معيارهاي جديد انتخاب همسر

خانواده سبز :«شغل پردرآمد» و «ظاهر مناسب پسران» معيارهاي جديد انتخاب همسر ازدواج به مثابه يك پديده اجتماعي در بستر پيچيده‌ترين و حساس‌ترين روابط اجتماعي ميان دو جنس مخالف برقرار مي‌شود و به عنوان مقدمه و منشاء خانواده محسوب مي‌شود و يكي از مهم‌ترين پديده‌هاي اجتماعي، زيستي و فرهنگي مربوط به جامعه و انسان است. […]

خانواده سبز :«شغل پردرآمد» و «ظاهر مناسب پسران» معيارهاي جديد انتخاب همسر
ازدواج به مثابه يك پديده اجتماعي در بستر پيچيده‌ترين و حساس‌ترين روابط اجتماعي ميان دو جنس مخالف برقرار مي‌شود و به عنوان مقدمه و منشاء خانواده محسوب مي‌شود و يكي از مهم‌ترين پديده‌هاي اجتماعي، زيستي و فرهنگي مربوط به جامعه و انسان است. از سوي ديگر تغييرات اجتماعي بعد از انقلاب صنعتي منجر به طولاني شدند فرايند جواني كه به تعبير روان شناسان وظيفه اصلي آن جست‌وجوي هويت مستقل و استقلال‌يابي است، گرديد.
به گزارش ايسنا دوران جواني، با شروع بلوغ جسماني آغاز شده و معمولا با تثبيت پايگاه اجتماعي فرد، توليد مثل و شغل اصلي خاتمه مي‌يابد، بنابراين در دوران معاصر جواني به دوران كما بيش طولاني شده‌اي اطلاق مي‌شود كه حدفاصل «بلوغ جسماني» و «بلوغ اجتماعي» قرار دارد.

جوانان امروز از يك سو با انواع وسايل ارتباط جمعي نظير ماهواره و اينترنت سرو كار دارند كه غرايز جنسي آنها را تحريك مي‌كند و از سوي ديگر امكان ازدواج برايشان فراهم نيست، لذا احتمال اينكه فاصله ميان بلوغ جسماني و بلوغ اجتماعي آنها را فساد و هرزگي پر كند بسيار است. زيرا نياز جنسي نيازي انكارناپذير است كه در سنين جواني بايد به آن پاسخ مناسب داد؛ چرا كه نمي‌توان آن را انكار تحريم و يا تعطيل كرد.

دختر و پسر هنگامي كه به سن بلوغ مي‌رسند، هر قدر فاصله بلوغ جنسي تا زمان ازدواج آنها بيشتر باشد، جامعه بايد در انتظار تبعات اين تأخير كه چيزي جز فساد اخلاقي نيست باشد؛ چرا كه تجردگرايي، حركتي بر خلاف نياز طبيعي انسان است و مي‌تواند اثرات و تبعات سويي داشته باشد.

به گزارش ايسنا، امر ازدواج از گذشته تا كنون دستخوش تحولات كيفي فراواني شده، به گونه‌اي كه امروزه اكثر جوانان انتظار دارند كه تمام توقعات، نيازها و انتظارات آنها با ازدواج تأمين شود، در حاليكه در نسل قبلي هدف ازدواج بيشتر معطوف به بعد روحي انسانها بوده و از سويي دغدغه انجام ازدواج در بين نسل قبل بيش از نسل كنوني بوده در حاليكه تحقيقات سازمان ملي جوانان نشان مي‌دهد ازدواج در شرايط كنوني به دغدغه پنجم جوانان تبديل شده است.

مهمترين تغيير صورت گرفته در اين زمينه، تغيير در الگوي همسرگزيني جوانان است به طوري كه جوانان كمتر از قبل، تن به ازدواج‌هاي فاميلي مي‌دهند و از درون همسري يا ازدواج با خويشان و عشيره مشترك سر باز مي‌زنند.

امروزه در شهرهاي بزرگ، موضوع تعيين مهريه بالا و چگونگي احقاق حقوق زن در صورت جدايي از شوهر از مهمترين موضوعات همسرگزيني به شمار مي‌رود. به طوري كه امروزه تعيين مهريه زياد به عنوان مشكل از سوي جوانان پسر و خانواده‌هاي آنها براي ازدواج ذكر مي‌شود و مشكل تهيه جهيزيه به نظر برخي از دختران به عنوان عاملي جهت انصراف خواستگار از ازدواج مطرح مي‌شود.

اضطراب انتخاب همسر و تشكيل خانواده براي نسل كنوني بيش از نسل‌هاي گذشته است، چرا كه در گذشته خانواده و جامعه جوانان را حمايت مي‌كردند، ولي در حال حاضر كسي جوانان را حمايت نمي‌كند و آنها بايد خودشان زندگي را اداره و در برابر مشكلات ايستادگي كنند.

بر اساس اصل همساني در ازدواج، معمولا انتظار بر اين است كه سطح تحصيلات طرفين همسان باشد و تا حدي تحصيلات پسران بيشتر هم باشد كه امروزه اين ملاك تا حدي با داشتن شغل پر درآمد و ظاهر مناسب براي پسران جايگزين شده است.

در حال حاضر اكثر دختران تمايل كمتري به ازدواج با پسراني دارند كه تحصيلات كمتري دارند و نسبت به پايين بودن ميزان تحصيلات پسران به عنوان همسر آينده خود حساسيت زيادي داشته و اغلب رضايت كمتري به ازدواج با فردي با تحصيلات پايين دارند. به گونه‌اي كه تنها 21 درصد دختران حاضر به ازدواج با پسراني با تحصيلات پايين هستند، چرا كه هر اندازه تحصيلات پسران بيشتر باشد، به همان ميزان موافقت آنها با اشتغال همسرشان افزايش مي‌يابد.

پسران نيز با افزايش تحصيلات خود تمايل كمتري دارند كه با افراد كم‌سواد ازدواج كنند. از سوي ديگر پسران با تحصيلات كمتر نيز اغلب تمايلي ندارند كه با دختري با تحصيلات بالا ازدواج كنند.

معيارهاي جديد انتخاب همسر

گالری شخصی جواهرات هنرمندان
سوپرایزهای عاشقانه با ....
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

نحوه صحیح خوابیدن در بارداری به چه صورتی است؟!

نحوه صحیح خوابیدن در بارداری به چه صورتی است؟!

انتظارات زن از شوهر خود در زندگی چیست؟!

انتظارات زن از شوهر خود در زندگی چیست؟!

صدای قلب جنین از چه زمانی شنیده می شود؟!

صدای قلب جنین از چه زمانی شنیده می شود؟!

انتخاب شریک زندگی صحیح با این نشانه ها در دوران نامزدی!

انتخاب شریک زندگی صحیح با این نشانه ها در دوران نامزدی!

نکته آموزشی در رابطه با نزدیکی در ماه آخر بارداری!

نکته آموزشی در رابطه با نزدیکی در ماه آخر بارداری!

ساعت هایی که بگو مگو با همسر به زندگی خدشه وارد میکند!

ساعت هایی که بگو مگو با همسر به زندگی خدشه وارد میکند!

مش کردن مو در حاملگی امکان پذیر است؟!

مش کردن مو در حاملگی امکان پذیر است؟!

رابطه زناشویی در دوران نامزدی چه خطرهایی دارد؟!

رابطه زناشویی در دوران نامزدی چه خطرهایی دارد؟!
سایر مطالب زناشویی و همسرداری
Polywash