عکس: ابردرخشان رصد شده درآسمان ايران

مدير روابط عمومي سازمان فضايي ايران خبر داد: تشكيل گروهي ويژه براي بررسي ماهيت «ابردرخشان» رصد شده در آسمان ايران نشت سوخت ازموشك«اطلس» محتمل‌ترين منشاء پديده سرويس: علمي خبرگزاري دانشجويان ايران – تهران سرويس: علمي مدير روابط عمومي سازمان فضايي ايران با اشاره به تشكيل يك گروه كاري ويژه براي بررسي ماهيت ابر ناشناخته‌اي كه […]

مدير روابط عمومي سازمان فضايي ايران خبر داد:
تشكيل گروهي ويژه براي بررسي ماهيت «ابردرخشان» رصد شده در آسمان ايران
نشت سوخت ازموشك«اطلس» محتمل‌ترين منشاء پديده سرويس: علمي
112

خبرگزاري دانشجويان ايران – تهران
سرويس: علمي
مدير روابط عمومي سازمان فضايي ايران با اشاره به تشكيل يك گروه كاري ويژه براي بررسي ماهيت ابر ناشناخته‌اي كه شامگاه جمعه به مدت چند دقيقه توسط رصدگران در آسمان كشور مشاهده و تصويربرداري شده است، اعلام كرد: نتايج بررسي‌هاي اين گروه احتمالا طي يك هفته تا 10 روز آينده به اطلاع عموم خواهد رسيد.

113

مهندس شهرام يزدان‌پناه با كم‌نظير خواندن اين پديده كه به گفته‌ي وي مشابه آن پيش از اين تنها يك بار در كشور استراليا گزارش شده است به خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: محتمل‌ترين گزينه در توجيه اين پديده بروز اشکالي در مرحله‌ دوم موشك اطلس 5 است. اين موشک حدود ساعت 16 روز جمعه به وقت جهاني از پايگاه فضايي ناسا پرتاب شده كه ظاهرا پيش از قرار دادن ماهواره در مدار با نشت گسترده در مخازن اكسيژن و هيدروژن مواجه شده است.
114

وي خاطرنشان کرد: براساس اين فرضيه به نظر مي‌رسد ابر مشاهده شده ناشي از تبخير سوخت موشک قبل از رسيدن موشك به افق ايران باشد که در اثر بازتابش نور خورشيد به صورت ابري درخشان بروز کرده است. البته اين احتمال هنوز به قطعيت نرسيده و گروه كاري كه از روز شنبه در سازمان فضايي تشكيل شده، كار گسترده‌اي را بر روي پارامترها و ابعاد مختلف اين قضيه آغاز كرده است.

يزدان پناه تصريح کرد: گروه كاري سازمان فضايي در حال حاضر مشغول بررسي پارامترهاي مختلف مداري، سرعت و شكل انتشار گاز ايجاد شده در اثر بروز مشكل احتمالي در موشك اطلس و … هستند كه فكر مي‌كنم طي يك هفته تا 10 روز آينده به پاسخ قانع‌كننده در اين زمينه برسيم.

وي درباره‌ سرنوشت ماهواره‌ي حمل شده با موشك اطلس 5 گفت: سازمان پرتابگر ماهواره كه يك ماهواره‌ي نظامي بوده، از موفقيت در پرتاب و استقرار آن در مدار تعيين شده خبر داده ولي برخي گزارش‌هاي غيررسمي حاكي از عدم استقرار ماهواره در مدار برنامه‌ريزي شده است كه فرضيه‌ي نشت سوخت از موشك را تقويت مي‌كند.

مدير روابط عمومي سازمان فضايي ايران در عين حال به ايسنا گفت: ابعاد گسترده‌ي ابر مشاهده شده كه حدود 500 هزار كيلومتر مربع است احتمال اين‌كه ناشي از نشت سوخت در مرحله‌اي از ماموريت يك موشك باشد را با ترديدهايي مواجه مي‌كند.

يزدان پناه در پايان تاکيد کرد: سازمان فضايي ايران به عنوان نهادي ملي در عرصه‌ي فضا خود را در قبال چنين پديده‌هايي و پاسخگويي در زمينه‌ي آنها به مردم مسوول مي‌داند و با توجه به ارتباط نزديك و تنگاتنگ فن‌آوري فضا با نجوم به اين قبيل مباحث و پديده‌هاي مداري توجه خاص دارد.

گفتني است، رصدگران ايراني که شامگاه ديشب در مناطق مختلف کشور براي رصد هلال بحراني ماه جمادي الثاني رفته بودند از مشاهده ابري ناشناخته به صورت توده اي درخشان و کوچک در افق غربي خبر دادند که بررسي گروهي از منجمان براي شناسايي ماهيت اين پديده برون جوي ادامه دارد.

به گزارش ايسنا، اين پديده که شگفتي اين منجمان را برانگيخته به صورت توده اي درخشان و کوچک در افق غربي و در کنار ستارگان راس صورت فلکي جوزا، در آسمان ظاهر شده که با رنگ سفيد مايل به آبي مي درخشيده است.

گزارش و عکس هايي که از اين رويداد که ديشب توسط منجمان ايراني تهيه شده، امروز در سايت نجومي معتبر spaceweather منتشر شده است.

طبق تازه ترين بررسي هاي منجماني که طي شب گذشته و امروز در ارتباط با گروه هاي رصدي داخلي و خارجي اين پديده و گزارش هاي مربوط به آن را بررسي کرده اند، احتمالا اين ابر ناشي از نشت سوخت از موشکي حامل يک ماهواره بوده که حين جدا شدن دچار مشکل شده و چون درست دقايقي قبل از آن رصدگران هلال ماه در ايران به دقت مشغول کاوش آسمان براي رصد هلال ماه جمادي الثاني بوده اند، موفق به رويت اين پديده شده اند.

عکس: ابردرخشان رصد شده درآسمان ايران

سوپرایزهای عاشقانه با ....
گالری شخصی جواهرات هنرمندان
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

انتظارات زن از شوهر خود در زندگی چیست؟!

انتظارات زن از شوهر خود در زندگی چیست؟!

صدای قلب جنین از چه زمانی شنیده می شود؟!

صدای قلب جنین از چه زمانی شنیده می شود؟!

انتخاب شریک زندگی صحیح با این نشانه ها در دوران نامزدی!

انتخاب شریک زندگی صحیح با این نشانه ها در دوران نامزدی!

نکته آموزشی در رابطه با نزدیکی در ماه آخر بارداری!

نکته آموزشی در رابطه با نزدیکی در ماه آخر بارداری!

ساعت هایی که بگو مگو با همسر به زندگی خدشه وارد میکند!

ساعت هایی که بگو مگو با همسر به زندگی خدشه وارد میکند!

مش کردن مو در حاملگی امکان پذیر است؟!

مش کردن مو در حاملگی امکان پذیر است؟!

رابطه زناشویی در دوران نامزدی چه خطرهایی دارد؟!

رابطه زناشویی در دوران نامزدی چه خطرهایی دارد؟!

آیا عکسبرداری در ماه اول بارداری برای جنین خطرناک است؟!

آیا عکسبرداری در ماه اول بارداری برای جنین خطرناک است؟!
سایر مطالب زناشویی و همسرداری
Polywash