برترين عكس‌هاي حيات وحش 2008 انتخاب شد

رقابت- همشهري آنلاين- زهرا رفيعي: مسابقه جهاني عكاسي از حيات وحش 2008 با انتخاب بهترين عكس‌هاي سال در بخش‌هاي سراسري، ويژه، بزرگسالان، كودكان و نوجوانان و انتخاب مخاطبان برگزار شد. اين مسابقه همه ساله توسط موزه تاريخ طبيعي به صورت جهاني برگزار مي‌شود. در بخش سراسري دو عكس در دو قسمت “بهترين عكس حيات‌وحش سال” […]

رقابت- همشهري آنلاين- زهرا رفيعي:
مسابقه جهاني عكاسي از حيات وحش 2008 با انتخاب بهترين عكس‌هاي سال در بخش‌هاي سراسري، ويژه، بزرگسالان، كودكان و نوجوانان و انتخاب مخاطبان برگزار شد.
اين مسابقه همه ساله توسط موزه تاريخ طبيعي به صورت جهاني برگزار مي‌شود.

در بخش سراسري دو عكس در دو قسمت “بهترين عكس حيات‌وحش سال” و بهترين عكس حيات وحش از منظر جوانان” انتخاب شده است.[پلنگ برفی؛ عکاس سال حیات‌وحش را معرفی کرد]

در بخش اول عكس استيو وينتر و در بخش دوم عكس كاتريونا پارفيت رتبه كسب كرده‌اند.

اين عكس از گيراترين و به يادماندني‌ترين عكس‌هايي كه در اين رقابت به نمايش گذاشته شده است. برنده اين عكس علاوه بر بردن جايزه گرانبها عنوان بهترين عكاس حيات وحش را از آن خود كرده است. [چطور از طبيعت عكاسي كنيم؟]

استيو وينتر از ايالات متحده بعد از 10 ماه انتظار بالاخره توانسته است اين عكس را در ارتفاعات لاداك هرميس هند بگيرد. اين حيوان نادر كه در آسياي ميانه زندگي مي‌كند مي‌تواند دماي منفي 40 تا مثبت 40 را تحمل كند.

wildlife13-zr

جايزه بهترین عکس در بخش جوانان به كاتريونا پارفيت از انگلستان رسید که عکس یک زرافه تنها در حال فرار كردن از دست شيرهاي دره هوباتر لوج گرفته است.

در بخش بزرگسالان با گرايش رفتار حيوانات (پرندگان) عكس آنتوني كاسپرزاك رتبه اول را كسب كرده است.

اين دو عقاب در ارتفاعات هلند بر سر يك گوزن مرده با هم رقابت مي‌كنند. عقاب مسن‌تر اين رقابت را برد. عقاب دم سفيد با بال‌هايي به بلندي دو متر بزرگترين عقاب شمال اروپا است. عقاب‌هاي بالغ نوكي زرد رنگ دارند. آنها در زمستان‌هاي سرد و طولاني بر سر مردار‌ها نيز مي‌جنگند.

wildlife11-zr

جايزه ديگري كه در بخش بزرگسالان اهدا مي‌شود مربوط به رفتار پستانداران است.
جايزه امسال به كريل روسو از فرانسه رسيده است. او در پارك ملي گومبا در تانزانيا تصوير سه شامپانزه ميوه خوار را در حال خوردن يك بچه خوك ثبت كرده است.

wildlife10-zr

جايزه ديگر اين بخش مربوط به رفتار حيوانات (ساير حيوانات) مي‌شود. ديويد ميتلند از انگلستان قورباغه درختي را به تصوير كشيده است كه يك مار چشم گربه‌اي درختي را براي ناهار انتخاب كرده است. او حتي نمي‌تواند تكان بخورد. وقتي باران در جنگل‌هاي برزيل شروع به باريدن مي كند قورباغه درختي كه جثه كوچكي دارد براي شكار اطراف گودال‌ها و تالاب‌ها ظاهر مي‌شود.

زندگي زير آب بخش ديگري از مسابقه حياط وحش است. برايان اسكري از امريكا با گرفتن عكسي از يك وال 14 متري در حوالي جزيره آكلند (نيوزلند) كه حدود 70 تن وزن دارد برنده اين بخش شده است. به نظر مي‌رسد مواجهه با يك انسان در اعماق اقيانوس براي اين وال به اندازه مواجه عكاس با وال هيجان انگيز بوده است. اين حيوان از گونه‌هاي در معرض انقراض است. كشتي‌هاي عظيم و تور‌هاي بزرگ ماهي‌گيري در اقيانوس مهمترين خطري است كه آنها را تهديد مي كند.

wildlife8-zr

از حيوانات هم عكس پرتره يا چهره گرفته مي‌شود اما كمي متفاوت با مال انسان‌ها. اين ميمون خوش چهره با ايستادن در مقابل دوربين استفانو آنترتينر ايتاليايي در سواحل مالزي جايزه بهترين پرتره حيوانات را براي عكاس به ارمغان آورده است. اين جايزه يكي از جوايز بزرگسالان مسابقه عكاسي از طبيعت است. استفانو عنوان اين ميمون را مزاحم گذاشته است. او با بالا رفتن از سر و كول عكاس، او را مجبور كرده است تا عكس تكي بگيرد. ميمون كاكل سياه در سواحل سولاوسي در مالزي زندگي مي‌كنند و براي يافتن ميوه و آجيل به ساحل مي‌آيند.

wildlife7-zr

“در ستايش گياهان” عنوان بخش ديگري از مسابقه بزرگسالان است. در اين بخش سي‌سي فابرو از امريكا عكسي از نوعي سرو بسيار قديمي در درياچه مارتين ايالت لويزيانا گرفته است. صبح خيلي زود در ميان اين سروها كه مقاومت زيادي در برابر سيل دارند بسيار اسرارآميز است. ريشه اين گياهان تا ماه‌ها مي‌تواند در زير آب زنده بماند. شاخه‌هايي از اين گياه در زماني كه سيل همه جا را فرا گرفته است براي يافتن اكسيزن به سطح آب رشد مي كند. شاخه‌هاي اين گياه همچنين خانه 20 هزار گونه پرنده است.
wildlife6-zr

در بخش “حيات‌وحش شهري و باغ” جيمي مك‌گرگور اسميت از انگلستان با گرفتن عكسي از رويش گياه در يك خانه متروك برنده شده است؛ جايي كه تنها يك پنجره با پرده‌هايي رنگي زندگي را به فضاي خوفناك آن خانه برگزدانده است. گياهان خزه و سرخس جزو مقاوم‌ترين موجوداتي هستند كه در بدترين شرايط نيز رشد مي كنند.

wildlife5-zr

اندي بيگز با به تصوير كشيدن جايي كه دريا به بيابان وصل مي‌شود برنده بخش مكان وحشي شده است. او نام اين عكس را كه در سواحل ناميبيا گرفته، ساحل اسكلتي گذاشته است. ساحل اسكلتي در پارك ملي قرار گزفته و حدود 16 هزار كيلومتر وسعت دارد. گياهان، حشرات، جانوان خزنده و پستانداران كوچك آب مورد نياز خود را از رطوبت حاصل از مه اقيانوسي كسب مي‌كنند.

wildlife2-zr

قوهاي درياچه “رونگ‌چنگ” كه از شمال اروپا و آسيا به نقاط گرمتر گوچ مي‌كنند براي “يونگ‌كانگ زو” چيني جايزه برترين عكس مسابقه جهاني حياط وحش در بخش “حيوانات در محيط زيست‌شان” را به همراه آوردند. درياچه رونگ‌چينگ يكي از مهمترين مكان‌هايي است كه قوها براي زمستان‌گذري انتخاب مي كنند. با وجود برف سنگين اين روزها قوهاي فرياد‌كش مجبوراند براي پيدا كردن غذا برف‌ها را با پا كنار بزنند.

wildlife9-zr

هزاران عروس دريايي در ساحل اسپانيا صفي طولاني را تشكيل داده‌اند اين عروس دريايي كه طولي حدود 30 سانتي متر را دارد سوژه مناسبي براي بردن اولين جايزه عكاسي از طبيعت وحشي در بخش “طبيعت سياه و سفيد” است. كارلوس ويرگيلي از اسپانيا برنده اين بخش شده است. كنتراست تصوير بافت بدن عروس دريايي را به خوبي نشان داده است.

wildlife4-zr

عكس‌هاي زيادي از خرس‌هاي قطبي گرفته شده است كه در نشان دادن قدرت و توحش بي‌اندازه اين حيوان ناتوان بوده‌اند؛ اما اين عكس توانسته بخش از خصوصيت شكست‌ناپذيري آن را نشان بدهد. ميگوئل لاسا با صبري كه براي يافتن خرس قطبي در بهترين زمان ممكنه به خرج داده، برنده بخش “چشم‌انداز خلاقانه از طبيعت” شده است.

خرس قطبي با اولين اشعه‌هاي خورشيد واكنش نشان مي‌دهد. در طول زمستان آنها در قسمت‌هاي شمالي كانادا به سر مي‌برند و با شنا در آب و شكار پرندگان خود را سير مي‌كنند و زمان را براي شكار گوشت تازه سپري مي‌كنند.

wildlife3-zr

مسابقه جهاني عكاسي از حيات وحش در بخش كودكان و نوجوانان نيز برنده‌هايي را انتخاب كرده است. اين بخش از مسابقه در سه رده سني كمتر از 10 سال، 11 تا 14 سال و 15 تا 177 سال برگزار شده است.

در رده سني زير ده سال آلساندو اوگيوني از ايتاليا برنده شده است. او در هنگام اسكي در پارك ملي گران‌پاراديزو ايتاليا روباهي را كه از سر كنجكاوي به او نگاه مي‌كرد را به تصوير كشيده است.

او مي گويد: وقتي مي خواستم از روباه عكس بگيرم او پا به فرار گذاشت و من به دنبال او تا بالاي تپه رفتم. عكس‌هاي زيادي از او گرفتم ولي در نهايت اين را انتخاب كردم چون اين عكس همه چيز را با هم دارد؛ منظره، روباه، رد پاي روباه، سايه روباه و درخت. روباه قرمز بيشترين فراواني را در ميان روباه‌ها دارد و تا قسمت‌هاي قطب شمال نيز يافت شده است. از آنجايي كه غذاي مورد نياز آنها كمياب شده آنها به مناطق پايين‌تر از قطب نيز آمده‌اند.

wildlife1-zr

در رده سني 11 تا 14 سال “ژان دو فلاندر” از فرانسه برنده بهترين عكاس شده است. او در تعطيلات پاييزي مدرسه‌اش به بهترين بخش منطقه سولوني در جنوب فرانسه رفته تا از آهوهاي وحشي عكاسي كند. دويدن گوزن ماده و نر در نور سپيده دم عكسي را ايجاد كرده كه از نظر داوران مسابقه جهاني عكاسي از حياط وحش تصوير مناسبي براي رتبه اول است. گروه‌هاي ماده و نر گوزن‌ها معمولا به صورت جداگانه روز را سپري مي كنند و فقط در سپيده‌دم به هم ملحق مي‌شوند.

wildlife14-zr

در رده سني 15 تا 17 سال نيز كاتريونا پارفيت از انگلستان با عكسي از شكار زرافه توسط شيرهاي پارك ملي ناميبيا رتبه اول را كسب كرده است. جوانترين شير زرافه را تا جايي كه خسته شود دنبال مي كند تا سه شير ديگر به آنها ملحق شوند. زرافه زماني كه دراز كشيده يا در حال نوشيدن آب، بسيار آسيب‌پذير است. از آنجايي كه زرافه نر و ماده به جز در مواقع جفت‌گيري جدا از هم زندگي مي‌كنند آسیب‌پذير‌تر مي‌شوند.

wildlife12-zr

مسابقه جهاني عكاسي از حيات وحش بخشي را نيز به انتخاب مخاطبان اختصاص داده است. در اين بخش ميگوئل لاسا با عكسي كه از خرس قطبي گرفته رتبه اول را كسب كرده است.

برترين عكس‌هاي حيات وحش 2008 انتخاب شد

سوپرایزهای عاشقانه با ....
گالری شخصی جواهرات هنرمندان
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

نکته آموزشی در رابطه با نزدیکی در ماه آخر بارداری!

نکته آموزشی در رابطه با نزدیکی در ماه آخر بارداری!

ساعت هایی که بگو مگو با همسر به زندگی خدشه وارد میکند!

ساعت هایی که بگو مگو با همسر به زندگی خدشه وارد میکند!

مش کردن مو در حاملگی امکان پذیر است؟!

مش کردن مو در حاملگی امکان پذیر است؟!

رابطه زناشویی در دوران نامزدی چه خطرهایی دارد؟!

رابطه زناشویی در دوران نامزدی چه خطرهایی دارد؟!

آیا عکسبرداری در ماه اول بارداری برای جنین خطرناک است؟!

آیا عکسبرداری در ماه اول بارداری برای جنین خطرناک است؟!

یکی از دلایل کم شدن میل جنسی که مربوط به خانم هاست!

یکی از دلایل کم شدن میل جنسی که مربوط به خانم هاست!

دلایل سقط جنین در ماه اول حاملگی چیست؟!

دلایل سقط جنین در ماه اول حاملگی چیست؟!

ازدواج با فردی که قبلا ازدواج‌ کرده ، اتفاق مثبتی است یا خیر؟

ازدواج با فردی که قبلا ازدواج‌ کرده ، اتفاق مثبتی است یا خیر؟
سایر مطالب زناشویی و همسرداری
Polywash