بارداري بيماران مبتلا به «لوپوس» با خطر مرگ..

بارداري بيماران مبتلا به «لوپوس» با خطر مرگ براي آنان همراه است بارداري در بيمار مبتلا به لوپوس باعث ايجاد سقط‌هاي مكرر، تشنج، افزايش فشارخون و مسموميت حاملگي در مادر مي‌شود؛ آمار مرگ و مير بالايي را نيز به همراه...

بارداري بيماران مبتلا به «لوپوس» با خطر مرگ براي آنان همراه است
بارداري در بيمار مبتلا به لوپوس باعث ايجاد سقط‌هاي مكرر، تشنج، افزايش فشارخون و مسموميت حاملگي در مادر مي‌شود؛ آمار مرگ و مير بالايي را نيز به همراه دارد.

دكتر «منير عشوري »، متخصص بيماري‌هاي زنان و زايمان در گفت و گو با خبرنگار سرويس «بهداشت و درمان» ايسنا واحد علوم پزشكي ايران، با توجه به اهميت بيماري لوپوس به عنوان يك بيماري سيستماتيك كه تمام ارگان‌هاي بدن را از موي سر تا سيستم گوارشي و اعصاب درگير مي‌سازد، گفت: به دليل آنكه بيماري لوپوس با عوارض بسيار زيادي در بدن فرد همراه است و اثرات منفي زيادي نيز روي حاملگي فرد مي‌گذارد، لذا پيشگيري از حاملگي در اين بيماران از اهميت ويژه‌اي در جلوگيري از بروز مشكلات بعدي براي آنان برخوردار است.
وي عامل اصلي ايجاد بيماري لوپوس را ژنتيكي خواند و اضافه كرد: عوامل محيطي زيادي از جمله استرس نيز مي‌تواند بر تشديد و بروز بيماري لوپوس تاثيرگذار باشد كه بسياري از اين عوامل هنوز ناشناخته است.
دكتر عشوري، تورم مفاصل، ايجاد مشكلات كليوي قلبي و ريوي، فشارخون، دفع پروتئين از ادرار، ايجاد ضايعات پوستي و ريزش مو به صورت دائمي را از نشانه‌هاي لوپوس ذكر كرد و گفت: بروز چند نشانه از موارد فوق مي‌تواند پزشك را مشكوك به انجام آزمايشات تشخيص به لوپوس كند.
وي با اشاره به اين مطلب كه در اين بيماري بدن بيمار نوعي آنتي‌بادي عليه خود مي‌سازد كه همواره در بدن او باقي است، ‌افزود: اين بيماري داراي دو دوره حاد و مزمن است كه چنانچه بيمار ماه قبل از بارداري در دوران حاد نبوده و با مشكل فشارخون و مشكلات كليوي مواجه نباشد دوران بارداري را با سلامت طي خواهد كرد.
وي با اشاره به اثرات مخرب ناشي از بيماري لوپوس بر روي حاملگي اضافه كرد: در صورتي كه بيمار در دوران حاد بيماري خود باردار شود احتمال سقط جنين بسيار بالا است و مادر را با خطرات جدي روبرو مي‌سازد.
وي استفاده از روش‌‌هاي جلوگيري از بارداري مطمئن را در خصوص اين بيماران توصيه و در ادامه تاكيد كرد: بيمار مبتلا به لوپوس بايد تحت نظر متخصص زنان و متخصص روماتولوژي باشد و در صورت امكان به يك فرزند اكتفا كند.

درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
سایر مطالب این بخش