دوشنبه و سه شنبه شاید تهران تعطیل شود

دوشنبه و سه شنبه شاید تهران تعطیل شود

محیط زیست – بالا رفتن میزان گرد و غبار در تهران، احتمال تعطیلی پایتخت را هم مطرح کرد. هرچند این نظر استانداری تهران است. امید کریمی: از دو هفته پیش، گرد و خاک عربی به تهران هم رسید. تهرانی ها البته دیروز شرایط بدی را تجربه کردند. هرچند که این هوا فقط هشدارهای پیشگیرنده را […]

محیط زیست – بالا رفتن میزان گرد و غبار در تهران، احتمال تعطیلی پایتخت را هم مطرح کرد. هرچند این نظر استانداری تهران است.

امید کریمی: از دو هفته پیش، گرد و خاک عربی به تهران هم رسید. تهرانی ها البته دیروز شرایط بدی را تجربه کردند. هرچند که این هوا فقط هشدارهای پیشگیرنده را همراه داشت و به دلیل تعطیلات آخرهفته، جلسه کمیته اضطرار تشکیل شد. اما اکنون، محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استانداری تهران، می گوید شاید در روزهای میانی هفته، تهران تعطیل شود؛ البته بخش دولتی.

او دراین باره به خبرآنلاین می گوید: “اگر آلودگی و میزان گرد و غبار موجود در تهران از مرز اضطرار بگذرد و شرایط برای برای سلامت شهروندان خطرناک باشد، تعظیلی شهر در دستور کار قرار می گیرد.”

به گفته او سازمان هواشناسی پیش بینی کرده است از فردا شب موج تازه ای از گرد و غبار به سمت تهران می آید: “به همین دلیل اگر دیدیم شرایط خطرناک تعطیلی را دستور کار داریم.”

به گفته او این تعطیلی برای ادارات دولتی است. ضمن اینکه نهادهای حاضر در کمیته اضطرار آلودگی هوا باید درباره آن تصمیم بگیرند. اما مهم این است که تردد در تهران کمتر شود. به همین دلیل پیش بینی می شد راهنمایی و رانندگی هم سختگیری بیشتری در محدوده زوج و فرد و طرح ترافیک داشته باشد.

تهران در شرایط اضطرار

احتمال تعطیل شدن تهران در دو سه روز آینده در حالی است که مدیرکل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از شرایط اضطرار هوای پایتخت به دلیل تشدید آلودگی در مناطق مرکزی شهر خبر داده است.

یوسف رشیدی دراین باره به مهر گفت: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های آلودگی هوای تهران بر میزان غلظت تمامی آلاینده ها به غیر از منوکسید کربن نسبت به روز جمعه افزوده شده است. همچنین میزان غلظت آلاینده های ذرات معلق در هوا کمتر از ۱۰ میکرون و ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون فراتر از حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوا هم اکنون به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از ده میکرون در شرایط بسیار ناسالم است.

به گفته او میزان آلودگی هوا در منطقه ۱۱ تهران و میدان فتح و منطقه تهرانسر در وضعیت خطرناک است؛ محدوده منطقه ۱۱ شهرداری تهران از شمال به میدان انقلاب و خیابان آزادی، از شرق به خیابان‌های وحدت اسلامی و حافظ، از جنوب به میدان راه آهن و خیابان شوش و از غرب به خیابان‌های شهید نواب صفوی و شهید ابراهیمی (عباسی) و میدان حق شناس است.

تعطیلی چاره راه است؟

اما یک سوال پیش می آید؛ تعطیلی کمکی به کم شدن گرد و خاکی که منشاء داخلی ندارد، می کند؟ پاسخ منفی است؛ تعطیلی فقط می تواند خطرات گرد و خاک برای سلامت مردم را کمتر کند؛البته اگر در خانه بمانند.

محمودی می گوید که برای گرد و غبار باید راهکارهای بین المللی داشت، چیزی که از دو سه سال پیش در دستور کار دولت بوده است و به همین دلیل باید یک میلیارد دلار به عراق برای تثبیت خاک و درختکاری اختصاص دهد، اما تاکنون این تلاش ها سودی نداشته است غلظت گرد و خاک در آسمان شهرهای ایران بیشتر شده و مدت زمان درگیری ایرانیان با این پدیده هم بیشتر بوده است.

اما هفته گذشته، معاون عمرانی استانداری به شهرداری توصیه کرد که برای مقابله با گرد و خاک، شهر را آبپاشی کند. هرچند این اتفاق به طور معمول در فصل گرم در بیشتر شهرهای ایران می افتد، اما هیچ گاه به عنوان راهکاری برای کاهش گرد و خاکی که از سه کشور همسایه نسیب ایران شده، مطرح نشده است.

محمودی تاکید می کند که این ایده، کاملا علمی است و از دانشگاه آمده است: “ایده آبپاشی معابر، از من نیست، از دانشگاه آمده است. به همین دلیل در نامه ای به آقای قالیباف توصیه کردیم معابر شهر را در این فصل آبپاشی کنند. همچنین کمیته اضطرار تشکیل شود، این بحث را مطرح می کنیم تا مصوبه کمیته شود و شهرداری موظف به اجرا باشد.”

محمودی البته می گوید آبپاشی نمی تواند همه هوای تهران را تصفیه کند: “گرد و غبار محلی تهران، معمولا در عدد ۹۰ است که عدد بالایی است. ریزگردهایی که از غرب کشور می آید، این موضوع را تشدید می کند. در در آستانه اضطرار فرار می دهد. اگر آبپاشی را در روزهای که آلودگی داریم انجام دهد، حداقل گرد و غبار محلی ۵۰ تا ۶۰واحد کم می شود. همین هوا را بهتر می کند. به هر حال تا می توانیم باید فضایی را برای سلامت شهروندان مهیا کنیم.”

البته پیش از این مدیران شهرداری تهران نسبت به چنین توصیه ای واکنش های تندی داشته اند و آن را توصیه ای غیر علمی، مانند آبپاشی تهران با هواپیمای سم پاش در روزهای پاییز و زمستان و وارونگی دما دانسته اند.

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگکفش پاشنه مخفیدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز

گریم متفاوت مهدی فخیم زاده در فیلم سینمایی مشت آخر
گریم متفاوت مهدی فخیم زاده در فیلم سینمایی مشت آخر
رونمایی از تیپ جدید و تابستانی علی ضیا
رونمایی از تیپ جدید و تابستانی علی ضیا
تصاویری جدید از بشار اسد و همسرش
تصاویری جدید از بشار اسد و همسرش
سورپرایز وریا غفوری بازیکن محبوب استقلال برای آبی‌ها
سورپرایز وریا غفوری بازیکن محبوب استقلال برای آبی‌ها
نوید محمدزاده به برد آلمان واکنش نشان داد
نوید محمدزاده به برد آلمان واکنش نشان داد
الهام پاوه نژاد در آغوش دخترش
الهام پاوه نژاد در آغوش دخترش
مراسم عروسی بازیگر معروف سریال تاج و تخت
مراسم عروسی بازیگر معروف سریال تاج و تخت
علت کشته شدن هاجر تولو خواننده ترکیه ای
علت کشته شدن هاجر تولو خواننده ترکیه ای
سامسونگکفش پاشنه مخفیدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز