD است. ويتامين D اگر در کشوري مانند کشور ما به صورت جداگانه وجود نداشته باشد به صورت مولتي ‌ويتامين يا ويتامين A+D تجويز مي ‌شود. غير از اين موارد، مطالعات نشان داده شيرخواران زير 6 ماه نياز به هيچ ماده غذايي ديگري ندارند.

قطره آهن چطور؟

از نظر آهن مقداري در بدن نوزادي که به دنيا مي ‌آيد ذخيره آهن وجود دارد در شير مادر هم مقداري آهن وجود دارد و گرچه مقدار آن کم است ولي جذب بسيار خوبي دارد و تا حدود زيادي مجموعه ذخيره آهن بدن نوزاد و آنچه در شير مادر است تا حدود 9 ماهگي براي شيرخواران کفايت مي ‌کند. براي اطمينان در پايان 6 ماهگي وقتي غذاي کمکي شروع مي‌ شود، همراه مولتي‌ ويتامين بايد به شيرخوار قطره آهن هم داد.

يکي از عيب‌ هاي آغاز زود هنگام غذاي کمکي اين است که غذاي کمکي

خطر آلرژي و اسهال را افزايش مي ‌دهد

آغاز قطره آهن قبل از 6 ماهگي اين عيب را دارد که چون ميکروب‌ کشي شير مادر را از بين مي ‌برد، ضررش قطعا بيش از منفعت ‌اش است. کساني که از ترس اين که شيرخوارشان دچار فقر آهن شود، به او قطره آهن اضافي مي ‌دهند، اثر ميکروب‌کشي شير مادر را از بين مي ‌برند و فرزندشان را در معرض انواع عفونت ‌ها و به ويژه عفونت‌ هاي گوارشي نظير اسهال قرار مي ‌دهند.

بخش تغذيه و آشپزي تبيان

بهترين زمان براي شروع غذاي کمکي

گالری شخصی جواهرات هنرمندان
دندانهای افراد مشهور قبلا چگونه بود ؟!! + تصاویر
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

خواص انواع تخمه ها را برای سلامتی بدانید!

خواص انواع تخمه ها را برای سلامتی بدانید!

خواص فلفل سیاه برای سلامتی بدن چیست؟!

خواص فلفل سیاه برای سلامتی بدن چیست؟!

خوردن زردآلو برای چه کسانی ضرر دارد؟!

خوردن زردآلو برای چه کسانی ضرر دارد؟!

خاصیت های میوه ازگیل برای حفظ سلامتی بدن!

خاصیت های میوه ازگیل برای حفظ سلامتی بدن!

۹ مشکل سلامتی که با مصرف میوه آناناس برطرف میشود!

۹ مشکل سلامتی که با مصرف میوه آناناس برطرف میشود!

خاصیت های مهم انبه ، این میوه گرمسیری!

خاصیت های مهم انبه ، این میوه گرمسیری!

کمبودهای شیر گاو برای تغذیه مادران در دوران شیردهی

کمبودهای شیر گاو برای تغذیه مادران در دوران شیردهی

با ارزش تغذیه‌ ای گل کلم بیشتر آشنا شوید!

با ارزش تغذیه‌ ای گل کلم بیشتر آشنا شوید!
سایر مطالب تغذیه و سلامت
Polywash