برای جلو گیری از ریزش مو ها

بطور معمول حدود صد هزار تا مو در سر وجود دارد .80 تا90 در صد آنها در مرحله رشد قرار دارند. هر تار مو حدود هزار روز رشد می كند. سرعت رشد یك سانتی متر در ماه است. روزانه بطور معمول 5 تا 100 تار مو می ریزد در ریزش مو اگر فولیكول مو خراب […]

بطور معمول حدود صد هزار تا مو در سر وجود دارد .80 تا90 در صد آنها در مرحله رشد قرار دارند. هر تار مو حدود هزار روز رشد می كند. سرعت رشد یك سانتی متر در ماه است. روزانه بطور معمول 5 تا 100 تار مو می ریزد در ریزش مو اگر فولیكول مو خراب شود از نوع اسكاری است. و اگر فولیكول سالم باقی بماند نوع بدون اسكار است.در بررسی علل ریزش مو نكاتی را باید مد نظر داشت. یعنی شروع تدریجی یا ناگهانی ،وجود استرس فیزیكی یا روحی مصرف دارو یا در معرض مواد شیمیایی بودن مهم است. همچنین اینكه ریزش مو بصورت نقطه ای است یا وسیع ؟ همراه با اسكار است یا خیر ؟ با التهاب همراه است یا خیر؟ و نیز وجود بیماریهای پوستی در سر یا قسمتهای دیگر بدن .
وقتی ریزش جنرالیزه یا وسیع مو وجود داشته باشد می تواند بدلیل خون ریزی ،رژیم غذایی سخت ،غذای كم پروتئین ،قطع داروهای استروئیدی یا قرصهای ضد بارداری بعد از مصرف طولانی ،سوءتغذیه ،كمبود آهن یا روی و نیز فشار و كشش برروی تار مو مثل بیگودی ،تل،ماساژ زیاد و سشوار ،تب بالا ،پركاری یا كم كاری تیروئید ، كم كاری غده هیپوفیز یا پاراتیروئید، استرس فیزیكی مثل جراحی ،استرس روحی مثل افسردگی شدید ،بیماری شدید و … باشد.
از علل ریزش نقطه ای مو می تواند تاسی آندروژنیك هیرسوتیسم (پرمویی) تاسی منطقه ای (آلوپسی آره آتا ) و تریكو تیلومانیا (كندن مو بعلت روانی ) باشد. تاسی آندروژنیك دارای الگوی مردانه و ه است .تاسی در مردان بیماری نیست.بلكه پاسخ فیریولوژیك به آندروژنها (همورمون جنسی مردانه) در مردان مستعد از نظر ژنتیكی است.فولیكولهای مو سر دو ّگونه اند: فولیكولهای حساس به آندروژن كه در روی سر قراردارند. و فولیكول غیروابسته به آندروژن كه در دو طرف و پشت سر قراردارند. در افراد مستعد از نظر ژنتیكی تحت تاثیر آندروژنها فولیكولهای موهای ترمینال(زبر) به فولیكولهای ویلوس (موهای نازك) تبدیل می شوند و موی ترمینال ریزش پیدا می كند و توسط موی نازك جایگزین می شوند. فرورفتگی مثلثی شكل دو طرفه سر یعنی ناحیه قدامی،گیجگاهی بطور طبیعی در اغلب مردان جوان و پس از بلوغ رخ می دهد.فرم دیگر افزایش فرو رفتگی دو طرفه همراه با فرورفتگی جلوی سر است فرم دیگر تاسی وسط سر است. بیمارانی كه تاسی آنها در سن جوانی رخ می دهد بیشترناراحت هستند. این افراد باید بدانند كه این روند طبیعی است و درمان می تواند با كمك پیوند مو ،فلاپهای پوستی یا كلاه گیس انجام شود.
در درمان این موارد دو داروی ماینوكسیدیل 2 تا 4 درصد و قرص فیناستراید كاربرد دارد.
ماینوكسیدیل در درمان تاسی قسمت مركزی سر موثر است ودر منطقه جلو سر اثری ندارد.اثر آن بصورت كم كردن ربزش مو و حتی تحریك رویش مو جدید است. با قطع داروتمام موهای جدید خواهند ریخت فقط در مواردی كه ریزش مو اخیر ایجاد شده و میزان آن كم باشد موثر است.
موارد مصرف: كمتر از 10 سال از شروع تاسی گذشته باشد. ناحیه مبتلا كمتر از 10 سانتی متر قطرداشته باشد و حداقل 20 تار مو در هر سانتی متر باشد. باید روزی دو بار حدود یك سی سی (15 قطره) روی ناحیه مبتلا مالیده شود و تا یك ساعت از شستن سر خودداری شود. شروع اثر درمانی (كاهش ریزش مو) 4 ماه بعد و بیشترین اثر درمانی (ظاهر شدن مو) یك سال بعد ایجاد می شود
قرص فیناستراید : یك مهار كننده آنزیم است كه از تبدیل تستسترون به دی هیدرو تستسترون جلوگیری می كند. كاربرد دارو در بیماری بزرگ شدن خیم پروستات است كه بعدها مشاهده شد دردرمان تاسی آندروژنیك نیز موثر است.معمولا این دارو بخوبی تحمل می شود ولی ممكن است عوارض جانبی مثل اختلالت نعوظ ایجاد شود. باید دقت شود كه باردارنباید با این دارو تماس داشته باشند. بعد از 3 ماه مصرف ریزش مو شروع به كاهش می كند و رشد دوباره موها بعد از6ماه شروع می شود. اگر بعد از 12 ماه استفاده تاثیری دیده نشد ادامه درمان فایده ندارد. در صورت قطع دارو اثرات آن بتدریج از بین می رود. در مورد مصرف آن در با توجه به احتمال ایجاد ناهنجاری در جنین با احتیاط برخورد شود.
لازم به ذكر است برطرف كردن عوامل تشدید كننده مثل افسردگی نگهداری صحیح مو استفاده از شامپوهای ملایم تغذیه صحیح حاوی مكمل های مورد نیاز بدن می تواند تا حدی موثر باشد. استفاده از قطره های گیاهی مانند رزماری و میرتول نیز مفید است. گاه مصرف ویتامین E و ب كمپلكس ،هماتینیك و سولفات روی نیز توصیه می شود. گاه ممكن است ریزش مو ناشی از كمبود روی و یا كمبود آهن باشد . به همین دلیل در موارد ریزش مو از این تركیبات استفاده می شود ولی این بدان معنی نیست كه با مصرف این تركیبات ریزش مو به طور قطعی درمان شود .

برای جلو گیری از ریزش مو ها

سوپرایزهای عاشقانه با ....
گالری شخصی جواهرات هنرمندان
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

درمان‌های خانگی برای خستگی آدرنال

درمان‌های خانگی برای خستگی آدرنال

پیشنهادی برای کاهش تشنگی در ماه رمضان

پیشنهادی برای کاهش تشنگی در ماه رمضان

فشارخون بالا در جوانی را جدی بگیرید

فشارخون بالا در جوانی را جدی بگیرید

7 نشانه هشداردهنده اولیه ابتلا به آب مروارید

7 نشانه هشداردهنده اولیه ابتلا به آب مروارید

۴ بیماری جدی که با خشکی پوست خود را نشان می دهند

۴ بیماری جدی که با خشکی پوست خود را نشان می دهند

چندین راهکار برای رفع شایع‌ترین مشکل گوارشی روزه‌داران

چندین راهکار برای رفع شایع‌ترین مشکل گوارشی روزه‌داران

علائم ۴ بیماری در تابستان تشدید می شود!

علائم ۴ بیماری در تابستان تشدید می شود!

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد
سایر مطالب پزشکی
Polywash