رقابت- همشهري آنلاين- زهرا رفيعي: مسابقه جهاني عكاسي از حيات وحش 2008 با انتخاب بهترين عكس‌هاي سال در بخش‌هاي سراسري، ويژه، بزرگسالان، كودكان و نوجوانان و انتخاب مخاطبان برگزار شد. اين مسابقه همه ساله توسط موزه تاريخ طبيعي به صورت...

رقابت- همشهري آنلاين- زهرا رفيعي:
مسابقه جهاني عكاسي از حيات وحش 2008 با انتخاب بهترين عكس‌هاي سال در بخش‌هاي سراسري، ويژه، بزرگسالان، كودكان و نوجوانان و انتخاب مخاطبان برگزار شد.
اين مسابقه همه ساله توسط موزه تاريخ طبيعي به صورت جهاني برگزار مي‌شود.

در بخش سراسري دو عكس در دو قسمت "بهترين عكس حيات‌وحش سال" و بهترين عكس حيات وحش از منظر جوانان" انتخاب شده است.[پلنگ برفی؛ عکاس سال حیات‌وحش را معرفی کرد]

در بخش اول عكس استيو وينتر و در بخش دوم عكس كاتريونا پارفيت رتبه كسب كرده‌اند.

اين عكس از گيراترين و به يادماندني‌ترين عكس‌هايي كه در اين رقابت به نمايش گذاشته شده است. برنده اين عكس علاوه بر بردن جايزه گرانبها عنوان بهترين عكاس حيات وحش را از آن خود كرده است. [چطور از طبيعت عكاسي كنيم؟]

استيو وينتر از ايالات متحده بعد از 10 ماه انتظار بالاخره توانسته است اين عكس را در ارتفاعات لاداك هرميس هند بگيرد. اين حيوان نادر كه در آسياي ميانه زندگي مي‌كند مي‌تواند دماي منفي 40 تا مثبت 40 را تحمل كند.

wildlife13-zr.jpg


جايزه بهترین عکس در بخش جوانان به كاتريونا پارفيت از انگلستان رسید که عکس یک زرافه تنها در حال فرار كردن از دست شيرهاي دره هوباتر لوج گرفته است.

در بخش بزرگسالان با گرايش رفتار حيوانات (پرندگان) عكس آنتوني كاسپرزاك رتبه اول را كسب كرده است.

اين دو عقاب در ارتفاعات هلند بر سر يك گوزن مرده با هم رقابت مي‌كنند. عقاب مسن‌تر اين رقابت را برد. عقاب دم سفيد با بال‌هايي به بلندي دو متر بزرگترين عقاب شمال اروپا است. عقاب‌هاي بالغ نوكي زرد رنگ دارند. آنها در زمستان‌هاي سرد و طولاني بر سر مردار‌ها نيز مي‌جنگند.

wildlife11-zr.jpg


جايزه ديگري كه در بخش بزرگسالان اهدا مي‌شود مربوط به رفتار پستانداران است.
جايزه امسال به كريل روسو از فرانسه رسيده است. او در پارك ملي گومبا در تانزانيا تصوير سه شامپانزه ميوه خوار را در حال خوردن يك بچه خوك ثبت كرده است.

wildlife10-zr.jpg


جايزه ديگر اين بخش مربوط به رفتار حيوانات (ساير حيوانات) مي‌شود. ديويد ميتلند از انگلستان قورباغه درختي را به تصوير كشيده است كه يك مار چشم گربه‌اي درختي را براي ناهار انتخاب كرده است. او حتي نمي‌تواند تكان بخورد. وقتي باران در جنگل‌هاي برزيل شروع به باريدن مي كند قورباغه درختي كه جثه كوچكي دارد براي شكار اطراف گودال‌ها و تالاب‌ها ظاهر مي‌شود.

زندگي زير آب بخش ديگري از مسابقه حياط وحش است. برايان اسكري از امريكا با گرفتن عكسي از يك وال 14 متري در حوالي جزيره آكلند (نيوزلند) كه حدود 70 تن وزن دارد برنده اين بخش شده است. به نظر مي‌رسد مواجهه با يك انسان در اعماق اقيانوس براي اين وال به اندازه مواجه عكاس با وال هيجان انگيز بوده است. اين حيوان از گونه‌هاي در معرض انقراض است. كشتي‌هاي عظيم و تور‌هاي بزرگ ماهي‌گيري در اقيانوس مهمترين خطري است كه آنها را تهديد مي كند.

wildlife8-zr.jpg


از حيوانات هم عكس پرتره يا چهره گرفته مي‌شود اما كمي متفاوت با مال انسان‌ها. اين ميمون خوش چهره با ايستادن در مقابل دوربين استفانو آنترتينر ايتاليايي در سواحل مالزي جايزه بهترين پرتره حيوانات را براي عكاس به ارمغان آورده است. اين جايزه يكي از جوايز بزرگسالان مسابقه عكاسي از طبيعت است. استفانو عنوان اين ميمون را مزاحم گذاشته است. او با بالا رفتن از سر و كول عكاس، او را مجبور كرده است تا عكس تكي بگيرد. ميمون كاكل سياه در سواحل سولاوسي در مالزي زندگي مي‌كنند و براي يافتن ميوه و آجيل به ساحل مي‌آيند.

wildlife7-zr.jpg


"در ستايش گياهان" عنوان بخش ديگري از مسابقه بزرگسالان است. در اين بخش سي‌سي فابرو از امريكا عكسي از نوعي سرو بسيار قديمي در درياچه مارتين ايالت لويزيانا گرفته است. صبح خيلي زود در ميان اين سروها كه مقاومت زيادي در برابر سيل دارند بسيار اسرارآميز است. ريشه اين گياهان تا ماه‌ها مي‌تواند در زير آب زنده بماند. شاخه‌هايي از اين گياه در زماني كه سيل همه جا را فرا گرفته است براي يافتن اكسيزن به سطح آب رشد مي كند. شاخه‌هاي اين گياه همچنين خانه 20 هزار گونه پرنده است.
wildlife6-zr.jpg

در بخش "حيات‌وحش شهري و باغ" جيمي مك‌گرگور اسميت از انگلستان با گرفتن عكسي از رويش گياه در يك خانه متروك برنده شده است؛ جايي كه تنها يك پنجره با پرده‌هايي رنگي زندگي را به فضاي خوفناك آن خانه برگزدانده است. گياهان خزه و سرخس جزو مقاوم‌ترين موجوداتي هستند كه در بدترين شرايط نيز رشد مي كنند.

wildlife5-zr.jpg


اندي بيگز با به تصوير كشيدن جايي كه دريا به بيابان وصل مي‌شود برنده بخش مكان وحشي شده است. او نام اين عكس را كه در سواحل ناميبيا گرفته، ساحل اسكلتي گذاشته است. ساحل اسكلتي در پارك ملي قرار گزفته و حدود 16 هزار كيلومتر وسعت دارد. گياهان، حشرات، جانوان خزنده و پستانداران كوچك آب مورد نياز خود را از رطوبت حاصل از مه اقيانوسي كسب مي‌كنند.

wildlife2-zr.jpg


قوهاي درياچه "رونگ‌چنگ" كه از شمال اروپا و آسيا به نقاط گرمتر گوچ مي‌كنند براي "يونگ‌كانگ زو" چيني جايزه برترين عكس مسابقه جهاني حياط وحش در بخش "حيوانات در محيط زيست‌شان" را به همراه آوردند. درياچه رونگ‌چينگ يكي از مهمترين مكان‌هايي است كه قوها براي زمستان‌گذري انتخاب مي كنند. با وجود برف سنگين اين روزها قوهاي فرياد‌كش مجبوراند براي پيدا كردن غذا برف‌ها را با پا كنار بزنند.

wildlife9-zr.jpg


هزاران عروس دريايي در ساحل اسپانيا صفي طولاني را تشكيل داده‌اند اين عروس دريايي كه طولي حدود 30 سانتي متر را دارد سوژه مناسبي براي بردن اولين جايزه عكاسي از طبيعت وحشي در بخش "طبيعت سياه و سفيد" است. كارلوس ويرگيلي از اسپانيا برنده اين بخش شده است. كنتراست تصوير بافت بدن عروس دريايي را به خوبي نشان داده است.

wildlife4-zr.jpg


عكس‌هاي زيادي از خرس‌هاي قطبي گرفته شده است كه در نشان دادن قدرت و توحش بي‌اندازه اين حيوان ناتوان بوده‌اند؛ اما اين عكس توانسته بخش از خصوصيت شكست‌ناپذيري آن را نشان بدهد. ميگوئل لاسا با صبري كه براي يافتن خرس قطبي در بهترين زمان ممكنه به خرج داده، برنده بخش "چشم‌انداز خلاقانه از طبيعت" شده است.

خرس قطبي با اولين اشعه‌هاي خورشيد واكنش نشان مي‌دهد. در طول زمستان آنها در قسمت‌هاي شمالي كانادا به سر مي‌برند و با شنا در آب و شكار پرندگان خود را سير مي‌كنند و زمان را براي شكار گوشت تازه سپري مي‌كنند.

wildlife3-zr.jpg


مسابقه جهاني عكاسي از حيات وحش در بخش كودكان و نوجوانان نيز برنده‌هايي را انتخاب كرده است. اين بخش از مسابقه در سه رده سني كمتر از 10 سال، 11 تا 14 سال و 15 تا 177 سال برگزار شده است.

در رده سني زير ده سال آلساندو اوگيوني از ايتاليا برنده شده است. او در هنگام اسكي در پارك ملي گران‌پاراديزو ايتاليا روباهي را كه از سر كنجكاوي به او نگاه مي‌كرد را به تصوير كشيده است.

او مي گويد: وقتي مي خواستم از روباه عكس بگيرم او پا به فرار گذاشت و من به دنبال او تا بالاي تپه رفتم. عكس‌هاي زيادي از او گرفتم ولي در نهايت اين را انتخاب كردم چون اين عكس همه چيز را با هم دارد؛ منظره، روباه، رد پاي روباه، سايه روباه و درخت. روباه قرمز بيشترين فراواني را در ميان روباه‌ها دارد و تا قسمت‌هاي قطب شمال نيز يافت شده است. از آنجايي كه غذاي مورد نياز آنها كمياب شده آنها به مناطق پايين‌تر از قطب نيز آمده‌اند.

wildlife1-zr.jpg


در رده سني 11 تا 14 سال "ژان دو فلاندر" از فرانسه برنده بهترين عكاس شده است. او در تعطيلات پاييزي مدرسه‌اش به بهترين بخش منطقه سولوني در جنوب فرانسه رفته تا از آهوهاي وحشي عكاسي كند. دويدن گوزن ماده و نر در نور سپيده دم عكسي را ايجاد كرده كه از نظر داوران مسابقه جهاني عكاسي از حياط وحش تصوير مناسبي براي رتبه اول است. گروه‌هاي ماده و نر گوزن‌ها معمولا به صورت جداگانه روز را سپري مي كنند و فقط در سپيده‌دم به هم ملحق مي‌شوند.

wildlife14-zr.jpg


در رده سني 15 تا 17 سال نيز كاتريونا پارفيت از انگلستان با عكسي از شكار زرافه توسط شيرهاي پارك ملي ناميبيا رتبه اول را كسب كرده است. جوانترين شير زرافه را تا جايي كه خسته شود دنبال مي كند تا سه شير ديگر به آنها ملحق شوند. زرافه زماني كه دراز كشيده يا در حال نوشيدن آب، بسيار آسيب‌پذير است. از آنجايي كه زرافه نر و ماده به جز در مواقع جفت‌گيري جدا از هم زندگي مي‌كنند آسیب‌پذير‌تر مي‌شوند.

wildlife12-zr.jpg


مسابقه جهاني عكاسي از حيات وحش بخشي را نيز به انتخاب مخاطبان اختصاص داده است. در اين بخش ميگوئل لاسا با عكسي كه از خرس قطبي گرفته رتبه اول را كسب كرده است.

ایستگاه سلامت نیک صالحی
سرگرمی
جدیدترین خبرهای امروز
تازه های نیک صالحی در یک نگاه
عکس های دیدنی
جدیدترین خبرهای امروز
وبگردی
پر بیننده ها
پر بیننده ها
Copyright (c) 2003-2015 Niksalehi.com All Rights Reserved. © کلیه حقوق متعلق به سایت نیک صالحی می باشد. باز نشر مطالب تنها با ذکر منبع مجاز می باشد .
X
X