اختلالات هورمونی تاثیری در نتایج باروری ندارد

ایسکانیوز ـ اختلالات هورمونی در مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک تاثیری در نتایج باروری آزمایشگاهی این افراد ندارد. به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، محققین پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی و طی پژوهش انجام شده با مقایسه بیماران نابارور مبتلا به...

ایسکانیوز ـ اختلالات هورمونی در مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک تاثیری در نتایج باروری آزمایشگاهی این افراد ندارد.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، محققین پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی و طی پژوهش انجام شده با مقایسه بیماران نابارور مبتلا به تخمدان پلی کیستیک با بیماران نابارور مبتلا به مسایل تخمدان دریافتند که نتایج باروری آزمایشگاهی اعم از تعداد تخمکهای بدست آمده، تعداد آمپولهای مصرفی، تعداد جنین های تشکیل شده، میزان حاملگی و تعداد سیکلهای لغو شده بین این دو گروه تفاوت معنی داری نداشت.
دکتر مهناز اشرفی، مدیر گروه ناباروری زنان در این زمینه گفت: از آنجایی که مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک دارای اختلالات هورمونی هستند هدف از این مطالعه این بود که آیا این اختلالات در نتایج درمان ناباروری ایشان از طریق باروری آزمایشگاهی موثر است یا نه؟ بنابراین گروه دومی به عنوان گروه شاهد انتخاب شد که اختلال هورمونی نداشته وتنها به دلیل انسداد لوله تخمدان دچار ناباروری شده بودند.
وی اضافه کرد: این دو گروه در تمامی مراحل درمان از استفاده از دارو تا حاملگی و عوارض ناشی از درمان با هم مقایسه شدند و تنها ابتلا به تحریک بیش از اندازه (هایپر استیمولیشن) که یکی از عوارض درمان ناباروری است در مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک بیشتر دیده شده و از لحاظ معیارهای دیگر اختلافی دیده نشد.
نتیجه این تحقیق موفق بودن باروری آزمایشگاهی در مبتلایان بود.
شیوع بیشتر سندرم تحریک بیش از حد تخمدان در این بیماران که در مقالات پیشین نیز گزارش شده بود دقت نظر متخصصین را در مورد این عارضه می طلبد.
نتیجه این تحقیق در فصلنامه علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، سال پانزدهم شماره 47 تابستان 84 به چاپ رسیده است.

پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
ایستگاه سلامت نیک صالحی
سایر مطالب این بخش
X
X