هنگام مطالعه سرم درد می گیرد.ونمی توانم خوب درس بخوانم

من هنگام مطالعه سرم درد می گیرید. و در اثر آن نمی توانم خوب درس بخوانم. لطفا مرا راهنمایی کنید. پاسخ : با سلام سردرد برای همگان پدیده ای آشناست و كمتر كسی است كه در طول عمر خود آن را تجربه نكرده باشد. هنوز برای سردرد تعریف مشخصی كه مورد قبول همه باشد وجود […]

من هنگام مطالعه سرم درد می گیرید. و در اثر آن نمی توانم خوب درس بخوانم. لطفا مرا راهنمایی کنید.
پاسخ : با سلام
سردرد برای همگان پدیده ای آشناست و كمتر كسی است كه در طول عمر خود آن را تجربه نكرده باشد. هنوز برای سردرد تعریف مشخصی كه مورد قبول همه باشد وجود ندارد. شاید ساده ترین تعریف برای سردرد « احساس درد و ناراحتی از ناحیه كاسه چشم تا قسمت پشت سر » باشد.
باید به خاطر داشت كه سردرد یك بیماری نیست، بلكه نشانه ای است از طیف متنوعی از بیماریها كه از یك سرماخوردگی ساده شروع و به امراض جدی مثل تومورهــــــای بدخیم مغزی ختم می شود. گر چه در اغلب موارد منشأ سردرد، بیماریهای خوش خیم می باشد، اما اولین مسأله ای كه در برخورد با بیمار مبتلا به سردرد باید حل شود، عبارت است از افتراق بین علل خوش خیم و علل خطرناكتر.
ساز و كارهای اصلی مكانیسم ها سردرد عبارتند از:
ـ گشاد شدن عروق داخل و خارج جمجمه
ـ التهاب عروق داخل و خارج جمجمه
ـ عفونت عروق داخل و خارج جمجمه
ـ انقباض ممتد عضلات كاسه سر و گردن
ـ تغییر فشار داخل جمجمه.
انواع اصلی سردرد :
۱ ـ‌ میگرن كلاسیك : معمولاً پانزده تا سی دقیقه قبل از شروع این نوع سردرد، علایمی مثل ظهور نقاط نورانی در جلو چشم، تاری دید و منگی پدیدار می شود؛ آرام آرام با از بین رفتن این علایم سردرد یك طرفه ای به صورت مبهم و در یك سمت ناحیه گیجگاهی ظاهر می شود، به تدریج شدت درد افزایش می یابد و سردرد حالت ضرباندار به خـــود می گیرد، در این مرحله بیمار رنگ پریده و دچار تهوع و استفراغ شدیدی می شود؛ بسیاری از بیماران در این مرحله ترس از نور پیـــدا می كنند و ترجیح می دهند در اتاق تاریك استراحت كنند و پاره ای دیگر تعریق شدید و تكرر ادرار پیدا می كنند. درد بین چند ساعت تا یك روز طول می كشد و بالاخره بیمار به خواب فرو می رود. پس از اینكه بیمار از خواب بیدار شد، سردرد تسكین می یابد. این نوع سردرد در زنان بیشتر دیده می شود و استعداد ارثی به بروز حملات در بین افراد وجود دارد.
۲ ـ سردرد عصبی: تقریباً ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به سردرد دچار این نوع سردرد هستند. علت پیدایش این نوع سردرد، انقباض عضلات كاسه سر، گردن، شانه و صورت بوده و مهمترین دلیل پیدایش این انقباض ها، هیجانات عصبی است. درد معمولاً از ناحیه پیشـــــانی، گردن یا شانه شروع می شود و به تــدریج تمام كاسه سر را فرا می گیرد. این درد ماهیت فشاری داشته ولی خاصیت ضربانی ندارد. بیمار از اینكه سرش سنگین است شكایت دارد، ممكن است تهوع پیدا كند اما به استفراغ دچار نمی شود.
۳ ـ سردرد به علت عفونت مننژ ( پرده های مغزی):درد در این بیماران به صورت فشرده بوده و تمام سر را فرا می گیرد، با استراحت كاهش می یابد و با حركت تشدید می شود. وجود علایمی چون تب و سفتی گردن به تشخیص كمك می كند.
۴ ـ سردرد به علت تومورهای مغزی: این نوع سردرد ها معمولاً متناوب بوده و در اوایل صبح شدیدتر است، بیشتر ماهیت حمله ای دارد، با حركت سر، بلند كردن بار، عطسه و به خصوص سرفه تشدید می شود. معمولاً سردرد همراه با اختلالات خواب همراه است و گاه بیمار به علت سردرد از خواب بیــــــدار می شود.
۵ ـ سردرد به علت فشار خون بالا: سردرد در این بیماران، معمولاً‌ زمانی ظاهر می شود كه فشارخون حداكثر به حدود ۲۰۰ و فشارخون حداقل به حدود ۱۲۰ میلی متر جیوه رسیده باشد؛ این نوع سردرد غالباً در ناحیه پس سر متمركز بوده، و با درمان فشارخون در اكثر موارد از بین می رود.
۶ ـ سردرد ناشی از بیماریهای چشم: عیوب انكساری چشم ، سبب پیدایش سردردهای مكرر در ناحیه پیشانی بخصوص به هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون می شود ، اما سردرد ناشی از آب سیاه با چشم درد شدید همراه بوده و معمولاً در ناحیــه پیشانی متمركز می شود و اغلب با تهوع و استفراغ همراه است.
۷ ـ سردرد ناشی از بیماریهای سینوس: سردردهای ناشی از التهاب و عفونت سینوسها اغلب در ناحیه پیشانــــی متمركز می شود؛ این دردها با حركت سر و دراز كشیدن تشدید می شود و پس از بیدار شدن از خــواب به حداكثر شدت خود می رسد؛ این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس ها مرتفع می شوند.
۸ ـ سـردرد ناشی از عفونت های دندانی‌: این نوع سردرد ها غالباً از ناحیه صورت شروع و بتدریج به تمام كره سر منتشر می شود و با درمان عفونت دندانی، درد از بین می رود.
۹ ـ سردردهای آلرژیك: این نوع سردردها متعاقب تماس فرد بیمار با ماده حساسیت زا ایجــــاد می شود؛ معمولاً همراه با این نوع سردرد سایر علایم حساسیت مثل احتقان بینی، آبریزش از بینی ، سرفه، عطسه و گاهی اسهال دیده می شود وكنترل حساسیت معمولاً به كنترل سردرد منجر می شود.

هنگام مطالعه سرم درد می گیرد.ونمی توانم خوب درس بخوانم

سوپرایزهای عاشقانه با ....
گالری شخصی جواهرات هنرمندان
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

۴ بیماری جدی که با خشکی پوست خود را نشان می دهند

۴ بیماری جدی که با خشکی پوست خود را نشان می دهند

چندین راهکار برای رفع شایع‌ترین مشکل گوارشی روزه‌داران

چندین راهکار برای رفع شایع‌ترین مشکل گوارشی روزه‌داران

علائم ۴ بیماری در تابستان تشدید می شود!

علائم ۴ بیماری در تابستان تشدید می شود!

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

جایگزین‌های طبیعی ژلوفن و کدئین را بشناسید

جایگزین‌های طبیعی ژلوفن و کدئین را بشناسید

چرا باید صبح ها آب گرم با لیمو ترش بخوریم؟

چرا باید صبح ها آب گرم با لیمو ترش بخوریم؟

درد کشیدن مداوم به حافظه آسیب میزند؟

درد کشیدن مداوم به حافظه آسیب میزند؟

چرا طحال بزرگ می‌شود؟ عوارض و علائم

چرا طحال بزرگ می‌شود؟ عوارض و علائم
سایر مطالب پزشکی
Polywash