راههای درمان ميخچه و پينه

درمان ميخچه و پينه  * پينه پينه عبارت است از ضخيم و شاخي شدن لايه پوست که غالباً‌ در زير مفاصل انگشتان پا يا در پاشنه پا ظاهر مي شود . اندازه نامتناسب کفش ، راه رفتن ، کم شدن قوس پا و يا برآمدگي استخوان کف پا که بيش از حد طبيعي وزن بدن […]

درمان ميخچه و پينه 

* پينه

پينه عبارت است از ضخيم و شاخي شدن لايه پوست که غالباً‌ در زير مفاصل انگشتان پا يا در پاشنه پا ظاهر مي شود .

اندازه نامتناسب کفش ، راه رفتن ، کم شدن قوس پا و يا برآمدگي استخوان کف پا که بيش از حد طبيعي وزن بدن را متحمل مي شود ، از علتهاي متداول پينه مي باشند .

مي توان با استعمال ماده سخت کننده پوست ، استفاده از بالشتکهاي مخصوص استخوان کف پايي ، پوشيدن کفش متناسب با اندازه پا از بروز پينه پيشگيري کرد . آموزش روش هاي صحيح راه رفتن و نوارپيچي قوسهاي کف پا ، علاوه بر فرونشاندن فشار وارد بر قوسها ، وزن بدن را بطور يکسان بر کف پا توزيع مي کند .

در نوارپيچي قوسهاي پا ، يک رشته نوار به عرض ۵ سانتي متر را زير ميانه قوس پا قرارمي دهيم و سپس به آرامي آن را به طرف بالا بلند مي کنيم و سرانجام رشته نوار مزبور را با دقت به قسمت بالايي متصل مي کنيم .

براي درمان پينه ابتدا بايد پا را در آب داغ فرو بريد و سپس با استفاده از يک « سوهان پينه برداري » يا يک قطعه کاغذ سنباده اقدام به برداشتن قسمتهاي نرم شده پوست کنيد . به موضع مورد نظر الکل بزنيد تا ضدعفوني شود . هرگز از تيغ صورت تراشي براي برداشتن پينه استفاده نکنيد .

در مرحله توانبخشي بايد بالشتکهايي را در قسمت زيرين پا ( محل ضايعه )‌ قرار دهيد . لبه اين بالشتکها بايد نازک باشد تا قسمت حجيم آنها وزن بدن را بطور يکسان برپاها توزيع کند . بالشتکها را توسط نوار چسب در جاي خود ثابت کنيد .

* التهاب سايشي :

التهاب سايشي التهابي است که از اصطکاک بيش از حد ناشي مي شود . اين عارضه غالباً بين رانها بويژه در ناحيه کشاله ران بروز مي کند .

مالش رانها به يکديگر ، شلوار يا بيضه بند تنگ ،‌کثيف وخشن ، تعريق فراوان و قصور در خشک کردن کامل کشاله رانياز علتهاي بروز التهاب سايشي مي باشند .

با استعمال روغن نرم کننده پوست بين رانها و کشاله ران ، قراردادن پنبه در لبه هاي بيضه بند که در تماس با کشاله ران قرار دارند ، استفاده از پودر بدن و اتخاذ روش صحيح خشک کردن کشاله ران ، پوشيدن شلوار و بيضه بند نظيف و خودداري از پوشيدن البسه خيلي تنگ ، مي توان از بروز التهاب سايشي پيشگيري به عمل آورد .

التهاب سايشي با استفاده از الکل و پودر درمانپذير است . در موارد جدي تر به منظور کاهش فشار وارده بر پوست تعدادي پنبه در زير شلوار بگذاريد . هر روز داروي ضدعفوني به کاربريد و مراقب باشيد عفونت بروز نکند .

توانبخشي التهاي سايشي مستلزم استعمال روزانه داروهاي ضدعفوني ،‌ روغن نرم کننده پوست و پودر است . اين اقدامات بايد قبل و بعد از جلسات تمرين و يا هنگام مسابقه انجام پذيرد .

* ميخچه :

ميخچه پا عبارت است از لايه شاخي شده مخروطي شکل از پوست ،‌که معمولاً در قسمت بالايي انگشتان پا تشکيل مي شود . علت بروز ميخچه فشار به انگشتان پاست که ناشي از کفش تنگ است .

با خودداري از پوشيدن کفشهاي معيوب و کاستن از اصطکاک وارد بر پوست با استفاده از نوار چسبدار با مولسکين به دور پنجه پا ، مي توان از بروز ميخچه پيشگيري کرد .

براي درمان ميخچه ابتدا انگشت آسيب ديده را به مدت ۱۰ الي ۱۵ دقيقه در آب داغ فرو بريد و سپس با استفاده از سوهان پينه برداري يا يک قطعه کاغذ سنباده قسمت نرم شده ميخچه را ببريد . هرگز از تيغ صورت تراشي براي برداشتن ميخچه استفاده نکنيد . در خلال درمان مبتني بر روش فوق الذکر دقت کنيد که نظافت کاملاً رعايت شود تا ميخچه با پوست مجاور آن در يک سطح قرار گيرد .

براي برگشت موضع آسيب ديده به حالت اوليه بايد در مواقع فعاليت بدني توسط باند ، مولسکين ، يا نوار چسب دار ، پنجه پا را ببنديد و پس از تمرين محل ضايعه را با اسيد ساليسيليک شستشو دهيد . بايد همواره مراقب بروز علائم عفونت از قبيل رگه هاي قرمز ، نواحي حساس ، تورم و چرک باشيد .

مجله سلامتی

7073

اخبار مرتبط:

روش هاي نادرست درمان ميخچه

درمان میخچه چیست؟ ازچه دارویی باید استفاده كرد؟

میخچه چیست؟راه درمان آن چیست؟

درمان میخچه، بدون درد وخونریزی

راههای درمان ميخچه و پينه

لباس زیر و لباس شب های زیبای زنانه
دندانهای افراد مشهور قبلا چگونه بود ؟!! + تصاویر
اخبار مرتبط :
پربیننده ترین خبرها
مروری بر گذشته

عوامل خطرساز نوعی سرطان بدخیم مغز را بشناسید!

عوامل خطرساز نوعی سرطان بدخیم مغز را بشناسید!

بروز عدم تعادل مغزی در اثر استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی!

بروز عدم تعادل مغزی در اثر استفاده زیاد از شبکه های اجتماعی!

وسواس بودن و کشف شدن علت این مشکل!

وسواس بودن و کشف شدن علت این مشکل!

لب شکری بودن چه علتی می تواند داشته باشد؟!

لب شکری بودن چه علتی می تواند داشته باشد؟!

زنان سیگاری و مبتلا شدن به بیماری سرطان ریه!

زنان سیگاری و مبتلا شدن به بیماری سرطان ریه!

از دست دادن دندان ها با پیر شدن عقل!

از دست دادن دندان ها با پیر شدن عقل!

بیماری پسوریازیس در مردان بیشتر است یا زنان؟!

بیماری پسوریازیس در مردان بیشتر است یا زنان؟!

ویروس مشترک عامل بروز دیابت و بیماری قلبی!

ویروس مشترک عامل بروز دیابت و بیماری قلبی!
سایر مطالب پزشکی
فروشگاه پارس نوران شرقتیوب آی آر