نحوه اثر دارو در بدن

ایسکانیوز ـ عکس‌العمل یک فرد در برابر یک دارو عموما بستگی به سرعت جذب و میزان غلظت آن دارد. دکتر فرهاد فرهادی نیا، داروساز در گفت وگو با خبرنگار سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز در خصوص دارو ، نوع مصرف و...

ایسکانیوز ـ عکس‌العمل یک فرد در برابر یک دارو عموما بستگی به سرعت جذب و میزان غلظت آن دارد.

دکتر فرهاد فرهادی نیا، داروساز در گفت وگو با خبرنگار سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز در خصوص دارو ، نوع مصرف و مقدار مصرف آن گفت: مقدار دارو با توجه بشدت و نحوه اثر آن از یک سو و شرایط مزاجی و سنی و بیولوژیک هر فرد دارای یک عکس ‌العمل اختصاصی است بدین لحاظ در مقدار تجویز داروها باید دقت لازم را معمول داشت زیرا اکثر داروهای موجود از مواد شیمیایی شدیدالاثر با میدان نوسان فوق‌العاده‌ محدود ساخته شده‌اند. از سوی دیگر حساسیت فرد در مقابل دارو نیز در تجویز دارو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی ادامه داد: عکس‌العمل یک فرد در برابر یک دارو عموما بستگی به سرعت جذب و میزان غلظت آن دارو درخون و نسوج دارد و سرعت جذب دارو، بستگی به حلالیت وخصوصیات شیمیایی و راه استعمال آن ها دارد.
فرهادی نیا در خصوص نوع تجویز دارو افزود: در تجویز دارو باید به آسایش بیمار ، سهولت مصرف و بهترین شرایط جذب و انتشار و غلظت و دفع دارو توجه داشت. با صرفه‌ترین و راحت‌ترین راه‌ تجویز دارو از راه دهان است، زیرا اثر داروی تجویزی به علت طول زمان جذب گوارشی دیر ظاهر می‌شود.
وی درخصوص عوارض داروها خاطر نشان کرد: داروها می‌توانند بر انسان آثار مسمومیت حاد،تحت حاد، مزمن و سمی به جای گذارند ،همچنین عوارض سمی داروها ناشی از واکنش ‌های نامساعد مولکول دارویی با ترکیبات بدن می‌تواند عوارض آلرژیکی ایجاد نماید.
این داروساز افزود: کهیر و ورم عروقی عصبی، تب دارویی، تنگی نفس و عطسه ، بثورات ، ضعف و ناتوانی مغز استخوان از جمله عوارض داروها برانسان است ،این درحالی است که ممکن است دو دارو از نظر فیزیکی ، شیمیایی یا بیولوژیکی با بایکدیگر ناسازگار باشند.
ناسازگاری بیولوژیکی درحقیقت همان کیفیت اثرمتقابل داروها است که ممکن است دو دارو اثر یکدیگر راتقویت و یاتضعیف نمایند.
نویسنده: غیاثی

درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
سایر مطالب این بخش