ضعف و بیحالی و علل‌ خستگی ‌مزمن‌

درمان خستگی مزمن  علل مختلفی می تواند سبب بروز ضعف و بیحالی در فرد بشود :كم خونی ، اضافه وزن ، افسردگی و عدم تحرك كافی ، افت سطح قند خون ، مشکلات جسمانی و بیماریهای داخلی ، مشکلات روحی مانند اضطراب و استرس ، وجود بیماریهای ویروسی و.. می تواند سبب بروز این حالات […]

درمان خستگی مزمن 

علل مختلفی می تواند سبب بروز ضعف و بیحالی در فرد بشود :كم خونی ، اضافه وزن ، افسردگی و عدم تحرك كافی ، افت سطح قند خون ، مشکلات جسمانی و بیماریهای داخلی ، مشکلات روحی مانند اضطراب و استرس ، وجود بیماریهای ویروسی و.. می تواند سبب بروز این حالات شود .

ابتدا سعی کنید استرس های محیطی را کنترل نمایید . از گرسنگی های طولانی مدت بپرهیزید . در صورتی که با رعایت این نکات هنوز هم احساس ضعف داشته باشید جهت بررسی های بیشتر به متخصص داخلی مراجعه نمایید.

این علائم ابتدا یك بررسی داخلی با انجام آزمایشهای معمول نیاز دارد و سپس در صورتی كه مشكلی در بررسی ها، معاینات و آزمایشات دیده نشد، تشخیص بعدی افسردگی است در مورد افسردگی كه علت شایعی برای ضعف و بی حالی است و علائم را توجیه می كند و البته برای تشخیص دقیق نیاز به مراجعه به روانپزشك و انجام مصاحبه روانپزشكی وجود دارد.

می تواند ناشی از وجود تغییراتی در روحیه شما و وجود دررجاتی از افسردگی باشد . روش برخورد با مشکلاتی که برای فرد در زندگی روزانه ایجاد می شو به طرق مختلفی می تواند باشد و در بعضی از موارد ممکن است فرد بدلیل وجود مشکلاتی که برای او رخ می دهد به درجاتی از افسردگی هم دچار شود . برای اینکه بتوانید شرایط موجود خود را تغییر بدهید لازم است به متخصص اعصاب و روان و یا روان شناس مراجعه نمایید تا راهکارهای لازم را به شما ارایه نماید .

ضعف‌ عمومی‌ یك‌بیماری‌ نیست‌ بلكه‌ یك‌ شكایت‌ است‌و می‌تواند شكایت‌ آغازین‌ هر بیماری ‌باشد خستگی‌ یكی‌ از شایع‌ترین‌نشانه‌هایی‌ است‌ كه‌ بیمار به‌ خاطر آن‌به‌ پزشك‌ مراجعه‌ می‌نماید. خستگی‌ احساسی‌است‌ كه‌ توسط بیمار و به‌ صور مختلف‌از جمله‌: بی‌حالی‌، كسالت‌ و زود خسته‌شدن‌، فقدان‌ انگیزه‌ و نیرو، ازدست‌دادن‌ میل‌ و علاقه‌ به‌ كارهای‌روزمره‌ شادابی‌ كم‌ یا احساس‌ یأس‌ وناامیدی‌ بیان‌ می‌شود; همچنین‌ به‌صورت‌ احساس‌ باطنی‌ ضعف‌ و میل‌شدید به‌ استراحت‌ یا خوابیدن‌ نیز بیان‌می‌گردد.

علل‌ خستگی‌:

خستگی‌ ناشی‌ از كارهای‌ زیادروزانه‌ یا فعالیت‌ جسمی‌ مداوم‌ امری‌طبیعی‌ است‌. خستگی‌ ممكن‌ است‌ دراثر استرس‌های‌ طولانی‌ مدت‌ هیجانی‌یا فشارهای‌ عصبی‌ نیز به‌ وجود آید; درچنین‌ شرایطی‌ چون‌ علت‌ خستگی‌معمولا برای‌ بیمار روشن‌ است‌، لذا ندرتا به‌ پزشك‌ مراجعه‌ می‌كند، باوجود این‌ خستگی‌ مزمن‌ یك‌ حالت‌طبیعی‌ نیست‌.

مهمترین‌ علل‌ خستگی‌مزمن‌:

الف‌ – خستگی‌ با منشأ روانی‌ (80درصد علل(
1- اضطراب‌ و استرس‌
2- افسردگی‌
ب‌ – خستگی‌ با منشأ جسمی‌ (20درصد علل‌(
1- بیماری‌های‌ عفونی‌(بیماری‌های‌ تب‌ دار مانند تب‌مالت‌،سل‌، ایدز یا بیماری‌های‌ وابسته‌ به‌ایدز، سندروم‌ خستگی‌ بعد ازبیماریهای‌ ویروسی‌.(
2- اختلالات‌ متابولیك‌ و غدددرون‌ریز: كم‌ كاری‌ تیروئید، پركاری‌غده‌ پاراتیروئید، كم‌كاری‌ هیپوفیز،پایین‌ بودن‌ قند خون‌، دیابت‌، اوره خون بالا‌،كمبود پتاسیم‌ در خون‌، كمبود سدیم‌.
3- اختلالات‌ خونی‌: آنمی‌، كم‌خونــی‌، لنفــوم‌ ولوسمی‌ (سرطانهای‌خون‌(
4- بیماری‌های‌ كلیوی‌ : نارسایی‌حاد كلیه‌ – نارسایی‌ مزمن‌ كلیه‌
5- بیماری‌های‌ كبدی‌ : هپاتیت‌حاد، هپاتیت‌ مزمن‌ و سیروز كبدی‌(چروك‌ شدن‌ كبد یا از كارافتادن‌ كبد).
6 – بیماری‌های‌ التهابی‌: بیماری‌های‌بافت‌ همبند، بیماری‌های‌ التهابی‌ روده‌
7- بیماری‌های‌ ریوی‌ مزمن‌
8- بیماری‌های‌ قلبی‌ عروقی‌ مزمن‌
9- سرطان‌ها
10- سندرم‌ خستگی‌ مزمن‌
11- بیماری‌های‌ عضلانی‌ – عصبی‌
12- علل‌ متفرقه‌: مصرف‌داروهایی‌ مانند آنتی‌ هیستامین‌ها، آرام‌بخش‌ها، داروهای‌ روانپزشكی‌، داروهای‌ ضدفشارخون‌ و سؤ مصرف‌داروها – الكلیسم‌ (مصرف‌ الكل‌) -درد مزمن‌ – كار بیش‌ از حد – زایمان‌ -رژیم‌های‌ غذایی‌ نادرست‌.

درمان:

درمان خستگی مزمن بر اساس یافته های بالینی بیماران متفاوت و بر درمان بیماری زمینه ای استوار است. بیماریهای روانی درمانهای اختصاصی خود را دارند و در بیماریهای جسمی هم با توجه به نوع بیماری بایستی درمان خاص خود را انجام داد.

تبیان

7079

اخبار مرتبط:

سندرم خستگی مزمن‎؛ علل و درمان

خستگي مزمن يك بيماري واقعي است

استفاده از میكروب ها برای درمان خستگی مزمن

ضعف و بیحالی و علل‌ خستگی ‌مزمن‌

پربیننده ترین خبرها
درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
مروری بر گذشته

اگر مشکلات کلیوی دارید کمتر پتاسیم مصرف کنید

اگر مشکلات کلیوی دارید کمتر پتاسیم مصرف کنید

نوشیدنی های همه کاره برای درمان فوری سردی معده

نوشیدنی های همه کاره برای درمان فوری سردی معده

ویتامین های ضروری بانوان |10 ویتامین ضروری برای بانوان

ویتامین های ضروری بانوان |10 ویتامین ضروری برای بانوان

آیا سردردهای خوشه‌ای قابل پیشگیری هستند

آیا سردردهای خوشه‌ای قابل پیشگیری هستند

کدام بیماری های پوستی با لیزر درمان می شوند؟

کدام بیماری های پوستی با لیزر درمان می شوند؟

بیماری آلزایمر |با این رژیم غذایی آلزایمر نمی گیرید!

بیماری آلزایمر |با این رژیم غذایی آلزایمر نمی گیرید!

راهکاری جدید و شگفت انگیز برای مبارزه با سرطان خون

راهکاری جدید و شگفت انگیز برای مبارزه با سرطان خون

8 نشانه کمبود منیزیم در بدن انسان|از کجا منیزیم دریافت کنیم؟

8 نشانه کمبود منیزیم در بدن انسان|از کجا منیزیم دریافت کنیم؟
سایر مطالب پزشکی
فروشگاه اینترنتی برندپوشانفروشگاه پارس نوران شرقتورهای نوروز 96