علل مبتلا شدن افراد به زونا

دکتر رضا حسینی، متخصص پوست در گفت وگو با ایسکانیوز: ایسکانیوز ـ زونا یک بیماری ویروسی است که ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است. دکتر رضا حسینی، متخصص پوست، مو و زیبایی در گفت وگو با خبرنگار...

دکتر رضا حسینی، متخصص پوست در گفت وگو با ایسکانیوز:
ایسکانیوز ـ زونا یک بیماری ویروسی است که ناشی از فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است.
دکتر رضا حسینی، متخصص پوست، مو و زیبایی در گفت وگو با خبرنگار سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز، در خصوص این که چه افرادی به زونا مبتلا می شوند می‌گوید: این بیماری اغلب در افراد مسن دیده می شود ولی در افراد جوان هم بروز بیماری نامحتمل نیست.
یک فرد در طول عمر خود به احتمال 10 تا 20 درصد به زونا مبتلا می‌شود. افرادی که از وضعیت سیستم ایمنی خوبی برخوردار نیستند با احتمال بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند.
وی در خصوص این که علائم زونا چگونه است می‌‌گوید: حرکت ویروس از طریق مسیرهای عصبی و رسیدن به سطح پوست مخاط عامل پیدایش علائم است. اغلب قبل از شروع علائم پوستی در محل مبتلا درد ایجاد می‌شود.
وی می‌گوید: این درد می‌‌تواند همراه با سوزش و خارش و یا احساس گزگز شدن باشد.
وی اضافه کرد: شایع‌ترین محل ابتلا تنه و در ناحیه پهلوهاست ولی سایر نقاط هم می‌توانند درگیر شوند از جمله صورت و اندام‌ها.
وی در خصوص مسری بودن این بیماری می‌‌گوید: هر چند شانس انتقال ویروس از فرد مبتلا به زونا کمتر از فرد مبتلا به آبله مرغان است ولی انتقال از طریق تماس مستقیم در هفته اول پیدایش ضایعات و با احتمال کمتر از طریق ذرات آلوده به ویروس معلق در هوا امکان پذیر است.
این متخصص ادامه داد: از عوارض مهم زونا دردهای پس از زونا است، بدین معنی که یک تا سه ماه پس از ابتلا به زونا درد به اشکال مختلف در محل ابتلا ایجاد می شود و برای مدت نسبتاً طولانی باقی می‌ماند، اغلب این موارد بهبود دارند و گذشت زمان شروع درد را تخفیف می‌دهد ولی در برخی موارد این مدت بسیار طولانی است.
وی در خصوص درمان افزود: درمان توسط پزشک معالج انجام می‌گیرد ولی برخی اقدامات جانبی کمک کننده هستند. از دستکاری ضایعات باید خوددارای کرد، استحمام روزانه با صابون و شامپوهای ملایم کمک کننده خواهد بود.
مؤلف: غیاثی

درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
سایر مطالب این بخش