امروز چهارشنبه ، 13-12-93 کارت شارژ شارژ مستقیم همراه اول RSS تماس با ما تبلیغات در سایت آگهی رایگان تالارگفتمان صفحه اصلی
زناشویی همسرداری سبک زندگی روانشناسی دین و احکام استخاره پزشکی و سلامت تغذیه و سلامت خانمها آقایان کودکانه خانه داری زیبایی و آرایش آموزش آشپزی داستانهای کوتاه مطالب اختصاصی
اخبار ایران و جهان اخبار ورزشی اخبار حوادث اخبار اجتماعی اخبار اقتصادی اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر سینما سرگرمی انواع فال طالع بینی گوناگون تصویری جالب اس ام اس خنده دار

پر بیننده ها

بخش پزشکی »

وبگردی

تاریخ نشر: شنبه 10 آذر 1386  | مشاهده : 78033  | سایر خبرهای پزشکی ارسال به دوستان
۱- بدانيد که چه زماني نبايد علائم را درمان کنيد : ۲- بيني خود را مکرراً تخليه کنيد : ۳ - براي آبريزش از بيني از آب نمک گرم استفاده کنيد :‌ ۴ - خود را گرم نگه داشته...


۱- بدانيد که چه زماني نبايد علائم را درمان کنيد :

۲- بيني خود را مکرراً تخليه کنيد :

۳ - براي آبريزش از بيني از آب نمک گرم استفاده کنيد :‌

۴ - خود را گرم نگه داشته و استراحت کنيد :

۵ - غرغره کنيد :

۶ - مايعات گرم بنوشيد :

۷ - آب داغ دوش بگيريد :

۸ - براي بيني خود از کرم استفاده کنيد :

۹ - اطراف سينوسهاي داراي احتقان از کمپرس گرم يا سرد استفاده کنيد :

۱۰- با يک بالش اضافه در زير سرتان بخوابيد :

۱۱ - تا ضروري نيست پرواز نکنيد :

۱۲ - غذاهاي کاهش دهنده عفونت مصرف کنيد:

درمانهاي فعلي در بهترين حالت باعث بهبودي علائم يا کوتاه شدن مدت اين علائم مي شود . شما مي توانيد يکي از داروهائي را که باعث بهبودي علائم شما مي شود استفاده کرده و يا مي توانيد از روش طبيعي سود ببريد . در اينجا بعضي از روش هاي خانگي که بهبودي شما را تسريع نموده و در طول مدت بيماري به شما احساس بهتري مي دهد توضيح داده مي شود .

۱- بدانيد که چه زماني نبايد علائم را درمان کنيد :

چه باور کنيد و چه باور نکنيد . اين علائم آزار دهنده که شما را ناراحت مي کند قسمتي از روند طبيعي بهبودي و علائمي از مبارزه سيستم ايمني بر عليه بيماري هستند . براي نمونه تب روشي است که بدن شما سعي مي کند با افزايش درجه حرارت ويروسها را نابود کند . همچنين تب و افزايش درجه حرارت باعث مي شود پروتئينهاي کشنده ميکروبها در خون شما سريعتر و مؤثرتر گردش پيدا کند . بنابراين اگر شما تب متوسط را براي يکي دو روز تحمل کنيد در حقيقت سريعتر بهبود مي يابيد . سرفه علامت ديگري است که مجاري تنفسي شما را از ترشحات غليظي که ممکن است ميکروبها را به ريه و ساير قسمت هاي بدن ببرند پاک مي کنند . حتي آبريزش بيني بهتر است به ميزان کم درمان شود و يا اصلاً درمان نشود . داروهاي ضداحتقان جريان خون عروق بيني و گلو را کم مي کند ، ولي اغلب افزايش جريان خون بهتر است ، چون ناحيه مبتلا را گرم کرده و به تخليه ترشحات و ميکروبها به بيرون از بدن کمک مي کند .

۲- بيني خود را مکرراً تخليه کنيد :

در هنگام سرماخوردگي بجاي اينکه ترشحات را بداخل سينوس ها بالا بکشيد بهتر اين است که مرتباً بيني خود را تخليه کنيد . اما زماني که بيني خود را به شدت تخليه کنيد ،‌فشار ممکن است ميکروبها را بداخل مجاري گوش رانده و باعث گوش درد شود . بهترين روش براي تخليه بيني اين است که زماني که به آرامي در حال تخليه يک بيني هستيد ،‌ انگشت خود را روي مجراي بيني ديگر فشار دهيد .

۳ - براي آبريزش از بيني از آب نمک گرم استفاده کنيد :‌

شستشو با آب نمک باعث کاهش احتقان بيني و همچنين خروج ويروس ها و باکتريها از بيني شما مي شود يک روش مناسب به شرح زير است .

يک قاشق چايخوري نمک در يک ليوان آب گرم حل کنيد . با استفاده از يک سرنگ بدون سوزن آب را وارد بيني خود کنيد . زماني که آب نمک را از يک سوراخ بيني بالا مي کشيد ، سوراخ ديگر بيني را توسط فشار ملايم انگشت ببنديد ، اجازه دهيد آب بيرون آمده و اين کار را دو تا سه بار تکرار کنيد . سپس اين کار را با سوراخ ديگر بيني انجام دهيد .

۴ - خود را گرم نگه داشته و استراحت کنيد :

گرم نگه داشتن بدن و استراحت در زمان ابتلا به سرماخوردگي به بدن شما کمک مي کند که انرژي خود را براي مبارزه سيستم ايمني مصرف نمايد . بنابراين با استراحت در زير پتو به اين سيستم کمک کنيد .

۵ - غرغره کنيد :

غرغره باعث مرطوب کردن گلوي خشک و بهبودي موقتي مي شود . اين کار را با استفاده از يک قاشق چايخوري نمک حل شده در آب گرم چهار بار در روز انجام دهيد . براي کاهش خارش گلو از مواد قابض مثل چاي که حاوي تانين است استفاده کنيد تا مخاطات محکم شود . يا اينکه از يک ماده غليظ همراه با عسل استفاده کنيد که در طب سنتي مرسوم است . بدين منظور يک قاشق غذاخوري برگ تمشک يا عصاره ليمو را در دو فنجان آب داغ بريزيد ، سپس با يک قاشق چايخوري عسل مخلوط کنيد . اين مخلوط را بگذاريد سرد شده و سپس غرغره کنيد .

۶ - مايعات گرم بنوشيد :

مايعات داغ باعث بهبودي احتقان بيني ،‌ پيشگيري از کاهش آب و نرمي مخاطات ملتهبي مي شوند که بيني و گلوي شما را مي پوشانند .

۷ - آب داغ دوش بگيريد :

بخار آب هنگام دوش گرفتن مجاري بيني را مرطوب کرده و باعث راحتي شما مي شود . شما همچنين مي توانيد از سوناي داغ و مرطوب استفاده کنيد .

۸ - براي بيني خود از کرم استفاده کنيد :

ميزان کمي از کرم داراي منتول در زير بيني باعث باز شدن مجاري تنفسي و بهبودي پوست ملتهب قاعده بيني مي شود . مفتول ،‌ اوکاليپتوس و کافور همگي داراي مواد بي حس کننده ملايمي هستند که مي توانند به کاهش درد زخم بيني کمک کنند .

۹ - اطراف سينوسهاي داراي احتقان از کمپرس گرم يا سرد استفاده کنيد :

هر دو حالت مؤثر است . شما مي توانيد کمپرس گرم يا سرد چند بار مصرف را از داروخانه خريده و يا خودتان آماده کنيد . حوله مرطوبي را براي يک دقيقه در ماکروويو گذاشته ( قبل از استفاده درجه حرارت را چک کنيد ) و يا از کيسه کوچکي از نخود يخ زده بعنوان کمپرس سرد استفاده کنيد .

۱۰- با يک بالش اضافه در زير سرتان بخوابيد :

رعايت اين نکته باعث بهبودي احتقان مجاري بيني مي شود ، اگر زاويه گردن و تنه بيش از حد تند شود با تغيير مکان بالش اين زاويه را تنظيم کنيد .

۱۱ - تا ضروري نيست پرواز نکنيد :

در زمان سرماخوردگي سيستم تنفسي فوقاني داراي استرس بوده و تغيير فشار هوا اين استرس را افزايش مي دهد پرواز در هنگام سرماخوردگي و وجود احتقان باعث صدمه موقتي پرده گوش بعلت تغييرات فشار در هنگام نشستن و برخاستن مي شود . اگر مجبور به پرواز هستيد از داروهاي ضداحتقان استفاده کرده و يک اسپري بيني با خود داشته باشيد تا دقيقاً ‌قبل از نشستن و برخاستن از آن استفاده کنيد . جويدن آدامس و بلع مکرر نيز مي تواند به کاهش فشار کمک کند .

۱۲ - غذاهاي کاهش دهنده عفونت مصرف کنيد:

موز : باعث بهبودي ناراحتي معده مي شود .

فلفل دلمه اي : داراي مقادير زيادي ويتامين C است .

هويج : داراي بتاکاروتن زيادي مي باشد .

فلفل تند : باعث باز شدن سينوسها و رقيق شدن ترشحات ريه ها مي شود .

خردل : باعث رقيق شدن ترشحات مجاري هوائي مي شود .

پياز : داراي مواد شيميائي است که براي بهبود برونشيت و ساير عفونت ها مفيد است .

برنج : باعث بهبودي اسهال مي شود .

چاي سبز و سياه داراي کاتچين است که آنتي بيوتيک طبيعي و اثرات ضداسهال دارد .

به ياد داشته باشيد که بعضي از بيماريهاي جدي مانند عفونت سينوس ،‌ برونشيت ، مننژيت ، گلودرد چرکي و آسم ممکن است به شکل سرماخوردگي تظاهر کنند . اگر علائم شديدي داريد و يا هر روز که مي گذرد علائم شديدتر مي شود به پزشک مراجعه نمائيد .


ایستگاه سلامت نیک صالحی
سرگرمی
جدیدترین خبرهای امروز
تازه های نیک صالحی در یک نگاه
عکس های دیدنی
جدیدترین خبرهای امروز

بخش پزشکی »

خروجی RSS برای بخش  پزشکی

مرتبط

Copyright (c) 2003-2014 Niksalehi.com All Rights Reserved. © کلیه حقوق متعلق به سایت نیک صالحی می باشد. باز نشر مطالب تنها با ذکر منبع مجاز می باشد .