علائم قبل از قاعدگي

علائم قبل از قاعدگي نشانه هاي مختلفي كه ممكن است در روزهاي قبل از قاعدگي تجربه كنند.  سن: معمولاَ در بزرگسالي شديدتر مي شود.  وراثت: در برخي خانواده ها مؤثر است. سبك زندگي: تنش و بعضي غذاهاي خاص ممكن است علائم را شديدتر كنند. حدود يك سوم ي كه درسنين باروري هستند قبل از قاعدگي […]

علائم قبل از قاعدگي

نشانه هاي مختلفي كه ممكن است در روزهاي قبل از قاعدگي تجربه كنند.

 سن: معمولاَ در بزرگسالي شديدتر مي شود.

 وراثت: در برخي خانواده ها مؤثر است.

سبك زندگي: تنش و بعضي غذاهاي خاص ممكن است علائم را شديدتر كنند. حدود يك سوم ي كه درسنين باروري هستند قبل از قاعدگي را تجربه مي كنند. علت به وجود آمدن اين علائم معلوم نيست،

اما به نظر مي رسد به علت تأثيرات هورمونهاي استروژن و پروژسترون قبل از شروع خونريزي قاعدگي باشد. تنش ممكن است علائم را بدتر كند، همچنين مصرف بيش از اندازة شكلات و نوشيدني هاي حاوي كافئين مانند قهوه و نوشابه علائم را تشديد مي كند. در صورتي كه افراد نزديك خانواده علائم مشابهي را تجربه كرده باشند، احتمال بروز علائمِ شديد بيشتر مي شود اگر چه تا كنون عامل وراثتي خاصي براي آن شناسايي نشده است.

چه علائمي ديده مي شوند؟

علائم قبل از قاعدگي گوناگون هستند، و بعضي از خانمها متوجه مي شوند كه اين علائم در ماههاي مختلف با هم فرق مي كنند. علائم دقيقاَ چند ساعت قبل از شروع خونريزي آغاز مي شوند اما ممكن است از 14 روز قبل، به وجود آيند. در اكثر مبتلا، علائم چند روز پس از آغاز خونريزي يا با تمام شدن آن پايان مي يابند.

علائم قبل از قاعدگي عبارتند از:

– حساس شدن پستانها يا احساس توده در همه جاي آن. – احساس پف كردن به علت احتباس آب. – تغييرات خُلق، شامل احساس عصبي بودن، تحريك پذيري، افسردگي، اضطراب،و خستگي.- مشكل در تمركز فكر و تصميم گيري. – سردرد، از جمله ميگرن. – كمردرد و كوفتگي عضلات. – به هم خوردن الگوي طبيعي خواب. – تمايل به غذاهاي غير عادي. به ندرت، تهوع، استفراغ، عرق سرد، گيجي، و گرگرفتگي ديده مي شود.

چه بايد كرد؟

تشخيص علائم قبل از قاعدگي آسان است و با درنظر گرفتن زمان بروز علائم صورت مي گيرد. پزشك ممكن است از شما بخواهد تاريخ بروز علائم را ثبت كنيد تا مرتبط بودن آنها با قاعدگي ثابت شود.

روشهايي وجود دارد كه به وسيلة آنها مي توانيد از بروز علائم جلوگيري كنيد

 اگر اين روشها مؤثر نبود يا علائم شما شديد بود بايد به مراقبين بهداشتي مراجعه كنيد. مسكن هاي خاصي نظير ايبوبروفن به از بين بردن سردرد و كوفتگي عضلات كمك مي كنند. اگر دچار تغييرات خلق مي شويد، ممكن است پزشك برايتان داروي ضد افسردگي تجويز كند. داروهاي مُدر براي از بين بردن احتباس آب به كار مي روند.همچنين ممكن است پزشك برايتان هورمون پروژسترون تجويز كند. هيچ درماني كاملاًَ مؤثر نيست، اما ممكن است علائم را خفيف تر نمايد.

خودياري:

جلوگيري از علائم قبل از قاعدگي با بكار بردن روشهاي زير مي توانيد از بروز علائم قبل از قاعدگي جلوگيري كنيد يا آنها را خفيف تر نماييد. اگر با به كار بردن اين روشها همچنان علائم وجود داشتند، با پزشك يا مراقبين بهداشتي ملاقات كنيد. -تا جايي كه مي توانيد آرامش داشته باشيد و از تنش دوري نماييد. – سعي كنيد يك ورزش سبك و آرامش بخش مانند يوگا انجام دهيد. – با آب گرم حمام كنيد. – سعي كنيد كمتر نمك بخوريد. – از خوردن بيش از حد شكلات خودداري نماييد. – از نوشيدني هايي كه مقدار زياد كافئين دارند مانند قهوه، چاي و نوشابه پرهيز كنيد. – مُكمل هاي ويتامين ب 6 كمك كننده اند، اگرچه مقادير زياد آن مُضر است. – وعده هاي غذايي خود را بيشتر و حجم آن را كمتر كنيد. – رژيم غذايي شما بايد حاوي مقادير كافي كربوهيدرات و فيبر(ميوه و سبزيجات) باشد. – استفاده از كپسولهاي حاوي روغن گُل پامچال در شب، به خصوص براي كاهش حساسيت پستانها مفيد است.

تبیان

7075

اخبار مرتبط:

هشت روش طلائی درمان دردهای پیش از قاعدگی

دل پیچه، ناخوشی قبل از قاعدگی و جوش

درمان خونریزی بیش از حد قاعدگی

علائم قبل از قاعدگي

گالری شخصی جواهرات هنرمندان + تصاویر
سوپرایزهای عاشقانه با ....
اخبار مرتبط :
پربیننده ترین خبرها
مروری بر گذشته

مبتلایان به بیماری ایدز از تبعیض می‌میرند نه بیماری!

مبتلایان به بیماری ایدز از تبعیض می‌میرند نه بیماری!

آلودگی هوا و سرب چه عوارضی روی مغز می گذارد؟!

آلودگی هوا و سرب چه عوارضی روی مغز می گذارد؟!

کمبود ویتامین B1 چه عوارضی دارد؟!

کمبود ویتامین B1 چه عوارضی دارد؟!

عوامل خطرساز نوعی سرطان بدخیم مغز را بشناسید!

عوامل خطرساز نوعی سرطان بدخیم مغز را بشناسید!

بروز عدم تعادل مغزی در اثر استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی!

بروز عدم تعادل مغزی در اثر استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی!

وسواس بودن و کشف شدن علت این مشکل!

وسواس بودن و کشف شدن علت این مشکل!

لب شکری بودن چه علتی می تواند داشته باشد؟!

لب شکری بودن چه علتی می تواند داشته باشد؟!

زنان سیگاری و مبتلا شدن به بیماری سرطان ریه!

زنان سیگاری و مبتلا شدن به بیماری سرطان ریه!
سایر مطالب پزشکی
فروشگاه پارس نوران شرقتیوب آی آر