زخم بستر، پيشگيري و درمان

پزشکی . نت : زخم بستر به آسيب وارد شده به قسمتي از پوست و بافت گفته مي شود که معمولا در اثر نشستن يا خوابيدن طولاني مدت در يک وضعيت ثابت ايجاد مي شود. زماني که شخص به دلیل بیماری یا ناتوانی قادر به تغییر وضعيت خود نیست… گردآوری و تدوین : احمد عامری […]

پزشکی . نت : زخم بستر به آسيب وارد شده به قسمتي از پوست و بافت گفته مي شود که معمولا در اثر نشستن يا خوابيدن طولاني مدت در يک وضعيت ثابت ايجاد مي شود. زماني که شخص به دلیل بیماری یا ناتوانی قادر به تغییر وضعيت خود نیست…
گردآوری و تدوین : احمد عامری
کارشناس پرستاری، عضو گروه علمی پزشکی . نت

فشار مداوم سنگینی بدن بر قسمت هایي که در تماس با سطح بستر قرار دارند موجب بسته شدن مویرگها و اختلال در خونرسانی به بافت می گردد. در نتیجه سلول های این بخش از بدن به دلیل فقدان اکسیژن و مواد غذایی کافی از بین می روند و عارضه ای به شکل زخم در محل ایجاد می شود. اين زخم ها ممکن است از بی حرکت ماندن طولانی مدت روی صندلي يا بستر ، و يا حتی فشار ناشی از کشيدگي بخشی از بدن بوسیله ملحفه نیز ايجاد شوند.

چه کساني بيشتر به زخم بستر دچار مي شوند؟
افرادي بيشتر در معرض خطر ابتلا به زخم بستر قرار دارند که مدت زمان طولاني را در رختخواب ، صندلي يا صندلي چرخ دار مي مانند. ساير افرادي که در معرض قرار دارند عبارتند از: کساني که بدون کمک ديگران قادر به حرکت وتغيير وضعيت بدنشان نيستند شامل افراد مبتلا به فلجي ، کساني که در حال کما بسر مي برند ، يا دچار شکستگي شديد ران شده اند.

* افرادي که در کنترل روده يا عملکرد مثانه مشکل دارند.

* کساني که رژِيم غذايي متعادلي ندارند.

* افرادي که بواسطه مصرف داروهاي خاص يابيهوشي هشياري ذهني کمتري دارند.

* کساني که بطور کلي وضعيت سلامتشان مناسب نيست.

زخم بستر، پيشگيري و درمان

محل ايجاد زخم
زخم بستر اغلب در بخش هاي استخواني بدن ايجادمي شود زيرا در اين قسمت ها فشار بيشتري بر پوست وارد مي شود و چربي کمتري براي محافظت از اين ناحيه وجوددارد. فرد و مراقبين او بايد به هنگام بررسي پوست از نظر نشانه هاي زخم بستر توجه بيشتري به اين قسمت ها داشته باشند.

امکان پيشگيري
در پاسخ به اين سوال که آيا زخم بستر قابل پيشگيري است بايد گفته بله به کمک برخي اقدامات اين امکان وجود دارد، از این جمله به موارد زیر می توان اشاره کرد:

تميز نگه داشتن پوست: با يک تميز کننده نرم (نه صابون که پوست را خشک مي کند) پوست راتميز کنيد. سپس پوست را نه با کشيدن بلکه با حرکت آهسته خشک کنيد. پيش از اقدام به تميز کردن پوست / زخم يا هر گونه تماس با آن شخصي که اين کار را انجام مي دهد بايد دست خود را خوب شستشو دهد.

جلوگيري از خشک شدن پوست: بلافاصله پس از حمام ياشستشو ، از يک کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنيد.

تغذیه سالم: تغذيه مناسب براي بهبودي ضرورت دارد. رژيم غذايي نامناسب منجر به تاخير روند بهبود ، افزايش مدت زمان ماندن در بيمارستان و افزايش احتمال عفونت مي شود. در زمان وجودزخم ، بدن نياز به کالري بيشتري براي کمک به درمان دارد. خوردن غذاهاي پر کالري و پروتئين مانند پنير ، بادام زميني ، مرغ ، گوشت و ماهي مفيد است. علاوه بر يک رژيم متعادل ، ممکن است بدن فرد به مکمل هاي ويتاميني ، املاح معدني يا ديگر مکمل هاي غذايي نياز داشته باشد.

جلوگيري از مرطوب شدن زياد پوست: زماني که پوست خيلي مرطوب شود که اين حالت معمولا ماسراسيون نام دار د احتمال آسيب پذيري آن بيشتر است. پوست ممکن است به علت تماس مستقيم با عرق ، ادرار ، مدفوع يا ترشحات زخم خيلي مرطوب شود.

در صورتي که رطوبت مربوط به مشکل عدم کنترل روده يا مثانه باشد بايد اقدامات لازم سريعتر انجام شود:

هرچه زودتر پوست تميز شود ، با استفاده از يک کرم ضدرطوبت از مايعات بدن حفاظت شود ، و پد هاي (بالشتک هاي زخم بندي) جاذب باسطحي که سريعا خشک کننده است براي حفظ پوست از رطوبت بکار رود. در صورت ايجاد زخم بستر ، بايد از وخيم تر شدن آن جلوگيري کرد. درمان زخم بستر شامل کاهش فشار ي که موجب ايجاد زخم شده ، درمان خود زخم ، و بهبود رژيم غذايي و رعايت ساير نکات جهت کمک به بهبود زخم مي شود.

نکاتي براي قرار گرفتن و حرکت در بستر
براي کسي که بايد در بستر بماند توجه به برخي نکات ضروري است:

* وضعيت پوست را حداقل يکبار در روز بايد بررسي کرد.

* هر دو ساعت يکبار بايد تغيير وضعيت داد.

* ( در صورت لزوم به کمک فردي ديگر)

* در صورت امکان کمي تغييرموقعيت وزن بدن هر 15 دقيقه يکبار مفيد است.

* بجاي کشيدن بدن روي سطح رختخواب يا صندلي بهتر است براي جابجايي به کمک دست، آن را بلند کرد.

* به هنگام قرار گرفتن به پهلو بايد از خوابيدن مستقيم روي استخوان ران پرهيز کرد. وضعيت دراز کشيدن با زاويه 30 درجه بهترين موقعيت را ايجاد مي کند. به اين منظور بالش ها را بالا بياوريد طوريکه سنگيني بدن روي قسمت گوشتي ران بجاي استخوان آن بيفتد.

* براي جلوگيري از سر خوردن به طرف داخل بستر ، تا آنجا که ممکن است بايد قسمت سر بستر را مدت کمتري بالا نگه داشت. (نه بيش از 30 درجه از سطح افق) سر بستر را مي توان درزمان صرف غذا بالا آورد تا از احتمال پريدن غذا درگلو جلوگيري شود. اين قسمت را پس از يک ساعت از غذا خوردن به حالت افقي يا نيمه خوابيده قرار داد.

* زماني که فرد به پشت خوابيده است با استفاده از يک بالشتک نرم که زير پا در قسمت وسط ساق تا قوزک قرار مي گيرد ، پاشنه پا را بايد بالاتر از سطح بستر نگه داشت.

* بالشتک يا بالش نبايد مستقيما و فقط زير زانو قرار داده شوند زيرا اين حالت جريان خون به قسمت هاي انتهايي پا را کاهش مي دهد. بايد از بالش يا بالشتک هاي نرم کوچکي هايي استفاده کرد که از تماس زانو ها وقوزک ها راجلوگيري کند. حتي الامکان بايد از پارچه هاي ضد چروک استفاده کرد. اگر ملافه بستر کثيف شده لازم است ، هرچه زودتر مراقب مطلع شود تا آن را تعويض کند.

نکاتي براي قرار گرفتن و حرکت مناسب در صندلي

* لازم است بررسي پوست لااقل روزي يکبار انجام شود.

* بهتر است هميشه براي کاهش فشار بر سطوح نشستن که با صندلي در تماس است از کوسن هاي مناسب استفاده شود. از کوسن هايي که دوناتي شکل هستند بايد پريهز کرد چرا که استفاده از آنها باعث کاهش جريان خون به بافت و سبب تورم آن مي شوند.

* هر يکساعت يکبار تغيير وضعيت لازم است.

* هر 15 دقيقه بلند کردن بدن از روي صندلي نيز سودمند است. بسته به قدرت فرد استفاده از يکي از سه روش زير و نگه داشتن بدن حداقل به مدت 5 تا 10 ثانيه در اين وضع توصيه مي شود:

1- دست ها را روي دسته صندلي گذاشته بدن از روي صندلي بلند شود.

2_ آرنج روي دسته صندلي فشار داده شده و آن سمت بدن از روي صنلي بلند شود ، سپس اين کار در سمت ديگر بدن انجام شود.

3_ با انحراف بدن به يک سمت ، سنگيني بدن را روي سمت مخالف قرار گيرد وسپس در سمت ديگر همين حرکت انجام شود.

* بالاي ران ها کمي به سمت جلو کج شده و از بالش يا کوسن هاي نرم براي جلوگيري ازتماس زانو ها و قوزک هاي پا با يکديگر استفاده شود.

* پا ها راحت روي زمين يا پايه صندلي قرار گيرد.

* آرنج ، ساعد ومچ دست روي دسته صندلي چرخ دار قرار گيرد.

زمان بهبود
معمولا زخم بستر به دنبال مراقبت و توجه مناسب توسط پرسنل پزشکي و پرستاري کار آزموده در عرض دو هفته بهبود خواهد یافت.

زخم بستر، پيشگيري و درمان

گالری شخصی جواهرات هنرمندان
سوپرایزهای عاشقانه با ....
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

7 نشانه هشداردهنده اولیه ابتلا به آب مروارید

7 نشانه هشداردهنده اولیه ابتلا به آب مروارید

۴ بیماری جدی که با خشکی پوست خود را نشان می دهند

۴ بیماری جدی که با خشکی پوست خود را نشان می دهند

چندین راهکار برای رفع شایع‌ترین مشکل گوارشی روزه‌داران

چندین راهکار برای رفع شایع‌ترین مشکل گوارشی روزه‌داران

علائم ۴ بیماری در تابستان تشدید می شود!

علائم ۴ بیماری در تابستان تشدید می شود!

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

جایگزین‌های طبیعی ژلوفن و کدئین را بشناسید

جایگزین‌های طبیعی ژلوفن و کدئین را بشناسید

چرا باید صبح ها آب گرم با لیمو ترش بخوریم؟

چرا باید صبح ها آب گرم با لیمو ترش بخوریم؟

درد کشیدن مداوم به حافظه آسیب میزند؟

درد کشیدن مداوم به حافظه آسیب میزند؟
سایر مطالب پزشکی
Polywash