راههای درمان ميخچه و پينه

ميخچه‌ و پينه‌ عبارت‌ است‌ از ضخيم‌شدگي‌ يا برجستگي‌ لايه‌هاي‌ خارجي‌ پوست‌، كه‌ معمولاً روي‌ نواحي‌ استخواني‌ مثل‌ مفاصل‌ انگشتان‌ پا به‌ وجود مي‌آيد.

درمان ميخچه و پينه 

* پينه

پينه عبارت است از ضخيم و شاخي شدن لايه پوست که غالباً‌ در زير مفاصل انگشتان پا يا در پاشنه پا ظاهر مي شود .

اندازه نامتناسب کفش ، راه رفتن ، کم شدن قوس پا و يا برآمدگي استخوان کف پا که بيش از حد طبيعي وزن بدن را متحمل مي شود ، از علتهاي متداول پينه مي باشند .

مي توان با استعمال ماده سخت کننده پوست ، استفاده از بالشتکهاي مخصوص استخوان کف پايي ، پوشيدن کفش متناسب با اندازه پا از بروز پينه پيشگيري کرد . آموزش روش هاي صحيح راه رفتن و نوارپيچي قوسهاي کف پا ، علاوه بر فرونشاندن فشار وارد بر قوسها ، وزن بدن را بطور يکسان بر کف پا توزيع مي کند .

در نوارپيچي قوسهاي پا ، يک رشته نوار به عرض ۵ سانتي متر را زير ميانه قوس پا قرارمي دهيم و سپس به آرامي آن را به طرف بالا بلند مي کنيم و سرانجام رشته نوار مزبور را با دقت به قسمت بالايي متصل مي کنيم .

براي درمان پينه ابتدا بايد پا را در آب داغ فرو بريد و سپس با استفاده از يک « سوهان پينه برداري » يا يک قطعه کاغذ سنباده اقدام به برداشتن قسمتهاي نرم شده پوست کنيد . به موضع مورد نظر الکل بزنيد تا ضدعفوني شود . هرگز از تيغ صورت تراشي براي برداشتن پينه استفاده نکنيد .

در مرحله توانبخشي بايد بالشتکهايي را در قسمت زيرين پا ( محل ضايعه )‌ قرار دهيد . لبه اين بالشتکها بايد نازک باشد تا قسمت حجيم آنها وزن بدن را بطور يکسان برپاها توزيع کند . بالشتکها را توسط نوار چسب در جاي خود ثابت کنيد .

* التهاب سايشي :

التهاب سايشي التهابي است که از اصطکاک بيش از حد ناشي مي شود . اين عارضه غالباً بين رانها بويژه در ناحيه کشاله ران بروز مي کند .

مالش رانها به يکديگر ، شلوار يا بيضه بند تنگ ،‌کثيف وخشن ، تعريق فراوان و قصور در خشک کردن کامل کشاله رانياز علتهاي بروز التهاب سايشي مي باشند .

با استعمال روغن نرم کننده پوست بين رانها و کشاله ران ، قراردادن پنبه در لبه هاي بيضه بند که در تماس با کشاله ران قرار دارند ، استفاده از پودر بدن و اتخاذ روش صحيح خشک کردن کشاله ران ، پوشيدن شلوار و بيضه بند نظيف و خودداري از پوشيدن البسه خيلي تنگ ، مي توان از بروز التهاب سايشي پيشگيري به عمل آورد .

التهاب سايشي با استفاده از الکل و پودر درمانپذير است . در موارد جدي تر به منظور کاهش فشار وارده بر پوست تعدادي پنبه در زير شلوار بگذاريد . هر روز داروي ضدعفوني به کاربريد و مراقب باشيد عفونت بروز نکند .

توانبخشي التهاي سايشي مستلزم استعمال روزانه داروهاي ضدعفوني ،‌ روغن نرم کننده پوست و پودر است . اين اقدامات بايد قبل و بعد از جلسات تمرين و يا هنگام مسابقه انجام پذيرد .

* ميخچه :

ميخچه پا عبارت است از لايه شاخي شده مخروطي شکل از پوست ،‌که معمولاً در قسمت بالايي انگشتان پا تشکيل مي شود . علت بروز ميخچه فشار به انگشتان پاست که ناشي از کفش تنگ است .

با خودداري از پوشيدن کفشهاي معيوب و کاستن از اصطکاک وارد بر پوست با استفاده از نوار چسبدار با مولسکين به دور پنجه پا ، مي توان از بروز ميخچه پيشگيري کرد .

براي درمان ميخچه ابتدا انگشت آسيب ديده را به مدت ۱۰ الي ۱۵ دقيقه در آب داغ فرو بريد و سپس با استفاده از سوهان پينه برداري يا يک قطعه کاغذ سنباده قسمت نرم شده ميخچه را ببريد . هرگز از تيغ صورت تراشي براي برداشتن ميخچه استفاده نکنيد . در خلال درمان مبتني بر روش فوق الذکر دقت کنيد که نظافت کاملاً رعايت شود تا ميخچه با پوست مجاور آن در يک سطح قرار گيرد .

براي برگشت موضع آسيب ديده به حالت اوليه بايد در مواقع فعاليت بدني توسط باند ، مولسکين ، يا نوار چسب دار ، پنجه پا را ببنديد و پس از تمرين محل ضايعه را با اسيد ساليسيليک شستشو دهيد . بايد همواره مراقب بروز علائم عفونت از قبيل رگه هاي قرمز ، نواحي حساس ، تورم و چرک باشيد .

مجله سلامتی

7073

اخبار مرتبط:

روش هاي نادرست درمان ميخچه

درمان میخچه چیست؟ ازچه دارویی باید استفاده كرد؟

میخچه چیست؟راه درمان آن چیست؟

درمان میخچه، بدون درد وخونریزی

درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
سایر مطالب این بخش