12 ویژگی امنیتی ایران‌‌چک‌های جدید

12 ویژگی امنیتی ایران‌‌چک‌های جدید و دعوت به دوئل بانک مرکزی شهاب‌نیوز ـ «ایران‌چک‌»های جدید که گفته می‌شود با هدف جلوگیری از خلق پول توسط بانک‌ها و چند هدف دیگر از جمله فرهنگ‌سازی برای حذف سه صفر از پول ملی به چاپ رسیده‌اند از ویژگی‌های امنیتی خاصی برخوردارند. این ویژگی‌ها ظاهراً به قدری مستحکم است […]

12 ویژگی امنیتی ایران‌‌چک‌های جدید و دعوت به دوئل بانک مرکزی

شهاب‌نیوز ـ «ایران‌چک‌»های جدید که گفته می‌شود با هدف جلوگیری از خلق پول توسط بانک‌ها و چند هدف دیگر از جمله فرهنگ‌سازی برای حذف سه صفر از پول ملی به چاپ رسیده‌اند از ویژگی‌های امنیتی خاصی برخوردارند. این ویژگی‌ها ظاهراً به قدری مستحکم است که برخی مقامات بانک مرکزی طی روزهای اخیر بر «غیر ممکن» بودن جعل این ایران‌چک‌ها اصرار کرده‌ و خواسته یا ناخواسته جاعلان را به مبارزه فراخوانده‌اند!

به گزارش خبرنگار شهاب‌نیوز، مدیر سازمان تولید اسكناس و مسكوک بانك مركزی یکی از چندین مدیری است که طی روزهای اخیر بر غیر قابل جعل بودن «ایران‌چک»های جدید اصرار کرده است. وی در گفتگو با خبرگزاری فارس تاکید کرده که ایران‌چک‌های جدید با داشتن 12 ویژگی امنیتی؛ مطابق با آخرین استانداردهای جهانی تهیه شده‌اند و غیرقابل جعل هستند.

اکنون سئوالی که پاسخ آن می‌تواند بسیار جذاب باشد این است که این 12 ویژگی‌ امنیتی چیست؟ در واقع به نظر می‌رسد که پاسخ این سئوال و معرفی ویژگی‌های‌ امنیتی ایران‌چك‌های جدید می‌تواند آگاهی و توان مردم در شناسایی ایران‌چک‌های تقلبی را افزایش داده و به این ترتیب، جعل این ایران‌چک‌های ظاهراً «غیر قابل جعل» را غیر ممکن‌تر نماید. استدلالی که باعث شده است بانک مرکزی برخی از این 12 ویژگی امنیتی را علنی کند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده؛ «نخ‌های امنیتی»، «واترمارك طرح»، «شماره‌گذاری»،‌ «مركب حرارتی»، «فایبرهای فلورسنتی»، «طرح ناقص دو طرف»، «طرح مخفی»، «مركب نامرئی»، «طراحی خطی و ریزنوشته» برخی از 12 ویژگی‌ امنیتی ایران‌چك‌های جدید را تشكیل می‌دهند.

به گفته مسئولان بانک مرکزی؛ یكی از ویژگی‌هایی كه در كاغذ این ایران‌چك‌ها به عنوان امنیت‌سازی كاغذ به كار رفته، 2 عدد نخ امنیتی است كه مشابه یكی از آنها به نام نخ ویندو (Window) در كاغذ اسكناس‌های 2000 تومانی و 5000 هزار تومانی به كار رفته، به طوری كه در برخی نقاط اسكناس، آن را به صورت ظاهر شده می‌بینیم و در برخی نقاط داخل كاغذ اسكناس قرار گرفته است.

مشخصه دیگری كه داخل كاغذ قرار گرفته، واترمارك است كه در تمام اسنادی كه در سازمان تولید اسكناس و مسكوك بانك مركزی تهیه می‌شود، مشترك است. یعنی هم داخل اسكناس قرار گرفته و هم در كاغذ ایران‌چك. این مشخصه بسیار مهم است و اگر مردم با این مشخصه آشنایی كامل پیدا كنند به راحتی می‌توانند سندهای جعلی را از اصیل تشخیص دهند، به خصوص ایران‌چك كه در آن واترمارك فردوسی به صورت سه‌بعدی كار شده است. به این صورت كه از روشن‌ترین نقطه تا تاریك‌ترین نقطه و سایه‌روشن‌های مابین آن، روی این تصویر مشخص است.

بقیه ویژگی‌‌های امنیتی مربوط به طرح ایران‌چك‌هاست. روی ایران‌چك‌های 50 هزار تومانی طرح بارگاه حضرت امام رضا(ع)، حاشیه بالای این طرح، عدد 500 هزار كه در سمت چپ این حاشیه قرار گرفته و نیز عدد 500‌هزار كه زیر بارگاه قرار گرفته، دارای مركب برجسته هستند. همچنین نوشته ایران‌چك به فارسی و نوشته 500 هزار ریال به صورت برجسته بوده و زبری آن زیر انگشتان دست قابل لمس است. علاوه بر این، یك عدد 50 با 11 خط در كنار آن در سمت راست ایران‌چك طراحی شده كه اینها برجستگی زیادی دارند و دقیقا با انگشتان دست قابل تشخیص است.

این گزارش می‌افزاید: روی ایران‌چك‌ها 2 نوع شماره‌گذاری وجود دارد كه یك نوع آن، شماره‌گذاری فارسی سمت راست قسمت بالای ایران‌چك است و 2 رقم سمت راست آن به عنوان چك‌دیجیت محسوب می‌شود. به این معنی كه شماره سریال و پیش‌سریال با یك الگوریتم خاصی به هم مرتبط شده و با اعداد ثابتی حركت می‌كنند و پس از انجام یك عملیات خاص ریاضی، عدد خاصی حاصل می‌شود كه 2 رقم سمت راست آن عدد به عنوان چك‌دیجیت انتخاب شده است. زمانی كه تمام شماره‌های قبل از این دو رقم به‌سیستم داده شود، از روی چك‌دیجیت مشخص می‌شود كه رمز و اصالت سند چگونه است. اگر اعداد دستكاری شوند، 2 رقم سمت چك‌دیجیت مسلما تغییر خواهد كرد كه نشان‌دهنده ثبت غیر واقعی اطلاعات است.

زیر طرح بارگاه روی ایران‌چك 50 هزار تومانی و زیر طرح تخت جمشید روی ایران‌چك 100 هزار تومانی نیز 4 برگ با رنگ نارنجی وجود دارد كه با مركب ضد كپی طراحی شده است. این طرح در اسناد كپی یا اسكن شده به‌رنگ قهوه‌ای تیره یا مشكی تبدیل می‌شود.

دو ویژگی دیگر روی ایران‌چك‌های 50 و 100 هزار تومانی كار شده و از سوی مردم قابل تشخیص است، به نام سیترو یا طرح ناقص دو طرف چك معروف است كه در اسكناس‌های 2 و 5 هزار تومانی نیز موجود است. این طرح به این شكل است كه بخشی از طرح روی سند كار شده و بخش دیگر پشت آن و با قرار گرفتن مقابل نور، طرح به صورت كامل قابل روِیت است.

از دیگر ویژگی‌های مردمی كه روی ایران‌چك وجود دارد، طرح مخفی است كه روی حاشیه بالای بارگاه در ایران‌چك‌های 50‌هزار تومانی و روی حاشیه بالای تخت جمشید در ایران‌چك‌های 100 هزار تومانی قابل مشاهده است. با قرار دادن ایران‌چك 50 هزار تومانی به صورت افقی مقابل نور عدد 500 هزار در حاشیه بالای بارگاه دیده می‌شود و در سمت چپ این عدد نوشته لاتین ایران‌چك (IRAN CHEQUE) دیده می‌شود.

12 ویژگی امنیتی ایران‌‌چک‌های جدید

دندانهای افراد مشهور قبلا چگونه بود ؟!! + تصاویر
گالری شخصی جواهرات هنرمندان
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

درمان خونریزی در اثر هماتوم در زنان باردار چگونه است؟!

درمان خونریزی در اثر هماتوم در زنان باردار چگونه است؟!

برای شناخت بهتر شوهر آینده خود ، پدرشوهر خود را بشناسید!

برای شناخت بهتر شوهر آینده خود ، پدرشوهر خود را بشناسید!

خوردن کندر در بارداری چه تاثیراتی روی هوش جنین دارد؟!

خوردن کندر در بارداری چه تاثیراتی روی هوش جنین دارد؟!

درمان کاهش میل جنسی در زنان چگونه است؟!

درمان کاهش میل جنسی در زنان چگونه است؟!

نحوه صحیح خوابیدن در بارداری به چه صورتی است؟!

نحوه صحیح خوابیدن در بارداری به چه صورتی است؟!

انتظارات زن از شوهر خود در زندگی چیست؟!

انتظارات زن از شوهر خود در زندگی چیست؟!

صدای قلب جنین از چه زمانی شنیده می شود؟!

صدای قلب جنین از چه زمانی شنیده می شود؟!

انتخاب شریک زندگی صحیح با این نشانه ها در دوران نامزدی!

انتخاب شریک زندگی صحیح با این نشانه ها در دوران نامزدی!
سایر مطالب زناشویی و همسرداری
Polywash